NASA’nın Orion kapsülü, insanları uzaya taşımak için tasarlanmış bir uzay aracı için yeni bir mesafe rekoru kırdı.

Pazartesi günü, şu anda ayın etrafında uzak bir geriye dönük yörüngede (DRO) bulunan mürettebatsız uzay aracı, Dünya’nın 268.553 mil ötesinde bir noktaya ulaştı – Artemis I görevi sırasında gezegenimizden seyahat edeceği en uzak nokta. Bu aynı zamanda uzayda 1.674 mil hızla hızlanırken onu aydan 43.051 mil uzağa yerleştirdi.

Sadece birkaç gün önce Orion, 1970 yılında Apollo 13 tarafından belirlenen, insan sınıfı bir uzay aracının Dünya’dan kat ettiği en uzak mesafe için mevcut 248.655 millik rekoru kırdı.

Mevcut görev, 16 Kasım’da Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başlatıldı ve esasen, şu anda 2024 için planlanan aynı yolu izleyecek olan mürettebatlı bir uçuş için prova niteliğinde.

NASA, Pazartesi günü, Orion uzay aracının bir bölümünü, ay ve Dünya’yı uzak mesafeden gösteren çarpıcı bir görüntü paylaştı.

DRO, çok az yakıt gerektiren oldukça kararlı bir yörünge sunarak NASA’ya Orion’un sistemlerini Dünya’dan uzak bir ortamda tam olarak test etmesi için bolca zaman verir. Geçen hafta en yakın yaklaşımında, uzay aracı ay yüzeyinin sadece 80 mil yakınına geldi.

NASA, Orion’u uzaya göndermek için yeni Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini kullandı. Kalkışta 8,8 milyon librelik itme gücüne sahip olan SLS, şimdiye kadar fırlatılmış en güçlü uzay aracıdır.

Uzay ajansı geçtiğimiz günlerde Orion uzay aracının performansının “beklentileri aştığını” söyledi. Görev plana göre ilerlemeye devam ederse, kapsül 11 Aralık’ta Kaliforniya kıyılarına inecek.

NASA daha sonra mürettebatlı Artemis II görevi ve ayrıca ilk kadını ve ilk beyaz olmayan kişiyi ay yüzeyine çıkarmayı amaçlayan merakla beklenen Artemis III görevi için ciddi bir şekilde planlamaya başlayabilecek. Astronotların bugün alçak Dünya yörüngesindeki Uluslararası Uzay İstasyonunda nasıl kaldıklarına benzer şekilde, astronotların göksel komşumuz üzerinde uzun süreler yaşayarak ve çalışarak geçirmelerini sağlamak için bir ay üssü inşa etme planları da var.
genel-19