Samsung, Ağustos ayında en yeni Galaxy akıllı telefonlar ve tabletler için kendi kendine onarım programını başlattı. Güney Koreli grup, bunu akıllı saatlere ve Galaxy Buds gibi kulak içi kulaklıklara genişletebilir. En azından bu, son zamanlarda yapılan bir ticari marka başvurusunun sonucudur.

Samsung patent başvurusu, “Kendi Kendini Onarma” programının genişletildiğini ortaya koyuyor

Patent başvurusu AB ağının web sitesinde görüldü, ancak ABD Patent Ofisi’nden geliyor ve bir “Kendi Kendini Onarma Asistanı Mobil Uygulaması” ile ilgili. Orada akıllı telefonların, tabletlerin, akıllı saatlerin ve kulaklıkların kendi kendine onarımı ve bakımı için yazılım desteği olarak tanımlanmaktadır. Yeni uygulama, Samsung’un kendi kendini iyileştirme desteğini giyilebilir cihazlara genişletebileceğini öne sürüyor.

Samsung’un kendi kendine onarım programı şu anda yalnızca ABD’de Galaxy S20, Galaxy S21 ve Galaxy Tab S7 modelleri için sunulmaktadır. Şirket, ekranlar, piller ve USB konektörleri gibi orijinal yedek parçalar sunmaktadır. Samsung, yedek parçaların yanı sıra araçlar ve iFixit’ten ücretsiz Kendin Yap kılavuzları da sağlıyor.

Yaklaşan uygulamaya rağmen, Samsung’un yakın zamanda kapsama alanını genişletip genişletemeyeceği hala belirsiz. Akıllı saatler ve kulaklıklar, akıllı telefon ve tabletlerden daha hassas ve daha küçük olduğundan, cihazların onarımı daha zor olabilir. Samsung ayrıca kendisini ekranları ve pilleri tamir etmekle sınırlayabilir.

Samsung Galaxy kendi kendine onarım

Samsung’un kendi kendine onarım programı başlangıçta Galaxy S20, Galaxy S21 ve Galaxy Tab S7+’ı destekleyecektir. / ©Samsung

Samsung’un yanı sıra Apple ve Google gibi diğer üreticiler de aynı girişimi başlattı. Örneğin Google, eski Pixel cihazlarını ve daha fazla ülkeyi kapsayan daha geniş bir destek sunar. Öte yandan, Apple’ın kendi kendine onarımı, desteklenen tüm iPhone modellerini gerçekten onarabilmeniz için önce hantal ve pahalı ekipman gerektirir. Samsung’un Galaxy kendi kendine onarım programını daha fazla ülkeye yaymayı planlayıp planlamadığı henüz bilinmiyor.

Cihazınızı kendiniz tamir etmenin ekonomik açıdan mantıklı olacağını düşünüyor musunuz? Yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bize bildirin.genel-27