Sam Bankman-Fried'in 8 Aralık 2021'de dijital varlıklarla ilgili bir Meclis Mali Hizmetler Komitesi duruşmasında ifade verirken çekilmiş dosya fotoğrafı.

Sam Bankman-Fried’in 8 Aralık 2021’de dijital varlıklarla ilgili bir Meclis Mali Hizmetler Komitesi duruşmasında ifade verirken çekilmiş dosya fotoğrafı.
Fotoğraf: Tom Williams/CQ Rulosu (AP)

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, kripto para platformu iflas başvurusunda bulunmadan önce hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi politikacılara eşit bağışta bulunduğunu söyledi. bu aydan daha erken, müşteri mevduatlarındaki milyarlarca doları siliyor. Ve bu gerçek, FTX parasına borçlu olanların yalnızca Demokratlar olduğunu iddia etmeye çalışan Fox News’teki sağcı siyasi ajanlar için gerçek bir şok olacak.

“Her iki tarafa da bağış yaptım. Kripto yorumcusu tarafından YouTube’da 16 Kasım’da yayınlanan bir telefon görüşmesine göre Bankman-Fried, “Her iki tarafa da yaklaşık aynı miktarda bağışta bulundum” dedi. Salı günü Tiffany Fong.

Bankman-Fried’in iddiası, kendisini etik bir milyarder olarak konumlandıran, 2022 ara seçimlerinde Demokratlara en çok bağış yapan ikinci kişi olan, ancak bir o kadarını kapalı kapılar ardında Cumhuriyetçilere bağışlayan bir adamın daha da şaşırtıcı bir resmini çiziyor.

Hâlâ Bahamalar’da yaşadığı bildirilen 30 yaşındaki Bankman-Fried, 2010 yılında ABD Yüksek Mahkemesi’nde sınırsız siyasi bağışların bir konuşma biçimi olduğunu ilan eden Citizens United davası nedeniyle bağışlarını isimsiz olarak yapabildiğini söyledi. İlk Değişiklik ile korunmalıdır. Dava, ödemeleri kimin yaptığına dair herhangi bir açıklama yapılmadan milyonlarca dolarlık sözde “kara paranın” siyasi sisteme girmesine izin verdi.

“[My Republican donations were] Genelde bilinmez, çünkü Citizens United kelimenin tam anlamıyla on yılın en yüksek profilli Yüksek Mahkeme davası olmasına ve kampanya finansmanı hakkında konuşurken herkesin bahsettiği şeye rağmen, bir nedenden ötürü, pratikte hiç kimse birinin, pratik, aslında karanlık verdi, ”dedi Bankman-Fried telefon görüşmesinde.

Bankman-Fried, NBC’lerde görünse bile Demokratlara para verme konusunda çok açıktı. Basın Haberleriyle Tanışın 2022 ara sınavlarından önce ev sahibi Chuck Todd ile sol eğilimli bağışlarını tartışmak için. Ancak eski kripto milyarderine göre Bankman-Fried’in Cumhuriyetçilere yaptığı bağışlar gizlice yapıldı, çünkü çoğu muhabir “süper liberal”.

“Tüm Cumhuriyet bağışlarım karanlıktı. Ve bunun nedeni, düzenleyici nedenlerden dolayı değildi, bunun nedeni, bir Cumhuriyetçiye bağış yaparsanız, hepsi süper liberal olduğu için muhabirlerin çıldırmasıdır. Bankman-Fried, 2022’de Cumhuriyetçilere “ikinci veya üçüncü en büyük” bağışçı olduğunu iddia ederek, “Ve o kavgayı yapmak istemedim, bu yüzden tüm Cumhuriyetçileri kararttım,” dedi.

Sağcı medya figürleri, son iki haftayı Bankman-Fried’in Demokratlara yaklaşık 40 milyon dolarlık bağışı hakkında sorular sorarak, hatta 2022 ara sınav sonuçlarını çarpıtıp çarpıtmadıklarını sorarak geçirdi.

“Sam Bankman-Fried’in Demokrat Parti’ye verdiği para ne olacak? Demokratlar dolandırılanlara geri mi verecek?” Tucker Carlson, 16 Kasım’daki programında yanlışlıkla Bankman-Fried’in 40 milyon dolar yerine 40 milyar dolar bağışladığını söyleyerek sordu.

Tucker Carlson, Demokratların Sam Bankman-Fried tarafından 16 Kasım 2022'deki şovunda bağışlanan parayı iade edip etmeyeceğini soruyor.

Tucker Carlson, Demokratların Sam Bankman-Fried tarafından 16 Kasım 2022’deki şovunda bağışlanan parayı iade edip etmeyeceğini soruyor.
Ekran görüntüsü: Fox Haber

Resmi bir gazeteci olmadığını ancak “vatandaş gazeteci” teriminden memnun olduğunu söyleyen Tiffany Fong, Bankman-Fried ile yaptığı sohbetleri YouTube’da yayınladı çünkü sohbetlerin çoğu Twitter’a iyi çevrilmiyordu. Fong, şu kişiden bir telefon görüşmesi yayınladı: 16 Kasım ve başka bir 20 Kasım. FTX iflas başvurusunda bulundu 11 Kasım.

Bankman-Fried, bir şekilde halka açık hale geleceklerini bildiğinden, her iki telefon görüşmesine de şüpheyle yaklaşılmalıdır, bu muhtemelen kendini tanıtma biçimini gölgeledi. Riskten korunma fonu Alameda Research’te FTX’teki müşteri mevduatlarındaki milyarlarca doları kumarda kumar oynadığı bildirilen Bankman-Fried, nasıl yapılacağını kesinlikle biliyordu. incelikli muhabirler ve politikacılar, bazen farkında olmadan yakalanmış olsa da, Vox’a kayıtlara geçeceğini bilmediği bir röportaj verdiğinde olduğu gibi.

