AWS bu gece re:Invent’teki geleneksel akşam açılış konuşmasında, Nitro hipervizörünün yeni bir sürümü, yeni bulut sunucusu türleri ve özel Arm tabanlı Graviton yongalarının yeni bir sürümü ile başlayarak bulutunda epeyce yeni donanım duyurdu. yüksek performanslı bilgi işlem iş yüklerine güç sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Mevcut Graviton serisinin bir çeşidi olan bu yeni Graviton3E yongası, büyük ölçüde vektör yönergelerine bağlı iş yükleri için %35 daha iyi performans da dahil olmak üzere önemli performans iyileştirmeleri vaat ediyor.

Bu yeni yongalar, mantıksal olarak Hpc7G olarak adlandırılandan başlayarak yeni AWS EC2 bulut sunucusu türlerini besleyecek. Bu yeni bulut sunucusu tipi, 64 adede kadar vCPU ve 128 GiB bellek ile çeşitli boyutlarda gelecek. Ancak bu bulut sunucularının kullanıma sunulması 2023’ün başlarına kadar sürecek. Daha yoğun ağ iş yükleri için AWS ayrıca yeni bir Graviton 3E bulut sunucusu tipini (c7gn) kullanıma sunuyor.

Intel hayranları için ayrıca yeni Ice Lake tabanlı Xeon tabanlı makinelerfazla.

Görsel Kaynakları: TechCrunch

Tüm bu yeni bulut sunucuları, AWS’nin yeni Nitro 5 donanım hipervizörüşirketin bugün de duyurduğu. Nitro v5 önemli ölçüde iyileştirilmiş gecikme süresi, watt başına %40’a kadar daha iyi performans ve %60 daha yüksek PPS vaat ediyor. AWS ekibi, özel Nitro çiplerdeki transistör sayısını kabaca ikiye katlayarak bunu mümkün kıldı.

Görsel Kaynakları: TechCrunch

AWS Utility Computing’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Peter DeSantis bu akşamki açılış konuşmasında, “Güvenlik ve maliyet gibi şeylerden taviz vermeyi reddettiğinizde performansa ulaşmak zor olabilir,” dedi. Ve birçok yönden, AWS’nin bilgi işlem platformunun ve özel işlemcileri üzerindeki çalışmasının hikayesi uzun zamandır bu olmuştur.

TechCrunch'ta AWS re:Invent 2022 hakkında daha fazlasını okuyungenel-24