İşçiler, 17 Kasım 2022'de New Hampshire, Nashua'daki Kuzey Kutbu Xmas Ağaçlarında 1.400 Noel ağacı olan bir kamyonu indiriyor.

İşçiler, 17 Kasım 2022’de New Hampshire, Nashua’daki Kuzey Kutbu Xmas Ağaçlarında 1.400 Noel ağacı olan bir kamyonu indiriyor.
Fotoğraf: JOSEPH PREZIOSO/AFP (Getty Resimleri)

Bu yılki Grinch, ABD’de devam eden kuraklık ve ülkenin her yerindeki Noel ağacı çiftliklerini etkiliyor. Daha küçük ağaç verimi ve daha fazla ölü ağaç gördüler, bu da müşteriler için daha yüksek fiyatlar anlamına geliyordu.

Teksas, Meridian’daki bir ağaç çiftliği bu ay kesim sahasını kapatmak zorunda kaldı. KCEN-TV Haberleri bildirildi. Sahipler, eyaletteki kuru koşullara işaret etti. Teksas’taki Radde Tannenbaum Çiftliği’nin ortak sahibi Kathy Radde, KCEN-TV’ye “İnsanları memnun edecek ağaçlarımız olmadığını söylemek zor bir karardı” dedi. “Bir yılı budayarak geçirmenin ve ağaçlara yeniden güzelleşmeleri için bir şans vermenin daha iyi olacağını biliyorduk.”

Kansas’ta, Prairie Pines Noel Ağacı Çiftliği’nin sahibi Kip Scott, Şükran Günü’nden sonraki gün kesim tarlasını aileler için açtı. Ama o söyledi KWCH-DT Haberleri bu yılki kuraklığın mahsulünü de etkilediğini söyledi. Scott bu yılın başlarında binlerce ağaç dikti ancak bunların yaklaşık %75’ini kuru koşullarda kaybetti. Bu ağaçlar yaklaşık beş yıl içinde büyüyecek ve alıcıların kullanımına sunulacaktı. Bazı Noel ağacı çeşitlerinin satılacak kadar büyümesi altı ila sekiz yıl arasında sürüyor. Amerikan Çiftlik Bürosu Vakfı.

Günaydın Amerika olarak, kuraklığın enflasyonla birleşen etkileri muhtemelen Noel ağacı hayranları için daha yüksek fiyatlar anlamına gelecektir. raporlar. Bir endüstri lideri GMA’ya müşterilerin şunları bekleyebileceğini söyledi:Bu yıl yapay ve canlı Noel ağaçlarında genel olarak %5 ila %20 artış var.”

Kuzeydoğudaki eyaletler de bağışlanmadı. Massachusetts eyaleti özellikle ani kuraklıkla boğuştu bu yıl. Temmuz ortasına kadar, eyaletin %80’i orta ila şiddetli kuraklık yaşıyordu. Eyaletteki Noel ağacı çiftçilerinden biri, bu baharda diktiği 1000’den fazla ağacı sıcak ve kurak hava nedeniyle kaybetti. CNBC Boston bildirdi. Çiftçi, bunun o üründen yaklaşık %95’lik bir kayıp olduğunu tahmin ediyor. Ulusal Noel Ağacı Çiftliği Derneği başkanı Tim O’Connor, CNBC Boston’a yerel çiftçilerin daha hızlı büyüyen tatil ağaçları ve daha az suya ihtiyaç duyan çeşitleri belirlemek için çalıştıklarını söyledi. Bunun, bu yılki kayıpların bir kısmını telafi etmeye yardımcı olacağından umutlu.

Devam eden kuraklık diğer sektörleri de etkiledi. Domatessoğan ve sarımsak yetiştiricilerinin sahip olduğu bu yıl daha düşük verim topladı Colorado Nehri gibi büyük su kaynakları tarihsel olarak düşük seviyeler yaşadığından. Ekim ayında, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi söyledi ülke yolda başka bir süperkuru kış. Teksas, Kansas ve Kaliforniya’nın neredeyse tamamının ortalamadan daha kuru koşullar yaşamaya devam etmesi bekleniyor.genel-7