Apple Aynı Gün Twitter Reklamlarına 84.000 Dolar Harcadı başlıklı makale için resim Elon Tweet'ledi 'Çoğunlukla Durdu'  Orada Reklam Vermek, Yeni Veriler Gösterir

Fotoğraf: XanderSt (Doğrulanmış)

Pazartesi günü, Elon Musk Apple ile halka açık bir kavga seçti, şirketi Twitter’daki reklamlarını dondurmakla suçluyor ve iddia edilen duraklamanın “Amerika’da ifade özgürlüğünden nefret etmeleri” nedeniyle olup olmadığını yüksek sesle merak ediyor. Aslında, bir dijital reklam analitiği şirketi olan Pathmatics’in verilerine göre, Apple aynı gün Twitter reklamlarına 84.615 dolar harcadı. Bundan önceki gün, Apple tam 104.867 dolar harcadı.

Veriler, Musk’ın iPhone üreticisinin “Twitter’da reklam vermeyi çoğunlukla durdurduğu” iddiasıyla çelişiyor. Pathmatics’in araştırması, Apple’ın Twitter reklam satın almalarının aslında Ekim’den Kasım’a kadar arttığını gösterdi. Apple 1.005.784 dolar harcadı Analitik firmasına göre, Kasım ayının ilk 28 gününde Twitter reklamlarında bu şirketin Ekim bütçesi olan 988.523 $’dan daha fazla.

Veriler, Apple’ın Twitter reklam harcamalarının tipik satın alımlarından çok fazla değişmediğini gösteriyor. Rakam, yaz boyunca alışılmadık derecede yüksek rakamlardan düştü – Temmuz’da 2 milyon dolar ve Ağustos’ta 3,3 milyon dolar, ancak Pathmatics’in raporuna göre Apple, Ocak 2021 ile Eylül 2022 arasında Twitter reklamlarına ayda ortalama 1.473.390 dolar harcadı.

Şirket tarafından alıntılanan şirket içi belgelere göre Apple, 2022’nin ilk çeyreğinde Twitter’ın en iyi reklamvereniydi ve o dönemde tüm şirketin gelirinin %4’ünü ve toplam 48 milyon doları oluşturuyordu. Washington Post. Apple’ın son Twitter harcamaları biraz azalmış olsa da, tek bir ayda bir milyon dolar “çoğunlukla durduruldu” olmaktan çok uzak.

“Twitter’ın Elon Musk yönetimi altında çok değişken ve marka açısından güvensiz olduğu yönündeki endüstri konsensüsüne rağmen, Apple bu trende gerçekten karşı çıkan birkaç şirketten biri; Pathmatics raporunu hazırlayan Media Matters Başkanı Angelo Carusone, “Şirket son 30 gün içinde harcamalarını görünüşe göre artırdı” dedi. “Musk, referansları çalıştırmanın bir yolu olarak Apple’ı hedefliyor. App Store söz konusu olduğunda Apple’ın hizmet şartlarını adil bir şekilde uygulamasını çok daha zorlaştıracağı umuduyla onları bir tartışmaya çekmek.

Ayda bir milyon reklam verene karşı bir halkla ilişkiler kampanyası başlatmak, riskli bir iş kararıdır ve şirketin gelirinin %90’ını oluşturan Twitter’ın reklam işinin Musk’ın devralmasından bu yana bir kargaşa içinde olduğu göz önüne alındığında, özellikle yüksek riskli bir seçimdir. Göre Medya ÖnemlidirTwitter’ın en iyi 100 reklamvereninin yarısı, Musk’ın devralmasından bu yana Twitter’daki harcamalarını durdurdu.

Kapalı kapılar ardında Twitter’ın reklam sorunları daha da kötüye gidiyor olabilir. Raporlar Reklam kayıplarının, genellikle reklam platformları için yılın en karlı zamanı olan bir tatil alışveriş haftasında biriktiğini ve işten çıkarmaların kritik reklam sistemlerini çalıştıran ekipleri yalnızca birkaç personelle bıraktığını öne sürüyor.

Twitter ve Apple, yorum talebine hemen yanıt vermedi. twitter iletişim departmanı yok şu anda Musk şirketin yarısını işten çıkardıktan sonra.

Musk, çok daha önemli bir savaştaki çabalarının bir parçası olarak gerçeği çarpıtabilir. Tesla CEO’suna göre, “Apple ayrıca Twitter’ı App Store’dan alıkoymakla tehdit etti, ancak nedenini bize söylemiyor.” Apple, iddia edilen tehdit hakkında halka açık bir şey söylemedi, ancak yakın geçmişte politika ihlalleri nedeniyle yüksek profilli uygulamaları App Store’dan attı.

Twitter yakında olabilir bir Apple politikasına karşı çıkmak Bu, uygulamaların şirketin uygulama içi ödeme sistemini kullanmasını gerektirir; bu ödemelerde ilk %30’luk kesintiyi alır ve ardından ilk yıldan sonra %15’tir. Bu, Musk’ın Twitter hesaplarını doğrulamak için kullanıcılardan ayda 8 ABD doları talep ederek geliri artırma planına engel teşkil edecektir. Güç durumdaki CEO’nun Pazartesi günü Apple’a karşı tiradında, Musk tarif politika uzun süredir halka açık olmasına rağmen, sistemi “gizli %30 vergi” olarak görüyor.

Musk, karakteristik olarak, konuyla ilgili haritanın her yerinde Elma. O Apple ile “savaşa gitmeye” hazırlandığını söyleyen bir memeyi tweetledi ve ardından sildi. Ancak kısa bir süre sonra tavrını değiştirmiş görünüyor.

Sadece günler sonra, Apple’ın genel merkezinden bir Tweet göndererek CEO Tim Cook’a bir tur için teşekkür etti.

Apple’ın App Store “vergisi” bir tartışma kaynağı SpaceX CEO’su Twitter’ı ele geçirmeden çok önce. Ödeme politikaları, hem Spotify hem de Fortnite’ın yapımcısı Epic Games’in dava açmasına neden oldu. Şirketler, uygulama geliştiricileri ve tüketici savunucuları, Apple’ı App Store’dan kar elde etmek için tekel kurmakla suçladı. Apple, App Store’da güvenlik ve hesap verebilirliği sağlamak için sağladığı önemli hizmetleri finanse etmek için %30’luk kesintinin gerekli olduğunu söyledi.

Musk’ın yeni mücadelesi başladı çizilmiş destek genellikle iş dostu muhafazakar milletvekillerinden. Florida Valisi Ron DeSantis, Musk’ın Tweet’lerinin ardından Apple’ın politikalarını, Cumhuriyetçiler Temsilcisi Ken Buck, Senatör Marsha Blackburn, Senatör Mike Lee ve yeni senatör JD Vance gibi eleştirdi.

Güncelleme: 30.11.2022 16:00 ET: Bu hikaye yeni bir güncelleme ile güncellendi tElon Musk’tan Weeet.

genel-7