Bugün DealBook zirvesinde konuşan Meta’nın (aşırılık yanlısı olarak tanınan ve Rusya’da yasaklanan) başkanı Mark Zuckerberg, Apple’ın uygulama mağazasına ilişkin politikasının Apple dışında kimseye fayda sağlamadığını söyledi.

Tüm büyük rakip platformlara bakarsanız – iOS, Android, Windows – Apple öne çıkıyor. Bu, bir şirketin hangi uygulamaların cihaza alınacağını kontrol edebileceği tek durumdur. Bunun iyi olduğunu düşünmüyorum.


Mark Zuckerberg

Bu, Zuckerberg’in Apple’ın iş modelini ilk kez eleştirmesinden çok uzak. Geçmişte birçok kez App Store’daki %30 komisyonun pahalı olduğunu söyledi.Daha sonra Google’ın neden çok daha iyi bir iş modeline sahip olduğunu açıklayarak, Android işletim sistemini çalıştıran cihazlara daha fazla özgürlük verdiğini açıkladı.

Diğer mağazalardan uygulama indirebilmeniz ve doğrudan telefon üreticileriyle çalışabilmeniz için bunu her zaman yapmışlardır. Ayrıca sanal gerçeklik deneyimimizi nasıl yarattığımıza ve artırılmış gerçeklik kulaklıklarımızla ne yapmayı planladığımıza dair bir taahhütte bulunduk.


Mark Zuckerberg

Hafta başında Elon Musk, Twitter ile Apple arasındaki ilişkilerin bozulduğunu belirten bir dizi mesaj bıraktı. Daha sonra Elon Musk ve Tim Cook bir araya geldi ve iOS için Twitter uygulamasıyla ilgili “bir yanlış anlaşılmayı çözdü”.genel-22