Şu anda U of A’nın Göktaşı Koleksiyonunda yer alan El Ali göktaşının bir dilimi, Dünya’da daha önce hiç görülmemiş iki mineral içeriyor. Kredi bilgileri: Alberta Üniversitesi

Araştırmacılardan oluşan bir ekip, Somali’de bulunan 15 tonluk bir göktaşında (şimdiye kadar bulunan en büyük dokuzuncu göktaşı) Dünya’da daha önce hiç görülmemiş en az iki yeni mineral keşfetti.

Yer ve Atmosfer Bilimleri Bölümü’nde profesör ve Üniversite küratörü Chris Herd, “Yeni bir mineral bulduğunuzda, gerçek jeolojik koşulların, kayanın kimyasının daha önce bulunanlardan farklı olduğu anlamına gelir” diyor. Alberta’nın Göktaşı Koleksiyonu. “Bunu heyecan verici kılan da bu: Bu belirli göktaşında, bilim için yeni olan ve resmi olarak tanımlanmış iki mineral var.”

Bulunan iki mineral, sınıflandırma için U of A’ya gönderilen 70 gramlık tek bir dilimden geldi ve halihazırda değerlendirilmekte olan potansiyel bir üçüncü mineral var gibi görünüyor. Herd, araştırmacılar büyük göktaşından daha fazla örnek alacaksa, daha fazlasının bulunma şansının olabileceğini belirtiyor.

Yeni keşfedilen iki mineral, elaliit ve elkinstantonit olarak adlandırıldı. İlki adını, Somali’nin Hiiraan bölgesindeki El Ali kasabası yakınlarında bulunduğu için “El Ali” göktaşı olarak adlandırılan göktaşının kendisinden alıyor. Herd, ikinci minerali ASU Gezegenler Arası Girişimi başkan yardımcısı, Arizona Eyalet Üniversitesi Dünya ve Uzay Araştırmaları Okulu’nda profesör ve NASA’nın yaklaşmakta olan Psyche misyonunun baş araştırmacısı Lindy Elkins-Tanton’dan sonra seçti.

“Lindy, gezegenlerin çekirdeklerinin nasıl oluştuğu, bu demir nikel çekirdeklerin nasıl oluştuğu ve elimizdeki en yakın benzerliğin demir göktaşları olduğu konusunda pek çok çalışma yaptı. Bu nedenle, bir minerale onun adını vermek ve bilime katkılarını takdir etmek mantıklıydı. Sürü açıklıyor.

UCLA ve California Institute of Technology’deki araştırmacılarla işbirliği içinde Herd, El Ali göktaşını söz konusu kategorideki 350’den fazla göktaşından biri olan “Demir, IAB kompleksi” göktaşı olarak sınıflandırdı.

Herd göktaşını sınıflandırmak için incelerken dikkatini çeken bir şey gördü. Heamanite-(Ce) de dahil olmak üzere diğer yeni mineral tanımlarında yer alan U of A’nın Elektron Mikroprob Laboratuvarı başkanı Andrew Locock’un uzmanlığını getirdi.

Herd, “Bazı analizler yaptığı ilk gün,” Orada en az iki yeni mineral var “dedi. “Bu olağanüstüydü. Çoğu zaman yeni bir mineral olduğunu söylemek bundan çok daha fazla iş gerektirir.”

Locock’un hızlı tanımlaması, iki mineral daha önce sentetik olarak yaratıldığı için mümkün oldu, bu nedenle yeni keşfedilen doğal minerallerin bileşimini insan yapımı muadilleriyle eşleştirebildi.

Araştırmacılar, göktaşı oluştuğunda içindeki koşullar hakkında bize neler söyleyebileceklerini belirlemek için mineralleri incelemeye devam ediyor.

Herd, “Bu benim uzmanlığım – bu kayanın bir zamanlar parçası olduğu asteroitin jeolojik süreçlerini ve jeolojik tarihini nasıl ortaya çıkarıyorsunuz” diyor. “Sadece bir göktaşı üzerinde çalışarak yepyeni mineralleri tanımlamaya dahil olacağımı hiç düşünmemiştim.”

Herd ayrıca herhangi bir yeni mineral keşfinin gelecekte heyecan verici yeni kullanımlar sağlayabileceğini belirtiyor.

“Bilinen yeni bir malzeme olduğunda, toplumdaki çok çeşitli şeylerdeki potansiyel kullanımları nedeniyle malzeme bilimcileri de ilgilenir.”

Herd, göktaşının geleceği belirsizliğini korurken, araştırmacıların potansiyel bir alıcı bulmak için Çin’e taşındığına dair haberler aldıklarını söylüyor. Bilimsel amaçlar için ek örneklerin mevcut olup olmayacağı henüz belli değil.

Sürü bulguları şu şekilde açıkladı: Uzay Keşif Sempozyumu 21 Kasım’da.

Alberta Üniversitesi tarafından sağlanan


Alıntı: Büyük göktaşında keşfedilen yeni mineraller, 29 Kasım 2022’de https://phys.org/news/2022-11-minerals-massive-meteorite-reveal-clues.html adresinden alınan asteroit oluşumuna (2022, 29 Kasım) dair ipuçları verebilir.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1