OnePlus 10 Pro'nun bir fotoğrafı

OnePlus 10 Pro, şirketin yazılım güncellemeleri vaadinin bir parçası olacak mı?
Fotoğraf: Floransa İyonu / Gizmodo

OnePlus mı? Daha çok artı bir tane daha Android güncellemesi! Gelecek yıldan itibaren OnePlus, Google’ın Pixel telefonları için yalnızca üç yıllık mevcut teklifini geride bırakan akıllı telefonlarına ek bir yıl OxygenOS güncellemesi sunacağını söylüyor.

OnePlus, değişikliği Londra’daki bir etkinlikte duyurdu ve burada Oxygen OS 13.1’in 2023’ün ilk yarısında küresel olarak piyasaya sürüleceğini de ortaya koydu. Yeni işletim sistemi, Google tarafından geliştirilen Spatial Audio yeteneği ve iki yeni her zaman açık görüntüleme seçeneği gibi özellikler ekliyor, bunlardan biri müzik tabanlı bir AOD ekran koruyucu sunmak için Spotify ile oluşturuldu. OxygenOS 13.1 ayrıca, Google’ın Material You ile hemen hemen hiç ilgisi olmayan yeni bir “aquamorphic” tasarım getiriyor, ancak yine de OnePlus’ın Android yorumunda bunun bazı parçalarını göreceksiniz. OnePlus’ın sunduğu bir izlenecek web sitesi UI değişikliklerini önizleyebileceğiniz yer.

OnePlus’ta yazılım ürünleri başkanı Gary Chen, OxygenOS’un hayranlarının etkilediği için OnePlus deneyiminin ayrılmaz bir parçası olduğunu söylüyor. “Kullanıcı odaklı bir şirket olarak, kullanıcı deneyimini geliştirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Cihazlarını daha uzun süre tutan daha fazla kullanıcıyla, bu olasılığı sunabileceğimizden emin olmak istiyoruz.”

OnePlus’ta varteklif edilmedi Bu yılki hangi akıllı telefon sürümlerinin dört tur Android güncellemesi alacağına ilişkin ayrıntılar. Dahil olmak üzere en son sürümleri OnePlus 10T ve OnePlus 10 Pro, hepsi üç yıllık işletim sistemi güncellemesi sözü verdi. Başta Nord serisi olmak üzere OnePlus’ın daha ucuz cihazları şimdiye kadar yalnızca iki işletim sistemi güncellemesi sözü verdi. Tüm telefonların üç yıllık güvenlik güncellemeleri vardır.

Karşılaştırıldığında, Google hala diyor ki destek belgeleri o üç yıla kadar yazılım güncellemeleri ve beş yıla kadar güvenlik güncellemeleri sunar Pixel cihazları için, donanım yaşlandıkça ve ters gittikçe kullanıcıların eski cihazlardaki yamaları korumasına yardımcı olacaktır. ABD’de en çok Android cihaz satan Samsung söz veriyor dört yıllık yazılım güncellemeleri ve amiral gemisi serisi ve en popüler orta seviye cihazları için beş yıllık güvenlik güncellemeleri.

Başka bir Android üreticisinin bir donanım parçasının uzun ömürlü olmasını taahhüt etmesi iyi bir haberdir. Eskiden size yalnızca iki yıllık güncelleme sözü veriliyordu; bu, daha eski bir cihazda para biriktirmeye çalışıyorsanız, yazılım desteği açısından toz içinde kaldığınız anlamına geliyordu.

Ayrıca, bir üreticinin sizi yarı yolda bırakmayacağına yemin etmesi, bunun Android’in her yeni sürümünü zamanında alacağınız anlamına gelmediğini unutmayın. Google, yazılım güncellemelerini önce en yeni Pixel cihazlarına, ardından eski nesillere sunma eğilimindedir. Ardından, Android’in yeni sürümü üzerinde kendi yorumlarıyla çalışmak diğer OEM’lere kalmıştır; OnePlus’ınki OxygenOS’tur ve Samsung’unki One UI’dir.

En azından, Google bir yıl daha destek eklemeye karar verene kadar OnePlus’ın bazı övünme hakları var. Pixel’e. Ayrıca, sıradan telefon müşterilerinin bir OnePlus cihazı düşünmesini kolaylaştırarak, diğer şirketlerin daha kapsamlı cihaz desteğiyle aynı şeyi yapma baskısını artırıyor.genel-7