Apple ve Disney’i içeren olası bir birleşme hakkında ara sıra belirli bir söylenti medyayı vurur. Böyle bir işlemin olasılığını en son Ocak 2019’da tartışmıştık. Apple’ın “Fare Evi”ni satın alıp almayacağını merak ettik. Sadece birkaç ay sonra Disney CEO’su Bob Iger (geçen hafta Disney’in eski ve şimdiki CEO’su olarak Disney’e muzaffer bir dönüşle Steve Jobs’u çeken) otobiyografisinde ilginç bir hikayeden bahsettiği için belli ki bir şeylerin peşindeydik.

Disney’in geri dönen CEO’su Bob Iger bir keresinde Jobs yaşasaydı her iki tarafın da birleşmeyi tartışacağını söylemişti.

Iger’e göre Steve Jobs kansere yenik düşmeseydi ve 2011’de ölmeseydi, Iger, iki firmayı birleştirmek için Jobs’la görüşecekti. Farkında olmayanlar için, Jobs kendi seçtiği kişi (eski Pepsi başkanı John Sculley) tarafından Apple’dan atıldıktan sonra sonunda Pixar Animation Studio’ya yatırım yaptı ve CEO’su oldu. 2006’da Steve Jobs, Pixar’ın Disney’e 7,4 milyar dolara satılmasına yardım etti ve bu, onu (ve daha sonra mülkünü) birkaç yıl boyunca Disney’in en büyük hissedarı yaptı. Ayrıca Steve’e Disney yönetim kurulunda bir koltuk verdi.

Yani bu ilişki, bir Apple-Disney birleşmesi söylentilerini körükledi. Ve Iger, otobiyografisiyle 2019’da ateşe biraz yakıt attı. Ama göre Son tarih, bugün Iger, Bob Chapek’in geçen hafta CEO olarak değiştirilmesinden bu yana ilk belediye meclisi toplantısını yaptı. Disney, Burbank merkezli stüdyoda 20 yılını geçiren Iger’in dönüşünün, Apple için Jobs’ın dönüşü kadar şirket için verimli olmasını umuyor.
Steve, Cupertino’ya geri döndüğünde, teknoloji tarihinde eşi benzeri olmayan bir dizi yeni ürün çıkardı. Önce yarı saydam iMac G3 geldi. Sırada iPod vardı ve bu açıkça Jobs için büyük bir başarıydı ve Elma. Bir yıl sonra iMac G4, hepsi bir arada tasarımla piyasaya sürüldü. Ardından iPhone ve ardından iPad geldi. Kötü bir ürün serisi değil.

Ama bugünkü belediye binasına dönelim, olur mu? Deadline’a göre Iger, Apple-Disney birleşmesi söylentilerine değindi. Bu yazar yıllardır böyle bir spekülasyon hakkında hiçbir şey duymadığı için hangi söylentilerden bahsettiği bilinmiyor. Bununla birlikte, bir zamanlar Apple’ın yönetim kurulunda yer alan (Apple kendi orijinal video içeriğini oluşturmaya başladığında ayrılan) Iger, bu tür konuşmaların haşhaş olduğunu (ve bu noktada başka kelimelerle ifade ediyoruz) olduğunu söyledi. Iger, bir Apple-Disney kombinasyonuyla ilgili herhangi bir raporun “saf spekülasyon” olduğunu söylüyor.

Disney kadar büyük bir şirketin satın alınması Apple’ın tarzı değil

Şimdi, bazı analistlerin zaman zaman Apple-Disney birleşmesini her iki firma için de büyük bir anlaşma olarak ileri sürdüklerinden bahsetmeliyiz. Apple için tema parklarına bir Apple Store koyabilir. Bu mağazaların park katılımcılarından alacağı trafik, emin olmak için inanılmaz olurdu. Bununla birlikte, Orlando veya Anaheim’a seyahat eden çoğu aile için ciddi bir bütçe gerekiyor ve muhtemelen bir iPhone veya Apple Watch satın almak için fazla para bırakmayacak. Ve belki de Disney, Apple tarafından yaratılan teknolojiyle dolu yolculuklardan yararlanabilir.

Ayrıca, iken Apple nakit zengini, parasını yıllar boyunca daha küçük, daha stratejik satın almalara harcadı. Genellikle, iPhone için hazır olmasına bir veya iki yıl kalan bir ürünü olan bir şirketi satın alır. Temmuz 2012’de Apple, biyometrik firma AuthenTec’i 356 milyon dolara satın aldı. Bir yıl sonra iPhone 5s, Touch ID ile tanıtıldı. AuthenTec’in satın alınması, Apple’ın ediniminin en önemli örneğidir.
Apple’ın bir satın alma için harcadığı en fazla para 2014 yılında Beats Audio’yu satın almak için ayırdığı 3 milyar dolardır. Apple, satın alma işlemini Apple Music’i oluşturmak için kullandı. Disney’in mevcut piyasa değerinin 175 milyar doların biraz altında olduğunu düşünürsek, Apple’ın Disney’i satın aldığı herhangi bir senaryo hayal edemiyoruz.telefon-1