Hobby-Eberly Teleskobu, vatandaş bilim adamlarının Karanlık Enerji Kaşifleri projesinde galaksileri tanımlamak için kullandıkları görüntüleri toplar. Kredi bilgileri: Austin’deki Texas Üniversitesi

Tarihsel olarak iddialı ve devasa bir galaksi haritalama görevindeki gökbilimciler, arayışlarına yardımcı olmaları için 85 ülkede 10.000’den fazla amatör bilim insanını harekete geçirdi. Şimdi, ilk kez karanlık enerjinin doğasını ortaya çıkarabilecek benzersiz bir proje için gönüllü güçlerini önemli ölçüde artırmayı umuyorlar.

HETDEX veya Hobby-Eberly Teleskop Karanlık Enerji Deneyi olarak bilinen araştırma projesi, Austin’in McDonald Gözlemevi’ndeki Teksas Üniversitesi’ne dayanıyor ve Karanlık Enerji Kaşifleri adlı bir projeye çevrimiçi olarak katılan gönüllülere dayanıyor.

Bir akıllı telefon veya bilgisayar ile katılımcılar, bir astronom olmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebilir, profesyonel astronomların uzak galaksileri bulmasına ve evrenin hızla hareket etmesine neden olan karanlık enerji olarak bilinen gizemli güç hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olurken evrenin gizemlerini açığa çıkarabilir. genişletmek.

Dark Energy Explorers’ın Şubat 2021’de piyasaya sürülmesinden bu yana 10.000’den fazla gönüllü yaklaşık 240.000 galaksi belirledi. Bu, araştırmacıların Büyük Kepçe’nin çoğunu içeren ve yaklaşık 2.000 dolunay boyutunda olan bir gökyüzü parçası araştırmasında nihayetinde bulmayı umdukları gökada sayısının neredeyse onda birine denk geliyor.

UT Austin’de astronomi profesörü ve proje bilimcisi ve HETDEX’in baş araştırmacısı olan Karl Gebhardt, “Bu yüzden daha fazla insana ihtiyacımız var” dedi. “Gönüllü 100.000 kişiye ulaşabilirsek ki bence bu tüm dünyada yapılabilir, o zaman gelecek yıl oradayız.”

Karanlık Enerji Kaşifleri dünyanın en büyük amatör bilim organizasyonu olan Zooniverse platformunu kullanıyor. Kullanıcılar Zooniverse aracılığıyla katılır İnternet sitesi veya Zooniverse akıllı telefon uygulaması (iOS ve Android için mevcuttur). Katılımcılar ücretsiz bir hesap oluşturabilir ve ardından bir proje listesinden Dark Energy Explorers’ı seçebilir.

Kısa bir eğitimden sonra, gönüllüler astronomik görüntülere bakarlar ve gördükleri nesnelerin galaksiler mi yoksa rastgele gürültüler mi olduğuna karar verirler; bu, en karmaşık yazılım programlarının bile tespit etmekte çok fazla sorun yaşadığı bir ayrımdır. Gönüllüler daha sonra bir görüntünün bir galaksiyi gösterip göstermediğini belirtmek için sola veya sağa kaydırın.

Projeye liderlik eden UT Austin yüksek lisans öğrencisi Lindsay House, “Halkın bu galaksileri sınıflandırma konusunda ne kadar hevesli olduğunu görmek gerçekten heyecan verici” dedi.

Amaç, karanlık enerji hakkında önemli ipuçlarını ortaya çıkarmaya yardımcı olmak için tümü erken evrendeki galaksilere odaklanan kozmosun en büyük 3B haritasını oluşturmaktır.

Devasa araştırma projesi, karanlık enerjinin zamanla değişip değişmediğini veya sabit olup olmadığını ortaya çıkarmak için tasarlandı. Evrenin en az üçte ikisinin karanlık enerjiden oluştuğuna inanılıyor, ancak bilim adamları bunun hakkında çok az şey biliyor. Karanlık enerjinin nasıl davrandığını anlamak, tam olarak ne olduğunu anlamaya yönelik çok önemli bir ilk adımdır, ancak gökbilimcilerin iş başında karanlık enerjiyi gözlemlemek için çalışmak üzere çok büyük bir uzak gökada örneğine ihtiyaçları vardır.

HETDEX işte budur – dünyanın en büyük optik teleskoplarından biri olan Batı Teksas’taki McDonald Gözlemevi’ndeki 11 metrelik Hobby-Eberly Teleskobu kullanılarak bir milyondan fazla uzak galaksinin devasa bir araştırması.

Karanlık Enerji Kaşifleri gönüllüleri, HETDEX’ten alınan görüntüleri inceleyerek gökbilimcilerin bu görev için harcadıkları süreyi %90 oranında azaltmaya yardımcı oluyor. Bu şekilde, profesyoneller enerjilerini en zorlu sınıflandırmalara odaklayabilirler.

Gebhardt, “Bunu yapmak için bilgisayar kodu yazmayı denedik ve hatta makine öğrenimini kullandık, ancak insan gözünün önemli ölçüde üstün olduğunu gördük” dedi. “İlk başta şüpheliydik, ancak doğruluğu karşısında şaşkına döndük.”

Şimdiye kadar 247.000 gökadayı belirlemek için gönüllülerin 3,75 milyon kaydırma yapması gerekti. Bir fikir birliğine varmaya ve doğruluğu artırmaya yardımcı olmak için her bir aday gökada yaklaşık 15 kişi tarafından incelendiği için, galaksilerden çok daha fazla kaydırma işlemi gerekir.

Dark Energy Explorers, yüksek lisans öğrencisi Lindsay House, HETDEX baş araştırmacısı Karl Gebhardt, HETDEX veri bilimcisi Erin Mentuch Cooper, profesör ve astronomi eğitimi uzmanı Keely Finkelstein, doktora sonrası araştırmacı Chenxu Liu ve yüksek lisans öğrencisi Dustin Davis liderliğindeki bir ekip tarafından oluşturuldu.

Austin’deki Texas Üniversitesi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Amatör bilim insanları, 30 Kasım 2022’de https://phys.org/news/2022-11-amateur-scientists-astronomers-quarty-million- adresinden alınan şimdiye kadar (2022, 30 Kasım) neredeyse çeyrek milyon gökadayı belirlemede gökbilimcilere yardımcı oldular. galaksiler.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1