29 Kasım 2022’de, Fransa milletvekilleri insoumise (LFI), yılda bir kez bu organın yerine izin veren çekme hakkının uygulanması sayesinde Uber Dosyalarına yönelik bir soruşturma komisyonunun başlatıldığını duyurdu. Bu dava, Uber’in Fransa’ya ve dünyanın diğer ülkelerine gelişiyle ilgili çeşitli dolandırıcılık eylemlerini gün ışığına çıkardı.

Bazı milletvekilleri, Uber Dosyalarının alt tarafı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor

Temmuz 2022’de Uber, Fransa’da sekiz yılı aşkın bir süredir kurulurken, bir gazeteciler konsorsiyumu Gardiyan, birkaç on binlerce belge: e-postalar, faturalar, notlar, mesajlar vb. Bu çeşitli parçalar, firmanın Fransa da dahil olmak üzere birçok ülkede kendini kurmak için yaptığı bazı acımasız eylemleri ortaya çıkardı. Binaen DünyaEmmanuel Macron firmanın ayrıcalıklı bir ortağı bile olabilirdi: 2014 ile 2016 yılları arasında Ekonomi Bakanı olarak görevini Uber’in kurulması lehine yasalar çıkarmak için kötüye kullanırdı.

aynı kategoride

Avrupa uçuşlarında 5G’ye izin verildi

Bu ifşaatlardan birkaç ay sonra, asi Fransa’nın seçilmiş temsilcileri, özellikle mevcut Cumhurbaşkanının rolünü daha iyi anlamak için soruşturmaya devam etme isteklerini dile getirdiler. 16 Kasım 2022’de LFI ilk kez bir soruşturma komisyonu kurulmasını talep ediyor. Bu daha sonra La République en Marche (LREM) ve Cumhuriyetçiler (LR) milletvekilleri tarafından kabul edilemez bulundu çünkü mevcut Cumhurbaşkanının Fransa’da Uber’in kurulmasında oynadığı role çok fazla odaklandı.

La France Insoumise, soruşturma komisyonunun açılması için çizim haklarını kullanıyor

Bir hafta sonra, muhalefet gruplarının yarım döngüde yapılacak tartışmalar için gündemi seçmelerine izin veren aylık parlamento nişinin bir parçası olarak, LFI bu soruşturma komisyonunun oluşturulmasına geri dönmeye karar verdi. Ancak isyancı grup başka metinleri tercih etmeye karar verince bu öneri gündemden çekildi.

İçinde Bir deyim tüm asi milletvekilleri tarafından kaleme alınmış olsaydı, karar alınmış olurdu “ Uber Dosyaları soruşturma komisyonunun kurulmasına izin vermek için çekme hakkını kullanmak “. Muhalefet partileri her yıl gerekli gördükleri bir konuyu araştırmak üzere bu haklarını kullanma imkânına sahip olurlar. LFI ayrıca bu soruşturma komisyonunun ” demokratik bir zorunluluktur “. Bir parlamento soruşturması yürütülebilmesi için çekme hakkının LFI tarafından son çare olarak kullanılmasıydı.

LFI tarafından aranan bir soruşturma komisyonu, LREM tarafından komplocu kabul edildi

Bu kuruluş, Uber’in Fransa’da nasıl kuruluş fırsatı yakaladığını ve bazı yasa ve yönetmeliklerin Fransa’ya gelişini otomatik olarak engellediğini açıklamayı amaçlayacaktır. Asi Fransa’nın milletvekilleri de Emmanuel Macron’un Uber’in eylemlerine ne ölçüde dahil olduğunu bilmek istiyor.

Mart ayında Cumhuriyet cephesinde bu soruşturma komisyonu önerisi ” çizici “. Uber Dosyaları ortaya çıkınca, Cumhurbaşkanı 14 Temmuz 2022’de TF1 ve France 2’ye röportaj verdi. pazarın bu açılışını tamamen savundu ve gelecekte de yapacağını söyledi. Bu olayla ilgili soruşturma komisyonuna, LFI’nin Paris’in on beşinci bölgesinden sorumlu yardımcısı Danielle Simonnet başkanlık edecek ve LFI milletvekilleri Sébastien Delogu ve Andy Kerbrat tarafından yönetilecek.genel-16