Neuralink’in sahibi Elon Musk, insan denemeleri için evrakların ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) sunulduğunu ve bunun şirketin beyin implant teknolojisinin “yaklaşık altı ay içinde” insan denemelerine yol açabileceğini iddia ettiğini söyledi.

Musk’ın 2016 yılında kurduğu Neuralink, insan beynini doğrudan bir bilgisayar arayüzüne bağlayan bir sistem geliştiriyor. Bir kısmı doğrudan beyne implante edilen teknolojinin bir gün insan zihninin aygıtları ve programları yalnızca düşünce yoluyla kontrol etmesine izin vereceğine ve potansiyel olarak beyin bozuklukları ve felç gibi durumları olan insanlar için yepyeni bir dünyanın kapılarını açacağına inanıyor.

Nisan 2021’de Neuralink, sadece düşünerek Pong oyunu oynayan bir maymunu göstererek teknolojinin ilk denemelerini gösterdi.

Bu kez, Çarşamba akşamı düzenlenen özel bir göster ve anlat etkinliğinde, yeni bir video, fare imlecini klavye etrafında hareket ettirmek için düşünce süreçlerini kullanan ve aynı zamanda sözcük oluşturmak için seçimler yapan farklı bir maymunu gösterdi. Maymunun eylemlerini “telepatik yazma” olarak tanımlayan Musk, gösterinin “dış dünyayla hiçbir bağlantısı olmayan birinin” olma olasılığını artırdığını söyledi. [being able] telefonlarını çalışan elleri olan birinden daha iyi kontrol etmek için. Aşağıdaki videoda maymunu çalışırken izleyebilirsiniz:

Musk, Neuralink teknolojisinin artık insan denemelerinin güvenli olacağı bir noktada olduğuna inandığını söyledi ve kendi çocuklarından biri, Neuralink teknolojisinin potansiyel olarak yardımcı olabileceği bir kaza geçirirse, devam etmek için “rahat hissedeceğini” söyleyecek kadar ileri gitti. implant, “En azından benim görüşüme göre, tehlikeli olmaz.”

Neuralink kurucu ortağı daha önce, teknolojinin gelecekteki daha gelişmiş sürümlerinin belden aşağısı felçlilerin tekrar yürümesini sağlayacak şekilde işlev görebileceğini daha önce söylemişti.

Ancak, elbette, Neuralink teknolojisini bir sonraki seviyeye taşımak için FDA’dan yeşil ışık yakmayı umarak, kullanımıyla ilgili son sözü düzenleyiciler söyleyecektir.

Musk, sunum sırasında hayvan refahı ile ilgili endişeleri de dile getirmeye hevesliydi. Neuralink tarafından kullanılan maymunları “mutlu” olarak nitelendirdi ve düzenli gıda bazlı ödülleri de içeren görevleri yerine getirirken “sandalyeye bağlanmadıklarını” söyledi. Bir hayvanın beyninin içine bir Neuralink cihazı yerleştirmeyi düşünmeden önce, “Titiz tezgah üstü testlerle elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, bu nedenle cihazları hayvanlara yerleştirmekte beceriksiz değiliz. Son derece dikkatliyiz ve her zaman – implantı her yaptığımızda – cihazın keşif amaçlı değil, doğrulayıcı olmasını istiyoruz.”
genel-19