Bir çocuğa daktilo sesi çalın ve ne dinledikleri hakkında çok az fikirleri olacaktır. Daha yaşlı bir yetişkine oynatın ve anında uyandırdığı bazı anılara gülümseyebilirler. Eski bir kasetçaların, çevirmeli telefonun veya Super 8 kameranın sesine benzer.

Bunları ve diğer sesleri gelecek nesiller için korumak isteyen Stuart Fowkes, Şehirler ve Hafıza arşivibüyüyen kayıt veritabanının bir parçasını oluşturan eski teknoloji seslerle.

Fowkes bu hafta BBC Radio’ya şunları söyledi: “Şu anda, seslerin ortaya çıkıp sonra yok olan yaşam sürelerinin hiç olmadığı kadar kısaldığı bir aşamadayız.” “Zil sesini düşündüğünüzde, o dört ya da beş yıl önceydi, şimdi gerçekten arkaik görünüyor.”

İngiliz ses sanatçısı ve saha kayıtçısı, 1990’larda internetin ilk günlerinde ortalıkta dolaşan insanların, çevirmeli modem olarak da bilinen garip bir gıcırtı sesinin kaydını duyduklarında nasıl özel bir tepki göstereceklerini belirtiyor.

“Belirli bir anıyı çağrıştıran ve çok kişisel olan belirli sesler vardır ve bence sesleri bir araya toplamak ve onları geri verebilmek önemlidir çünkü koleksiyonu dinleyen herkesin buna kendi özel tepkisini vereceğini düşünüyorum. Fowkes BBC’ye söyledi.

“Onlarda özellikle yankı uyandıran bir video oyunu sesi veya bir kamera deklanşörünün sesi olabilir, belki onları çocukluklarına veya yaşadıkları belirli bir deneyime geri götürür” diye ekledi.

Vaktiniz varsa projenin arşivine göz atmayı unutmayın. sesler ve ses projeleri, yalnızca eski veya kaybolan teknolojiye odaklanmayan. Örneğin, Japonya’daki bir geyşa performansı veya Kamboçya’daki geleneksel Khmer müziği gibi dünyanın dört bir yanındaki kültürlere dayanan kayıtları da içerir.

Doğadan gelen sesler de dahil edilmiştir ve bazıları, örneğin bir buzulun kırılmasının kaydı, iklim değişikliği gibi konulara değinmektedir.

Fowkes ayrıca devam eden projenin sanatçılar için nasıl bir ilham kaynağı haline geldiğini ve bazı içerik oluşturucuların müzik besteleri oluşturmak için kaynak kayıtları kullandığını vurguluyor. Bunlardan bazılarını projenin sayfasından inceleyebilirsiniz. eski sesler için web sayfasıdiğer donanımların yanı sıra daktilo, telefon, kamera, slayt projektörü ve VCR’nin sesini içerir.

Fowkes’un röportajını dinleyebilirsiniz. BBC’nin web sitesi aracılığıyla. Segment 40. dakikada başlar.
genel-19