Bir asteroit çarpışması, yaklaşık 3,4 milyar yıl önce Mars’ta bir megatsunamiye neden olmuş olabilir. Yeni araştırma, megatsunamiye neden olan asteroit çarpmasından kaynaklanabilecek bir çarpma krateri belirledi.

Mars Megatsunamisine Chicxulub Benzeri Asteroid Etkisi Neden Olmuş Olabilir

Bir Mars megatsunamisine, sığ bir okyanus bölgesinde 66 milyon yıl önce Dünya’daki tüm kuş olmayan dinozorların kitlesel yok oluşuna katkıda bulunan Chicxulub etkisine benzer bir asteroit çarpışması neden olmuş olabilir. Bu, dergide bugün (1 Aralık) yayınlanan bir araştırmaya göre. Bilimsel Raporlar.

Önceki araştırmalar, Mars’ın kuzey ovalarındaki bir okyanus içindeki bir asteroit veya kuyruklu yıldız etkisinin yaklaşık 3,4 milyar yıl önce bir megatsunamiye neden olabileceğini öne sürdü. Ancak, bu çalışmadan önce, ortaya çıkan çarpma kraterinin yeri belirsizdi.

Alexis Rodriguez ve meslektaşları haritaları analiz etti. Mars‘ yüzeyi, gezegene önceki görevlerden alınan görüntülerin birleştirilmesiyle oluşturuldu ve megatsunamiye neden olan asteroit çarpışmasından kaynaklanmış olabilecek bir çarpma krateri belirledi. Pohl adını verdikleri kraterin çapı yaklaşık 70 mil (110 kilometre) ve önceki çalışmaların önerdiği kuzey ovalarının bir bölgesinde, yaklaşık 400 fitlik bir bölgede bir okyanus tarafından kaplanmış olabilir ( 120 metre) önerilen deniz seviyesinin altında. Yazarlar, Pohl’un daha önce bu zamana tarihlenen kayaların üstündeki ve altındaki konumuna bağlı olarak yaklaşık 3,4 milyar yıl önce oluşmuş olabileceğini öne sürüyorlar.

Yazarlar, Pohl’u ne tür bir etkinin yaratmış olabileceğini ve bunun bir megatsunamiye yol açıp açmayacağını test etmek için bu bölgeyle asteroit ve kuyruklu yıldız çarpışmalarını simüle ettiler. Pohl’a benzer boyutlara sahip kraterler oluşturan simülasyonların, dokuz kilometrelik bir asteroidin güçlü yer direnciyle karşılaşması – 13 milyon megaton TNT enerjisi salması – veya üç kilometrelik bir asteroidin zayıf yer direnciyle karşılaşması – 0,5 milyon megaton salması nedeniyle olduğunu buldular. TNT enerjisi. Şimdiye kadar test edilen en güçlü nükleer bomba olan Çar Bomba’nın saldığı enerji miktarı yaklaşık 57 megaton TNT enerjisiydi.

Her iki simüle edilmiş çarpma, çapı 70 mil (110 kilometre) olan kraterler oluşturdu ve etki alanının merkezinden 900 mil (1.500 kilometre) uzaklığa ulaşan megatsunamiler oluşturdu. İki millik (üç kilometrelik) asteroit çarpmasının neden olduğu megatsunaminin analizi, bu tsunaminin karada yaklaşık 250 metre (820 fit) yüksekliğe kadar ölçülmüş olabileceğini gösterdi.

Yazarlar, önerilen Pohl etkisinin ardından, önceki araştırmaların deniz seviyesinden 650 fit (200 metre) aşağıda bir bölgede meydana geldiğini öne sürdüğü ve geçici çapı 60 olan bir krater oluşturduğunu öne sürdüğü Dünya üzerindeki Chicxulub etkisiyle benzerlikler gösterebileceğini öne sürüyorlar. mil (100 kilometre) ve karada 650 fit (200 metre yükseklik) olan bir megatsunamiye yol açtı.

Referans: “Mars, Chryse Planitia’da bir okyanus etkisinin ve megatsunami çökeltisinin kanıtı” 1 Aralık 2022, Bilimsel Raporlar.
DOI: 10.1038/s41598-022-18082-2uzay-2