Bankman-Fried, elindeki FTX fonlarıyla son derece şüpheli bazı hamleler yaptığını aşağı yukarı kabul ettiğinde bir arkadaşıyla konuştuğunu sandığını tweetledi. vox ile röportaj bu ayın başlarında, “düzenleyicileri sikeyim” diyerek ve özgecil göründüğünü söylediği pek çok “aptalca şeyin” sadece bir halkla ilişkiler hilesi olduğunu öne sürdü.

Geçmişte Bankman-Fried ile arkadaş olan Vox muhabiri Kelsey Piper, “Her şeyi kazananların ve kaybedenlerin olduğu bir oyun olarak gören biri için etik hakkında konuşmakta gerçekten iyiydiniz,” diye mesaj attı.

Bankman-Fried bir dizi mesajla “ya, hehe, öyle olmak zorundaydım,” diye yanıt verdi.

“Bir dereceye kadar itibarın yapıldığı şey budur. Buna kananlara acıyorum. Bankman-Fried, bu aptalca oyunla batılıların tüm doğru shiboleth’leri söylediğimiz ve böylece herkesin bizi sevdiği bir oyun oynamasını uyandırdık,” diye devam etti Bankman-Fried.

Bankman-Fried, bir Vox muhabiriyle yazdığı metinlerin yayınlanacağını bilmiyordu, bu belki bize onun zihnine daha sade bir bakış açısı kazandırdı, ancak kripto kralının Tiffany Fong ile tartışmaları gri bir alanda var. Fong, Gizmodo’ya Bankman-Fried’in konuşmaların içeriğinin halka açıklanabileceğini bildiğini ancak sesin kendisinin yayınlanacağını bilmediğini söyledi.

Fong, Gizmodo’ya Çarşamba günü erken saatlerde e-posta yoluyla “Dürüst olmak gerekirse, Twitter dizileri gibi diğer bilgi yayınlama yöntemleriyle oynadım, ancak Sam’e ‘sempati kurmak’ için saldırıya uğramadan alay / pişmanlık gibi şeyleri yazılı olarak iletmek zordu” dedi.

“Sonuçta, dinleyicilerin onun iddiaları hakkında kendi kararlarını verebilmeleri için yanıtlarını / üslubunu iletmek için sesin en iyisi olacağını düşündüm. Ayrıca, saygın bir yayında çalışmadığım için, güvenilirliğim hakkında soru sormadan Sam’den alıntı yapmak zor (örneğin, ‘tüm bunları uydurabileceğim’ önerileri). Sonuç olarak, sesi yayınlamaya karar verdim,” diye devam etti Fong.

Sam Bankman-Fried ile Tam İlk Röportaj

Çağrılar, Bankman-Fried’den bazı ilginç görüşler sunuyor; FTX hiç iflas başvurusunda bulunmasaydı, “tüm kullanıcılar tam olurdu ve şu anda sadece ABD’de değil, uluslararası alanda da FTX’te para çekme işlemleri yapılıyor olurdu” inancı da dahil.

Ancak bu bakış açısı, FTX’in iflas başvurularında zaten bildiğimiz gerçeklere dayanarak, çılgınca iyimser görünüyor, belki de hayal gücünün sınırında. Bankman-Fried, FTX’in CEO’su olarak istifa etti ve onun yerini alan John J. Ray III, şirketin 2001’deki rezil çöküşünün ardından Enron’u da devraldı. FTX hakkında söyledi“Kariyerimde hiç bu kadar kurumsal kontrollerin bu kadar başarısız olduğunu görmemiştim.”

Açıkçası, Bankman-Fried’in bu noktada söylediği her şey, kendisinin 32 milyar dolar değerinde bir şirketi yönettiği, kendisinin bir milyarder olduğu ve bu şirketi son derece şüpheli eylemlerle yerle bir ettiği bağlamına yerleştirilmelidir. FTX ile para kaybeden kripto yatırımcıları, Bankman-Fried’in hapse atılması çağrısında bulunurken, Bahamalar’daki düzenleyiciler soruşturmaların zaman aldığı ve diğer ülkelerin bir suçu olduğu konusunda ısrar ediyor. FTX’i dürüst tutma sorumluluğu.

SBF ile İkinci Röportaj: Alameda’da FTX Kullanıcı Fonları, 8 milyar dolarlık delik, CZ, Run on the Bank, Remorse

DOJ ve SEC’in her ikisinin de bildirildiğine göre Bankman-Fried destanı henüz bitmedi çöküşü araştırmak FTX ve ifşaatlar para topu yazar Michael Lewis, şirket çökmeden önce yaklaşık altı ay boyunca kripto milyarderini takip ediyordu. Lewis bile film haklarını satın almak yaklaşan kitabından bir kelime bile yazmadan Hollywood’a.

İnanılmaz bir şekilde, Bankman-Fried’in Çarşamba günü CNBC’den Andrew Ross Sorkin ile röportaj yapması planlanıyor. Bankman-Fried, şirketi iflas etmeden önce New York’taki DealBook Zirvesi’nde konuşma yapmak üzere rezerve edilmişti, ancak röportaj özellikle ilginç olacak, şimdi her şey boka sardı.

Sorkin, tartışmalarında hiçbir şeyin sınır dışı olmayacağını tweetledi, ancak Bankman-Fried’in röportaj için mi yoksa Bahamalar’dan sanal olarak mı katılacağı belli değil. Uçarsa, kesinlikle sirk olur.genel-7