İran, ABD futbol takımına FIFA Dünya Kupası'nda yasak getirilmesi çağrısında bulunuyor.

resim: Christopher Pike (Getty Resimleri)

İran devlet medyası ABD’ye 10 maç ceza verilmesi çağrısında bulundu. 2022 FIFA Dünya Kupası Amerika Birleşik Devletleri Futbol Federasyonu, sosyal medyasında İran bayrağını geçici olarak değiştirerek protestoculara destek gösterdikten sonra Pazar günü.

Federasyon, ülkenin bayrağındaki İslam Cumhuriyeti amblemini kaldırdı. bu resmi twitterInstagram ve Facebook 24 saat sonra tekrar değiştirmeyi planladıklarını söyleyen sayfalar. amblem şimdi bayrağa geri döndü.

U.S. futbol federasyonu çeşitli haber kaynaklarına, İran’ın B Grubu maçından önce İran’ın resmi bayrağını “İran’da temel insan hakları için savaşan kadınlara destek” göstermek için değiştirmeye karar verdiğini açıkladı.

İnsanlar vardır insan hakları ihlallerini protesto 22 yaşındaki bir kadının “uygunsuz” başörtüsü taktığı iddiasıyla “ahlak polisi” tarafından gözaltında öldürülmesinin ardından.

İran İnsan Hakları’na göre protestolar sırasında en az 402 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı ve kesim İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı, en az 16.800 protestocunun tutuklandığını belgeledi.

İran devletine bağlı Tasnim Haber Ajansı ABD Takımı için çağrıda bulundu yasaklamak Twitter gönderisi“ diyerekİslam Cumhuriyeti bayrağının çarpıtılmış bir görüntüsünü yayınlayarak #İran resmi hesabında, #BİZ futbol takımı ihlal etti @FIFAcom 10 maçlık bir askıya almanın uygun ceza olduğu tüzük.

İran Futbol Federasyonu’nun hukuk danışmanı da İran spor birliğinin FIFA’nın etik kurallarına şikayette bulunacağını söyledi.komite bu da binaen devlet tarafından işletilen Tasnim News’e. “Bir ulusun bayrağına saygı duymak, diğer tüm ulusların örnek alması gereken, kabul edilmiş uluslararası bir uygulamadır. İran bayrağına yönelik yapılan eylem etik dışıdır ve uluslararası hukuka aykırıdır” dedi. Safiye Allah Faghanpour çıkış söyledi.

bu FIFA Etik Kuralları davranış kurallarını ihlal edenlerin, kınama, para cezası, uyum eğitimi, ödüllerin iadesi, soyunma odalarından veya stadyuma girme yasağı ve futbolla ilgili faaliyetlere katılma yasağı dahil olmak üzere maç durdurma dışında bir dizi yaptırımla karşı karşıya kalabileceğini söylüyor. faaliyetler.

Faghanpour yaptığı açıklamada, “İslam Cumhuriyeti ile ilgili alınan tedbirler [the] İran bayrağı uluslararası hukuka ve ahlaka aykırıdır ve bunu FIFA’nın ahlak komitesi aracılığıyla takip edeceğiz.” Faganpour “Onlar sorumlu tutulmalı. Açıkçası, bunu yaparak İran’ın ABD karşısındaki performansını etkilemek istiyorlar.”

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü anlattı CNN İran bayrağını değiştirmek için ABD Futbol Federasyonu ile koordinasyon sağlamadı ve ABD ile İran arasında “barışçıl ve rekabetçi bir maç” olmasını dört gözle bekliyor. Sözcü, “ABD, kadınlara yönelik devlet destekli şiddet ve barışçıl protestoculara yönelik acımasız baskı karşısında İran halkını desteklemenin yollarını bulmaya devam ediyor.”

Planlanan ülkeler Salı günü B Grubu maçında birbirlerine karşı oynayacaklar ve ABD takımının eleme aşamasına geçmek için bir galibiyete ihtiyacı olacak.

genel-7