Mauna Loa'nın 28 Kasım 2022'de çekilmiş hava fotoğrafı.

Yanardağların muazzam miktarda karbondioksit saldığı şeklindeki yanlış fikir oldu arasında popüler mem yıllardır iklim inkarcıları. Volkanik aktivitenin atmosferik CO2 seviyelerinde artışa neden olduğu doğrudur. Ama bu katkı kesinlikle min.gezegene yaptıklarımıza kıyasla: NASA tahminler insan faaliyetinin her iki buçuk saatte bir (!)

Phoenix, “Volkanlar her zaman patlar” dedi. “TBiz konuşurken şu anda patlayan yaklaşık 45 volkan var. Bu tamamen normal. Bu sürekli patlama durumuna sahip olduğumuz için, insanlar her zaman, ah, volkanlar çok fazla CO2 üretir derler. Ama Dünya buna alışkın.”

Aslında bazı volkanik püskürmeler tam tersi bir etkiye sahip olabilir: püskürmeden çıkan parçacıklar güneş ışığının bir kısmını engeller. ve aslında düşürmeye yardımcı olur sıcaklıklar. Pinatubo Dağı’nın 1991’deki patlaması da dahil olmak üzere, geçmişten gelen bazı muazzam patlamalar sorumluydu. Dünyayı birkaç yıl soğutmak patlamadan sonra.

“Püskürtmeleri, bizi güneşten gerçekten yalıtan ve geçmişteki dev patlamalarda gördüğümüz soğuk sıcaklıklara yardımcı olan parçacıklar üretiyor. Phoenix, “Mauna Loa böyle olmayacak,” dedi. “Göreceğimiz tehlike, herhangi bir potansiyel lav akışının yolunda yaşayan insanlar için.”genel-7