Teleskop üzerine monte edilmiş PFS’nin görüntüsü. Kredi bilgileri: Kavli IPMU

İlk ışık, yeni teleskopları hızlandırmaya yardımcı olan astronomlar ve mühendisler için heyecan verici bir zamandır. En yeni ve önemli ilk ışık kilometre taşlarından biri yakın zamanda Hawai’i’deki Subaru Teleskopu’nda meydana geldi. 2005’ten beri faaliyette olmasına rağmen, Japonya Ulusal Astronomik Gözlemevi’nin (NAOJ) ana teleskobu yakın zamanda, birkaç ay büyüklüğündeki bir gökyüzü parçası üzerinde aynı anda 2.400 astronomik nesneyi aynı anda gözlemlemesine izin verecek bir yükseltme aldı.

Bu 2.400 nesne, kendisi birden çok alt bileşene sahip olan ve dört kıtada yaklaşık bir düzine üniversite ve şirket tarafından geliştirilen Prime Focus Spectrograph (PFS) tarafından gözlemlenecek. Ana bileşenleri, 2.400 ayrı lif içeren ve gökyüzünün çeşitli bölgelerine konsantre olmasını sağlayan bir Prime Focus Enstrümanından oluşur. Bu liflerden gelen veriler daha sonra, bilimsel makalelerde kullanılan verileri üretmek için onu analiz eden bir Spektrograf Sistemine (SpS) beslenir.

SpS, ultraviyoleden yakın kızılötesine kadar bir insan gözünün tek başına algılayabileceğinden çok daha fazlasını kapsayan dört ayrı spektrograftan oluşur. Veya NAOJ’den bir basın açıklamasının daha şiirsel bir ifadeyle ifade ettiği gibi, “bir buçuk gökkuşağını” kapsıyor.


PFS’nin kozmolojide nasıl kullanılacağına dair sunum. Kredi: ESO (ASIAA) YouTube Kanalı / Ryu Makiya

Ne yazık ki, bu hassas araçlar genellikle gökkuşaklarını yakalamak için kullanılmaz, ancak teorik olarak Geniş Alan Düzeltici bunu yapabilir. Bu yükseltme için özel olarak geliştirilmiş yedi lensli bir optik sistemdir ve Subaru operatörlerinin görüntü toplamadaki hataları bir sorun haline gelmeden önce düzeltmelerine olanak tanır.

Gerçek veri toplamanın gerçekleşmesini sağlamak için bazı destekleyici sistemler de vardır. SpS’ye ek olarak PFS, verileri toplayan liflerin tam olarak nerede bulunduğunu izlemek için Metrology Kamera Sistemi olarak bilinen dev bir 8960 x 5778 piksel CMOS kamera kullanır. Herhangi biri yerinde değilse, sistemin topladığı verileri atabilir.

Tüm bu yükseltmeler büyük umutlarla geliyor; PFS yükseltmesinin amacı, kelimenin tam anlamıyla evrenin nereden geldiğini ve nereye gittiğini anlamaktır. “Karanlık maddenin ve karanlık enerjinin doğasını, evrendeki yapı oluşumunu ve galaksi oluşumu ve evriminin fiziksel süreçlerini ortaya çıkarmak” çabasıyla halihazırda kurulmuş olan Hyper Suprime-Cam ile koordineli çalışacak.


Bu, bir teleskop yükseltmesi için çok fazla, ancak analiz edilecek çok fazla veriye sahip olacağı kesin. Belki ekip, 2005’te teleskop ilk kez hizmete alındığında yaptığı gibi veri toplamaya başlamadan önce PFS’ye takmak için bir göz merceği uygulayabilir. Potansiyel olarak, üzerinde çok çalışan ekip o zaman gerçekten bazı gökkuşaklarını bile görebilirdi.

Universe Today tarafından sağlandı


Alıntı: Subaru Telescope, 28 Kasım 2022 tarihinde https://phys.org/news/2022-11-subaru-telescope-galaxies-simultaneously.html adresinden alınan 2.400 gökadayı aynı anda (2022, 28 Kasım) analiz edebilir.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1