Çökmüş yapay zeka moda markası Thread’in fikri mülkiyeti, M&S tarafından bilinmeyen bir ücret karşılığında satın alındı.

Perakendeci, çevrimiçi giyim hizmetine, müşterilere zevklere, bütçeye ve vücut tipine göre ısmarlama giyim tavsiyeleri vermek için algoritmalar kullanan Thread’in tescilli teknolojisini dahil edecek.

M&S, Thread’in IP’sinin yanı sıra şirket kurucuları Kieran O’Neill ve Ben Phillips’in de dahil olduğu 30 firma çalışanını işe alacak.

M&S, halihazırda bir dereceye kadar çevrimiçi alışveriş için ürün önerilerine sahip olsa da, şirket, edinilen teknolojinin satışları büyük ölçüde artıracağını umuyor.

“Önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde, dijital müşteri etkileşimlerinin %50’sinin kişiselleştirilmesini hedefliyoruz. M&S eş başkanı Katie Bickerstaffe, Thread teknolojisinin entegrasyonu, kişiselleştirmeyi bir sonraki seviyeye taşımamızı sağlayacak.

“Daha iyi, daha şık seriler sunmak için çok çalışıyoruz ve bu algoritma aynı zamanda harika ürünümüzü müşterinin önüne daha fazla koyacak.”

10 yıl önce kurulan Thread, bu hafta yönetime girdiğini duyurdu. Kurucular bir blog gönderisinde haberlerin “buruk” olduğunu yazdılar ve teknolojilerini daha geniş bir kitleye ulaştırmak isteyen M&S’ye hayranlıklarını dile getirdiler.

2018’de Thread, Balderton Capital, Beringea, Forward Partners ve H&M grubunun yatırım kolundan bir B Serisi finansman turunda 22 milyon dolar (18 milyon sterlin) topladı.

Kuşatılmış mobilya e-ticaret şirketi yönetime girdikten sonra, giyim markası Next’in Made.com markasını ve fikri mülkiyeti 3,4 milyon sterline satın almasıyla, aylar içinde ikinci bir sıkıntılı M&A’ya işaret ediyor.genel-11