Bir Falcon 9 roketinin Florida, Cape Canaveral’dan Perşembe günü saat 3:37’de (0837 GMT) patlaması planlanıyor.

Çarşamba günü SpaceX, Ay’a ilk özel ve Japon iniş aracını fırlatma görevini bir gün erteledi.

Bir Falcon 9 roketinin Florida, Cape Canaveral’dan Perşembe günü saat 3:37’de (0837 GMT) patlaması planlanıyor. SpaceX, Twitter’da gecikmenin daha fazla uçuş öncesi kontrol yapmak için olduğunu söyledi.

Şimdiye kadar sadece Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin ay yüzeyine robot göndermeyi başardı.

Japon şirketi ispace tarafından hazırlanan misyon, Hakuto-R adlı bir programın ilkidir.

Bir şirket açıklamasına göre, iniş aracı Nisan 2023 civarında Ay’ın görünen yüzüne, Atlas kraterine inecek.

2’ye 2,5 metreden biraz daha büyük olan araç, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından inşa edilen Rashid adlı 10 kilogramlık bir gezici taşıyor. Petrol zengini ülke, uzay yarışında yeni bir ülke ama 2020’de Mars araştırması da dahil olmak üzere son başarılarını sayıyor. Başarılı olursa Rashid, Arap dünyasının ilk Ay görevi olacak.

ispace CEO’su Takeshi Hakamada, “Bu projeyi ilk kez 2016’da kavramsallaştırmaya başladığımızdan bu yana geçen altı kısa yılda çok şey başardık” dedi.

Hakuto, uluslararası Google Lunar XPrize yarışmasında beş finalistten biriydi. Bu yarışma, bir kazanan olmadan sona eren 2018 son tarihinden önce Ay’a bir gezici iniş yapma mücadelesiydi. Ama bazı projeler hala devam ediyor.

İsrail organizasyonu SpaceIL’den bir başka finalist, iniş yapmaya çalışırken yüzeye çarptıktan sonra, Nisan 2019’da bu başarıyı elde etmek için özel olarak finanse edilen ilk misyon olmayı başaramadı.

Sadece 200 çalışanı olan ispace, “Ay’a yüksek frekanslı, düşük maliyetli ulaşım hizmetleri sunarak insan yaşamının alanını uzaya doğru genişletmeyi ve sürdürülebilir bir dünya yaratmayı hedefliyor” diyor.

Gelecekteki görevler NASA’nın Artemis programına katkıda bulunacak şekilde ayarlandı. Ay’a insansız bir test uçuşu olan Artemis-1 şu anda devam ediyor.

ABD uzay ajansı, Ay’ın etrafında yörüngede bir uzay istasyonu ve yüzeyde bir üs inşa ederek önümüzdeki yıllarda ay ekonomisini geliştirmek istiyor.

Bilimsel deneyleri yüzeye taşımak için iniş araçları geliştirmek üzere birkaç şirketle sözleşme imzaladı.

Bunlardan Amerikan şirketleri Astrobotic ve Intuitive Machines’in 2023’te yola çıkması gerekiyor ve raporlara göre daha doğrudan bir rota izleyerek hedeflerine ispace’den önce varabilirler.

© 2022 AFP

Alıntı: SpaceX, 30 Kasım 2022’de https://phys.org/news/2022-11-spacex-postpones-mission-japanese-lander.html adresinden alınan Japon iniş aracını Ay’a yerleştirme görevini (2022, 30 Kasım) erteledi

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1