BioSentinel’in Ay’ın yanından geçen uzay aracının çizimi. Kredi bilgileri: NASA/Daniel Rutter

NASA‘s BioSentinel Derin uzayda yaşama ne olduğunu öğrenmek için tasarlanmış ayakkabı kutusu büyüklüğünde bir CubeSat, Dünya’dan çok uzağa seyahat ediyor. Ancak bu, derin uzayda ilk uzun süreli biyoloji deneyi olmaya her zamankinden daha yakın olduğu anlamına da geliyor. BioSentinel’in görev operasyonları ekibi, 16 Kasım 2022’de fırlatıldıktan kısa bir süre sonra uzay aracından başarıyla sinyal aldı ve şu anda beklendiği gibi çalışıyor.

BioSentinel, Artemis I’de fırlatılan ve daha sonra derin uzaya konuşlandırılan 10 CubeSat’tan biriydi. Uzay radyasyonunun maya üzerindeki etkilerini her zamankinden daha derin uzayda inceleyecek. Artemis’in Ay’daki görevleri, insanları giderek daha uzak ve daha uzun süreli görevlerde seyahat etmeye hazırlayacak. Marsve BioSentinel, uzay radyasyonunun derin uzayda oluşturduğu sağlık riskleri hakkındaki kritik bilgi boşluklarını doldurmak için maya biçiminde mikroorganizmalar taşıyacak.

İlk olarak 16 Kasım günü saat 4:00 PST’de uzay aracından telemetri aldıktan sonra, sağlık ve durum verileri uzay aracının takla attığını gösterdi ve ekip, komutlar göndermek ve anormalliği çözmek için Deep Space Network ile birlikte çalıştı.

BioSentinel Mikroakışkan Kartı

BioSentinel’in Kaliforniya, Silikon Vadisi’ndeki NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nde tasarlanan mikroakışkan kartı, gezegenler arası uzay radyasyonunun maya üzerindeki etkisini incelemek için kullanılacak. Yörüngeye girdikten sonra, mayanın büyümesi ve metabolik aktivitesi, üç renkli bir LED algılama sistemi ve maya hücresi aktivitesinin okunmasını sağlayan bir boya kullanılarak ölçülecektir. Burada pembe kuyular, boyayı maviden pembe renge çeviren aktif olarak büyüyen maya hücrelerini içerir. Kredi: NASA/Dominic Hart

Uzay aracının inşa edildiği ve yönetildiği Kaliforniya’nın Silikon Vadisi’ndeki NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nde BioSentinel proje yöneticisi Matt Napoli, “Ekip, uzay aracını düşürmek için bir komut girişiminde bulunmak üzere Deep Space Network’ten bir acil durum geçişi istedi ve aldı” dedi. “Ekip daha sonra uzay aracına bir momentum yönetimi sekansı gerçekleştirmesi veya takla atması için bir komut gönderdi. Birkaç gergin saat sonra, sabah 8:05 PST’de ekip, düşmenin başarılı olduğunu gösteren bir telemetri aldı.”

O zamandan beri, uzay aracı sabit kaldı ve planlandığı gibi görev kilometre taşlarını gerçekleştirmeye devam etti. Buna, 22 Kasım 2022’de BioSentinel’in Ay yüzeyinden yaklaşık 250 mil yukarıdan geçtiği başarılı Ay uçuşu da dahildir. Ve bundan kısa bir süre sonra, uzay aracı Ay’ın gölgesinde kalırken, 36 dakikalık karanlıktan başarılı bir şekilde yeniden ortaya çıktı. Önümüzdeki ay başlaması beklenen deneyine hazırlık olarak güneş panellerini yeniden Güneş’e doğrultuyor ve pillerini şarj ediyor.

Napoli, “Deney başladığında ve uzay aracından ilk bilimsel veri indirme bağlantısını aldığımızda mayanın nasıl çalıştığını görmekten heyecan duyuyoruz” dedi.uzay-2