Apple’ın iPhone’a yönelik en son reklamı, cihazdaki erişilebilirlik özelliklerinin, engelli kişilerin başka türlü yapamayacakları şeyleri yapmalarına yardımcı olmak için ahizeyi kullanmalarına nasıl yardımcı olduğunu gösteriyor. Kolları olmayan bir kadın, Siri’nin ona mevcut hava koşullarını ve günün tahminini okumasını ve aynı zamanda panjurları kaldırmasını içeren “sabah sahnesini ayarlamak” için Siri Kısayollarını kullanıyor. Ardından belden aşağısı felçli bir kişinin Hava Durumu uygulamasını açmak ve iPhone’unu sola kaydırmak için ses kontrolünü kullandığını görüyoruz.

iPhone’daki Erişilebilirlik uygulaması, engelli kişilerin her günü atlatmasına yardımcı olur

Arka planda Spinifex Gum’dan “I Am the Greatest” (Marliya Korosu ile) çalarken, videonun başında gördüğümüz kadın ayaklarını ve ayak parmaklarını kullanarak iPhone’unda ekranı kaydırıyor ve düğmelere dokunuyor. iPhone’da AssistiveTouch’ı kullanarak, ekrana tek bir dokunuş (veya bir aksesuara dokunmaya eşdeğer) kullanıcının şunları yapmasını sağlar:

 • AssistiveTouch menüsünü açın
 • Ana Ekrana Git
 • çift ​​dokunma
 • Çoklu parmak hareketlerini gerçekleştirin
 • Kaydırma hareketleri gerçekleştirin
 • Siri’yi etkinleştir
 • Kontrol Merkezine, bildirimlere, Kilit Ekranına veya Uygulama Değiştiriciye erişin
 • iPhone’da ses seviyesini ayarlama
 • iPhone’u sallayın
 • Ekran görüntüsü al
 • 3D Touch’ı kullanın (desteklenen iPhone modellerinde)
 • Apple Pay’i kullanın
 • Acil Yardım’ı kullanın
 • Ekranı konuş
 • Bekleme ayarlarını düzenleyin
 • iPhone’u yeniden başlatın
AssistiveTouch’ı nasıl ayarlayacağınızı şu şekilde öğrenebilirsiniz: bu bağlantıya dokunarak bu sizi Apple’ın destek sayfasına götürecektir.

Görme engelli caz piyanisti Matthew Whitaker, ekrandakileri sesli olarak betimleyen VoiceOver özelliğiyle iPhone’unu kullanarak kırmızı ceketini bulabiliyor. Büyüteç uygulamasını açmak, iPhone’unuzun yolunuza çıkan bir kapı olduğunu size bildirmesini sağlar. Bu özellik, “bir kapıdan ne kadar uzakta olduğunuzu, kapıyı nasıl açacağınızı anlamanıza ve kapının özelliklerinin bir açıklamasını almanıza yardımcı olacaktır. Yakınlarda kapılar algılandığında, sesli, konuşmalı veya dokunsal geri bildirimle bilgilendirilirsiniz. Geri bildirim bir kapıya yaklaştıkça sıklaşıyor.”

Ses Tanıma, işitme engelli bir iPhone kullanıcısının hayatını kurtarabilir

Videoda, Whitaker’ın seyirci önünde sahnede performans sergileyebilmesi için sahne kapısını açma özelliğini kullandığını görüyoruz. İşitme güçlüğünüz varsa, iPhone ve Apple Watch’ta önemli gürültüler dikkatinizi çekebilir. Reklamda, bir bebeğin ağlaması, onu duyan ve izleyenlerin Ses Tanıma özelliğinin önemini anladığını göstermek için susturulmuştur. Ebeveynin Apple Watch’unda “Bebek Ağlıyor” yazan ve aynı zamanda “Bebek ağlaması olabilecek bir ses algılandı” yazan bir bildirim görüyoruz.

Sağır olanlar bildirime titreşimle uyarılabilir ve harekete geçebilir. Ses Tanıma tarafından alınan diğer sesler arasında bir kapı zili ve bir siren bulunur. Bu özelliği ayarlamak için şu yönergeleri izleyin:

git Ayarlar > Ulaşılabilirlik > Ses Tanımaardından Ses Tanıma’yı açın.
Sesler’e dokunun, ardından iPhone’un tanımasını istediğiniz sesleri açın.
İpucu: Ses Tanıma’yı hızlı bir şekilde açmak veya kapatmak için Kontrol Merkezi’ni kullanın.

Reklam, iPhone’un yardımcı olmasıyla ciddi engellerin bile üstesinden gelinebileceğini gösteriyor. Video iki dakikadan uzun sürse de, Apple’ın videoyu 30 saniyelik ve 60 saniyelik yuvalara sığacak şekilde düzenlemesini bekleyebilirsiniz. Şirket bundan önce tüylerinizi diken diken eden reklamlar yaptı. Örneğin, Apple’ın merhum kurucu ortağı son satırı okuduğunda, “Çılgınlar” boğazınızda bir yumruyla baş başa bırakacaktır (özellikle Steve Jobs tarafından anlatılan versiyonda): “Çünkü yapabileceklerini düşünecek kadar deli olan insanlar. dünyayı değiştirenler değiştirir.”
Yeni nokta hangi “The Greatest” adlı Apple, Apple’ın en iyileri arasında sayılmalıdır. “Çılgınlar” hakkında da söylenebilecek olan insan ruhunun “yapabilirim” doğasının bir kanıtıdır.telefon-1