Intel Arc geçen ay geldi ve grafik kartı serisi nihayetinde Nvidia RTX 4000 gürültüsünü kesmeyi başaramadı. Alchemist GPU serisi, fiyat için iyi bir performans sunarken, sürücü sorunları başlangıçta biraz karışıklığa neden oldu. Lansman sonrası güncellemeler sayesinde, A770’in performansı yükseliyor gibi görünüyor, ancak kartın yazılımı hala titiz.

Intel Arc A7 GPU inceleme kurulundaki fikir birliği, GPU aralığının dolar başına iyi performans sunduğu, ancak yazılımın yadsınamaz bir zarar olduğu yönündedir. Çoğunlukla, kart, DirectX 11 oyunlarında performansı daha çok etkileyen sürücü hataları ile RTX 3060 ile ticaret yapıyor.

Artık Intel Arc Alchemist’in ayağa kalkması için bir ayı olduğuna göre, PCWorld kıyaslama sularına geri dönmeye karar verdi. yeni video A770’i geri adım attırıyor ve kart artık fps’yi DX11’in piyasaya sürülmesinden öncekinden daha fazla artırabiliyor. GPU, özellikle Total War: Troy’da 108 fps, lansmandaki 91 fps ile karşılaştırıldığında çalkalanıyor. Çözünürlüğü 1080p’den 1440p’ye yükseltmek, kare hızlarını 81’den 88 fps’ye yükselterek aradaki farkı daraltır.

Hem Horizon: Zero Dawn hem de Cyberpunk 2077, 1080p’de sırasıyla %10 ve %5 kare hızı iyileştirmeleri ile A770 ile biraz daha iyi oynuyor. 1440p’ye kadar arama yapmak, CP2077 kare hızlarında marjinal iyileştirmeler ve lansman kıyaslamalarına kıyasla Horizon’da hiçbir değişiklik olmaksızın karışık sonuçlar sağlar.

En son Intel Arc sürücü güncellemesi, GPU’nun performans durumunu açıkça iyileştiriyor, ancak Watch Dogs: Legion’daki kare hızlarını garip bir şekilde engelliyor. PC World’ün rakamları, marjinal bir 4 fps düşüşünü ortaya koyuyor, bu da belki de kaputun altında ısrarcı sürücü maskaralıklarını gösteriyor.

Intel, Arc sürücülerini düzeltmeye devam ederse, A770 en iyi grafik kartı halkasında daha iyi olabilir. Elbette, Nvidia RTX 3060 üretmeye devam ederse ve fiyatı düşürürse, şirketin ‘perf başına fiyat’ kampanyasına zarar verebilir. Bununla birlikte, giriş seviyesindeki yarışmacı başını suyun üzerinde tutabilirse, şüphesiz mavi takımın GPU yarışında gerçek bir üçüncü at olma şansını artıracaktır.oyun-2