Elektrikli bir akıllı traktör şirketi olan Monarch Tractor, MK-V olarak adlandırılan ilk AI destekli tarım araçlarının üretim hattından çıktığını söylüyor. Livermore, California merkezli girişimin ilk ürünü ve Nvidia’nın Jetson Edge AI platformunu kullanıyor direksiyon başında sürücü olsun ya da olmasın tarımsal görevleri gerçekleştirmek.

Monarch Tractor CEO’su Praveen Penmetsa, “NVIDIA Jetson, MK-V’nin düşük gecikmeli, gerçek zamanlı yapay zeka uygulamalarını çalıştırırken aynı zamanda daha uzun pil ömrü ve daha uzun çalışma süresi için enerji tasarrufu yapmasını sağlıyor” dedi.

Her bir MK-V çekici, altı Nvidia Jetson Xavier NX modülünde çalışır.
Resim: Nvidia

Her bir MK-V, yalnızca kameraları kullanarak tarlalarda gezinmelerini sağlayan Jetson Xavier NX sistem modüllerinden altısını kullanır; Penmetsa, tarım ortamlarında GPS sinyalleri bulunmayabileceğinden güvenlik için çok önemli olduğunu söylüyor. Görsel ortam, iki 3D kamera artı altı standart kamera tarafından alınır.

Nvidia ve Monarch’a göre:

Traktör, mahsul verilerini günlük olarak toplar ve analiz eder ve sensörler ve görüntüleme ile donatılmış mevcut ve yeni nesil ekipmanlardan gelen verileri işleyebilir. Bu veriler, gerçek zamanlı ekipman ayarlamaları, uzun vadeli verim tahminleri, mevcut büyüme aşamaları ve diğer bitki ve mahsul sağlığı ölçümleri için kullanılabilir.

Tarım alanlarındaki çoğu traktör yarı özerk modlara sahiptir, ancak büyük ölçüde bir sürücünün oturmasını gerektirir. Ayrıca çoğunlukla dizel gazla çalışırlar, bu nedenle MK-V, tamamen elektrikli tasarımı ve sürücüye bağlı akıllı özellikleriyle türünün ilk üretim modeli olduğunu iddia ediyor.

İlk altı “Founder Series” MK-V traktör, Constellation Brands şarap ve alkollü içecek şirketine gidiyor.

Monarch Tractor, 2021’deki bir B Serisi yatırım turunda 61 milyon dolar topladı ve o zamandan beri 110 milyon doları aştı. Apple’ın iPhone’larının çoğunu üreten şirket olan Foxconn ile ortaklık kurdu; şirketler birlikte MK-V’yi Lordstown, Ohio’daki eski GM fabrikasında inşa ediyor.genel-2