Deney, ISS'deki yaşamı simüle etmeyi amaçlıyordu.

Deney, ISS’deki yaşamı simüle etmeyi amaçlıyordu.
resim: ESA

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), bir araştırma ekibinin, astronotlarından birinin liderliğinde Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) günlük yaşamı simüle etmeye çalışan bir deneyin sonuçlarını uydurduğunu söyledi.

JAXA, astronot Satoshi Furukawa’yı veri tahrifatı nedeniyle disiplin cezasına çarptıracağını açıkladı, Japon medyası bildirildi. 2016-2017 yılları arasında gerçekleştirilen söz konusu deneyde, astronotların uzay uçuşu sırasında yaşadıklarını simüle etmek için kapalı ortamlara kapatılan 40 katılımcı yer aldı.

Katılımcılar, Tokyo’nun kuzeydoğusundaki bir şehir olan Tsukuba’daki bir tesiste yaklaşık iki hafta geçirdiler ve bu sürenin ardından, nezaret eden araştırmacılar tarafından stres seviyeleri ve zihinsel sağlıkları değerlendirilecekti. Ya da en azından plan buydu. Bunun yerine, görüşmeleri yürütmekten sorumlu iki araştırmacı, görüşmeleri fiilen gerçekleştirmeden psikolojik değerlendirmeler derleyerek ve katılımcıların teşhisini yeniden yazarak verileri uydurdu. NHK World-Japonya’ya göre. Araştırmacılar ayrıca, aslında sadece ikisiyken, görüşmeleri üçünün yürüttüğünü iddia ettiler.

JAXA, verilerde bir şeylerin yolunda gitmediğini fark etmesi üzerine Kasım 2020’de araştırmanın sonuçlarını araştırmaya başladı ve ardından 190 milyon yen (1,4 milyon $) değerindeki deneyi askıya aldı. JAXA başkan yardımcısı Hiroshi Sasaki’ye göre, ilgili araştırmacılar deney için veri toplamaya yeterince zaman ayıramayacak kadar meşgul olduklarını iddia ettiler. bildirildi Kyoto Haberlerinde.

Japon uzay ajansı, deneyi proje sorumlusu olarak denetleyen 58 yaşındaki astronot Furukawa’yı azarlayacak. Ancak Furukawa, verilerin üretilmesine kişisel olarak dahil olmadığı için, 2023’te ISS’ye yapacağı görev etkilenmeyecektir.

JAXA ayrıca deney için Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’ndan aldığı hibeyi iade etmeyi düşüneceğini belirtti. Sasaki, “Bu, araştırmacılar ve genel olarak toplum tarafından verilerin tahrif edilmesi ve yeniden yazılması olarak tanımlanacak bir durum” dedi. söz konusu Cuma günü düzenlediği basın toplantısında. “En derin özrümüzü sunuyoruz ve tekrarını önlemek için her türlü çabayı göstereceğiz.”

Daha: Japonya Yaklaşan Ay Uzay İstasyonuna Astronot Gönderecekgenel-7