Rolls-Royce ve easyJet, ilk hidrojen jet motorunu başarıyla test etti.

Fotoğraf: Sean Gallup (Getty Resimleri)

Rolls-Royce ve Avrupa merkezli bir havayolu şirketi olan easyJet, hidrojenle çalışan bir jet motorunu başarıyla test etti. basın bülteni Salı günü. çift ​​diyor ki amaç 2050 yılına kadar emisyonları azaltmak ve yer testinin “dünyanın hidrojenle çalışan modern bir hava motorunun ilk çalışması” olduğunu söyledi.

Test, İngiltere’deki MoD Bosombe Down’daki bir açık hava tesisinde testleri gerçekleştirmek için dönüştürülmüş bir Rolls-Royce AE 2100-A bölgesel uçak motoru kullandı.

Uçuşlar, en karbon yoğun seyahat biçimlerinden biridir ve havayolu emisyonlarının gezegen üzerinde büyük bir etkisi vardır. bu Enerji Endüstrisi İncelemesi Réseau Action Climate Association’ın Şubat 2022 itibarıyla küresel sera gazının yüzde beşinden havacılığın sorumlu olduğunu bulduğunu bildirdi. emisyonlar. Bu rakamlar uçak duraklamalarını hesaba katmadığı için, gerçekte emisyonlar çok daha yüksek olabilir ve küresel emisyonların yüzde 15’ine kadar ulaşabilir.

Havacılık endüstrisi denediğini söylüyorHava yolculuğu için hidrojen gibi alternatif yakıtlar kullanan uçaklar geliştirmeye çalışarak emisyonları azaltmak. Hidrojenin cazibesi, karbondioksit yerine su buharı üretme kabiliyetinde yatmaktadır, bu da Rolls-Royce ve easyJet’in deneyini önemli kılmaktadır. Son yıllarda, havayolları gibi karbondan arındırılması zor birkaç sektör, emisyonlarını azaltmak için çalışırken hidrojen teknolojilerine büyük yatırımlar yaptı.

Bununla birlikte, hidrojen sihirli değnek olmaktan çok uzaktır. Yakıt şu anda aşırı derecede pahalı ve yetersiz tedarik ediliyor. Hidrojenin depolanması da zordur. ABD Enerji Bakanlığıçünkü “yoğun bir şekilde saklanması için yüksek basınçlar, düşük sıcaklıklar veya kimyasal işlemler gerektirir.”

Emisyonlar söz konusu olduğunda, tüm hidrojen türleri eşit yaratılmamıştır. Hidrojeni diğer elementlerden ayırmak çok fazla enerji gerektirir ve ne tür bir enerjinin kullanıldığı oldukça önemlidir. Hidrojen, “gri” veya “mavi” hidrojen olarak bilinen fosil yakıtlar kullanılarak üretilirse, araştırmalar, nihai sonucun fosil yakıt ayak izinin azaltılabileceğini göstermiştir. astronomik olarak yüksek. Hidrojen yakıtlı jetlerin emisyonları azaltmada etkili olması için, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji ile yapılan “yeşil” hidrojen olarak bilinen şeyle çalışması gerekecek. easyJet ve Rolls-Royce testi, her ikisi de yenilenebilir kaynaklar olan rüzgar ve gelgit gücünden yapılan ve yakıtını “yeşil” hidrojen yapan hidrojen yakıtı ile gerçekleştirildi.

Havayolları ayrıca, hidrojen jet yakıtını barındırmak için yeni uçak tasarımlarını tanıtma ve onaylama zorluğuyla karşı karşıya kalacak ve uçak üreticilerinin uçakları daha büyük yakıt depolarıyla yeniden tasarlamaları gerekecek. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği. Ve uçuşlar, diğer yakıt türlerinden çok daha fazla hidrojene ihtiyaç duyacak: Bir Boeing 747 jumbo jet, 250.000 litre jet yakıtıyla aynı mesafeyi kat etmek için 1 milyon litreden fazla hidrojene ihtiyaç duyuyor. Gardiyan raporlar.

Herhangi bir olumsuzluğa rağmen, Rolls-Royce ve easyJet, uçuş sırasında testler gerçekleştirmek için uzun vadeli bir hedefle ikinci bir dizi test planladıklarını söylüyor. Bununla birlikte, hidrojen jet yakıtının geliştirilebilmesi ve muhtemelen başlangıçta yalnızca 1.864 mile kadar olan kısa mesafeli uçuşlarda yararlı olabilmesi için daha gidilecek çok yol var. 2020 Avrupa Birliği raporu, hidrojen yakıtlı uçakların 2035 gibi kısa bir sürede piyasaya çıkabileceğini tahmin ediyor. Sınır bildirildi.

“Bu hidrojen testinin başarısı heyecan verici bir kilometre taşıdır. Rolls-Royce Baş Teknoloji Sorumlusu Grazia Vittadini basın açıklamasında, easyJet ile ortaklığımızı daha Temmuz ayında duyurduk ve bu dönüm noktası başarı ile şimdiden inanılmaz bir başlangıç ​​yaptık.

Uçuşun geleceğini yeniden şekillendirmeye yardımcı olabilecek hidrojenin sıfır karbon olasılıklarını keşfetmek için sınırları zorluyoruz” diye devam etti.genel-7