Sber basın servisi, Sber akıllı ev platformunun Rusya pazarında sanal asistanlara sahip ilk tam otonom sistem olduğunu duyurdu. Ayrıca artık kendi bulut altyapısı ve Rus sunucuları üzerinde çalışmaktadır.

Bu da diğer firmalardan ve dış etkenlerden bağımsız olarak sistemin stabil bir şekilde çalışmasını sağlamakta ayrıca sunucuların Rusya’da yer alması cihazların yanıt sürelerini azaltmaktadır.

Serideki en popüler akıllı cihaz olan güncellenmiş Sber A60 lambasının da piyasaya sürüldüğü bildiriliyor. Ampullerin geliştirilmesi ve yazılımı tamamen, hattı genişletmeyi vaat eden SberDevices ekibi tarafından gerçekleştirilir.

Sber, Rusya'da akıllı ev platformunu tamamen kendi yazılımına aktaran ilk şirket oldu.

Sber akıllı ev cihazları, Salyut sanal asistanı ve aynı isimli akıllı telefon uygulaması aracılığıyla sesle kontrol edilebilir. Platform, 15’ten fazla başka üreticinin cihazları tarafından desteklenmektedir: “ışıklar”, “röleler”, “prizler”, “klimalar”, “sensörler”, “perdeler”, “panjurlar”, “kapılar” kategorilerinde sunulurlar. ” ve “senaryo düğmeleri”. Cihazlar sesle veya uygulama aracılığıyla kontrol edilebilir, bekleyen komutlar ve komut dosyaları oluşturabilir, adları değiştirebilir, bunları gruplara, odalara ve evlere birleştirebilir.

Güncellenmiş Sber lambaları 990 ruble fiyatla mevcuttur.genel-22