Birkaç yıl içinde Çin’in en zengin insanlarından biri haline gelen, e-ticaret devi Alibaba’nın milyarder kurucusu Jack Ma, iyi ve gerçekten gitmişti.

En az altı aydır Japonya’da yaşıyor. Kamu sahnesinden kaybolması, Pekin yetkililerinin Ekim 2020’de büyük Çinli teknoloji şirketlerine ve özellikle de daha sonra Çin devletinin düzenleyicilerini açıkça eleştirme cüretinde bulunan Alibaba’nın başına baskı uygulamasıyla gerçekleşti.

Çin hükümeti, Alibaba’nın dahili mobil ödeme uygulaması Alipay’den ayrılan çevrimiçi bir finans platformu olan Ant Group’un 37 milyar dolarlık halka arzını durdurarak şiddetli bir şekilde misilleme yaptı. Alibaba’nın hisse senedi fiyatı daha sonra düştü ve Jack Ma’nın Çin’in en zengin iş adamı statüsüne mal oldu.

Zengin Çinliler göç etmenin yollarını arıyor

China Money Network direktörü Nina Xiang, LinkedIn’de yayınlanan bir köşe yazısında, “Bu ona en az 35 milyar dolara mal olan bir konuşma” dedi.

O zamandan beri, genellikle çok konuşkan olan Jack Ma sessizdi. Bu, kaderi hakkında bir spekülasyon dalgasını ateşledi. Fakir bir ailede dünyaya gelen Jack Ma, Çin’in en saygın iş adamlarından biri olmaya devam ediyor.

58 yaşındaki Jack Ma’nın Japon sürgünü, resim yapmak, sanat eseri toplamak veya kayak yapmak gibi hobiler arasında bölünmüş durumda; Financial Times’a göre, Tokyo’daki iş kulüplerine sık sık gidiyor ve burada yine ülkeyi terk edip Japon başkentine yerleşmiş zengin Çinli işadamlarıyla omuz omuza veriyor.

Jack Ma’nın sahibi olduğu Hong Kong merkezli South China Morning Post, yakın zamanda Xi’nin ÇKP Kongresi’nde ülkenin lideri olarak üçüncü beş yıllık dönemi kazanmasının ardından zengin Çinlilerin göç etmenin yollarını aradığını bildirdi. Kendilerine karşı baskıcı önlemlerin alınmasından korkacaklardır.

Çin şu anda büyük bir huzursuzluğun sancıları içinde ve nüfusun bir kısmı hükümetin “COVID sıfır” çevreleme politikasını protesto ediyor. Bu durumun bir sonucu olarak başta iPhone olmak üzere elektronik ekipmanların üretimi atıl durumda.genel-15