Kredi: NASA, ESA ve R. Cohen (New Jersey Eyalet Üniversitesi Rutgers); Gladys Kober (NASA/Amerika Katolik Üniversitesi)

Bu ışıltılı yıldız topluluğu, yaklaşık 23.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan küresel bir yıldız kümesi olan Pismis 26’dır. Kümenin eteklerinde yer alan bazı daha parlak kırmızı ve mavi yıldızlarla birlikte, binlerce yıldız görüntünün siyah zemininde parlak bir şekilde parlıyor. Ermeni astronom Paris Pismis kümeyi ilk olarak 1959’da Meksika’daki Tonantzintla Gözlemevinde keşfetti ve ona Tonantzintla 2 ikili adını verdi.

Pismis 26, Akrep takımyıldızında, bir kara deliği çevreleyen yoğun, küresel bir yıldız grubunu barındıran galaksimizin merkezine yakın bir alan olan galaktik çıkıntının yakınında yer almaktadır. Toz ağırlıklı çıkıntı içindeki konumu nedeniyle, tozun daha kısa dalga boyuna sahip mavi ışığı dağıtırken daha uzun dalga boyuna sahip kırmızı ışığın içinden geçtiği “kızarma” adı verilen bir süreç meydana gelir. Kızarıklık, kozmik nesnelerin görünen rengini bozar. Küresel kümeler, karşılıklı çekim kuvveti ile bir arada tutulan yıldız gruplarıdır. Sıkıca paketlenmiş binlerce yıldız içerirler ve neredeyse küre şeklinde görünürler. Gökbilimciler yakın zamanda NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanarak kümenin kızarmasını, yaşını ve metalliğini belirlemek için Pismis 26’dan gelen görünür ve kızılötesi ışığı incelediler.

Pismis 26’nın yıldızları yüksek metalliğe sahiptir, yani evrende en bol bulunan elementler olan hidrojen ve helyumdan daha ağır elementlerin yüksek bir kısmını içerirler. Spesifik olarak yıldızlar, şişkin kümelerdeki yıldızlara özgü olan ve bilim adamlarını kümede farklı yaşlardaki yıldız popülasyonlarının bulunduğuna inanmaya iten nitrojen elementi açısından zengindir. Pismis 26 ayrıca, iç galaksinin galaktik çıkıntıdaki yıldız kümelerine uyguladığı ve dış katmanlarının çekilmesine neden olan güçlü iç galaksi gelgit alanı adı verilen yerçekimi kuvveti nedeniyle muhtemelen kütlesinin önemli bir bölümünü zaman içinde kaybetmiştir. Araştırmacılar, kümenin yaşının 12 milyar yıl olduğunu tahmin ediyor.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Resim: Hubble, 29 Kasım 2022 tarihinde https://phys.org/news/2022-11-image-hubble-glimpses-glittering-stars.html adresinden alınan ışıltılı bir yıldız topluluğunu (2022, 28 Kasım) görüyor.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1