Sanatçının Ay Üzerindeki Orion izlenimi. Orion, astronotları her zamankinden daha uzaklara, Ay’ın ötesine, asteroitlere ve hatta Mars’a göndermek için tasarlandı. Kredi: NASA/ESA/ATG Medialab

30 Kasım Çarşamba günü, NASAArtemis I görev yönetimi ekibi, uçuş testinin genel durumunu gözden geçirmek için bir araya geldi. Orion’un 25 Kasım’dan beri bulunduğu uzak geri giden yörüngesinden ayrılması için “git” dediler. 1 Aralık Perşembe günü, saat 15:53 ​​CST’de, Orion yörüngeden ayrılmak ve geri yolculuğuna başlamak için bir yanma gerçekleştirecek. Dünya’ya doğru.

Artemis görev yöneticisi Mike Sarafin, “Uçuş testi verilerini toplamaya ve mürettebatlı uçuş için risk satın almaya devam ediyoruz” dedi. “Sistemin nasıl çalıştığını, marjlarımızın nerede olduğunu ve entegre bir ekip olarak aracı nasıl çalıştıracağımızı ve onunla nasıl çalışacağımızı öğrenmeye devam ediyoruz.”

15. Uçuş Günü’nde Orion, uzay aracının yörüngesini korumak ve Perşembe günü uzak bir ay yörüngesinden ayrılışından önce hızını azaltmak için planlı bir yörünge bakım yakma işlemi gerçekleştirdi. Yanma sırasında Orion, Avrupa Hizmet modülündeki altı yardımcı iticisini 95 saniye boyunca ateşlemek için kullandı.

Başlangıçta yakma daha kısa bir süre için planlanmıştı, ancak ekibin göreve test hedefleri ekleme çabasının bir parçası olarak uzatıldı. 95 saniyelik yanma, Orion’un operasyonel kısıtlamalarını bilgilendirmeye yardımcı olmak için uzay aracının güneş paneli kanatlarındaki iticileri ve ışınımlı ısıtmayı karakterize etmek için ek veriler sağladı. Önceki tüm itici yanıkları 17 saniye veya daha azdı.

Artemis I Haritası

Artemis I, NASA’nın derin uzay keşif sisteminin ilk entegre uçuş testidir: Orion uzay aracı, Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi ve Florida, Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki yer sistemleri. Giderek daha karmaşık hale gelen bir dizi görevin ilki olan Artemis I, insanın derin uzay keşfi için bir temel sağlayacak ve insan varlığını Ay’a ve ötesine genişletme taahhüdümüzü ve yeteneğimizi gösterecek olan mürettebatsız bir uçuştur. Kredi bilgileri: NASA

Orion’un Avrupa yapımı hizmet modülü, çeşitli türlerdeki 33 motoru aracılığıyla uzay aracının uzaydaki rotasını ayarlamak için itici yetenekler sağladı. İtiş gücüne ek olarak, gelecekteki mürettebat için elektrik, termal kontrol ve hava ve su sağlayan Orion’un güç merkezi olarak da hizmet ediyor. Artemis I, NASA’nın Avrupa yapımı bir sistemi ilk kez bir Amerikan uzay aracına güç sağlamak için kritik bir unsur olarak kullanıyor. ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ve ortağı Airbus Defence and Space tarafından sağlanan hizmet modülü, NASA’nın uluslararası işbirliğini Uluslararası Uzay İstasyonundan derin uzay araştırmalarına kadar genişletiyor.

Artemis altında NASA, Ay’ı keşfetmek için uluslararası ortaklarıyla ilişkilerini genişletmeye devam ediyor. Ajansın, Ay’ın yörüngesinde uzun vadeli keşif için gerekli desteği sağlayacak çok amaçlı bir ileri karakol olan Gateway, ESA’nın yanı sıra Kanada Uzay Ajansı ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’nın katkılarını içeriyor. Ajans çapında, NASA’nın dünya çapındaki kuruluşlar ve uzay ajansları ile 600’den fazla aktif uluslararası anlaşması vardır.

Artemis I Uçuş Günü 13 Orion Dünya Ay

13. uçuş gününde Orion, ana gezegenimizden 268.563 mil (432.210 km) uzaktayken Artemis I görevi sırasında Dünya’dan maksimum mesafesine ulaştı. Orion artık insanlar için yapılmış diğer tüm uzay araçlarından daha uzağa gitti. Kredi bilgileri: NASA

Ekipler ayrıca, uzay aracının yetenekleri hakkında ek veri toplamak için Orion’un Dünya’ya dönüş yolculuğuna dört ek test hedefi eklemeyi seçti. İki kişi, basınç kontrol düzeneğinin bir vanayı açıp kapatmasının o sistemdeki yavaş bir sızıntı oranını etkileyip etkilemediğini değerlendirecektir; üçüncüsü, Orion’un Artemis II üzerinde yapılacak bir test için gerekli olacak hızda tutum manevraları yapma yeteneğini gösterecek; ve dördüncüsü, tipik olarak uçtuğu altı serbestlik derecesi modunun aksine, üç serbestlik derecesi durum kontrol modunda uçma kabiliyetini test edecek.

Bugünün yörüngesel bakım yakımından önce, fırlatmadan önce beklenen değerlerden 203 pound daha az olan toplam 5.681 pound itici gaz kullanılmıştı. Görev sırasında kullanılması planlananın ötesinde, lansman öncesi beklenen değerlerin 94 pound üzerinde bir artış olan yaklaşık 2.004 pound marj mevcut.

30 Kasım günü saat 16:00 CST’den hemen sonra, Orion Dünya’dan 253.079 mil (407.291 km) ve Ay’dan 50.901 mil (81.917 km) seyahat ediyor ve saatte 2.052 mil (3.302 km/s) hızla ilerliyordu.

Uzak retrograd yörüngeden ayrılma yanığının kapsamı Perşembe günü 15:30 CST’de başlayacak ve yakmanın 15:53’te gerçekleşmesi planlanıyor Ajansın NASA TV’sinde canlı izleyin İnternet sitesive Nasa uygulamasıuzay-2