Cofactr, elektronik üreticileri için ölçeklenebilir depolama ve tedarik sağlayan bir lojistik ve tedarik zinciri teknoloji şirketidir. Şirket bugün, “yeni nesil çevik donanım malzemeleri yönetimine liderlik etmek” için 6 milyon dolarlık bir başlangıç ​​fonu topladığını duyurdu. Şirket, 25 milyon dolarlık bir GÜVENLİ notla yükseldi. Gelecek vizyonu hakkında daha fazla bilgi edinmek için şirketin ekibiyle konuştuk.

Kofaktr ön üretim, üçüncü taraf lojistik hizmetleri ve tedarik zinciri otomasyonu aracılığıyla elektronik üreticileri için bir dizi zorluğu ele alıyor. Bu ürünleri birleşik bir stratejik çözüm olarak sunarak amaç, donanım üreticilerine, elektronik bileşenleri yönetmek için geçmişte ihtiyaç duyulan özel tesislere veya personel sayısına yatırım yapmadan üretim hacmine ulaşma olanağı sağlamaktır.

“Her ikisi de Phil [Gulley, the company’s CRO and co-founder] ve sorunları çözme arzusuyla hareket ediyorum. Cofactr’dan önce, eğlence sektöründe başlayıp Zoox, Google ve CrowdStrike gibi şirketleri pazarlama için ürün ve özel donanım genelinde desteklemek üzere büyüyen, önceki şirketimiz BeSide Digital ile donanımın mühendislik ve çözüm tarafında çalışıyorduk,” dedi Matthew. Cofactr’ın kurucu ortağı ve CEO’su Haber, TechCrunch ile yaptığı röportajda. “Yaşadığımız ve müşterilerimizin süreçlerine yansıdığını gördüğümüz bir zorluk, donanım oluşturmanın ve ölçeklendirmenin yazılıma kıyasla inanılmaz derecede zahmetli hissettirmesiydi. BeSide’ı sattıktan sonra elektronik tedarik zinciri ve lojistik, ele alabildiğimiz en büyük ve en kişisel sorun oldu.”

Şirket bana Cofactr’ın mevcut durumuna giden yolculuğun tamamen doğrusal olmadığını söyledi. Şirket başlangıçta devre kartı montajı için bir sözleşmeli üretici kurdu ve işletti, ancak bunun bu sorunların üstesinden gelmek için doğru bağlam olmadığını fark etti. Oradan, şirket elektroniğe özel üçüncü taraf lojistik ve satın alma otomasyonu oluşturmak için gelişti.

Gulley, “Donanım ve yazılımda çalıştıktan sonra, her iki ekosistemi de deneyimleme fırsatı bulduk ve teknoloji, fikirler ve ölçek arasındaki boşlukları kapattığında işlerin ne kadar kolay olabileceğini biliyorduk,” dedi. “Cofactr’ın doğduğu içgörü buydu. Masanın mühendislik tarafındayken olmasını dilediğimiz şirket bu.”

Cofactr kurucu ortakları Cofactr kurucuları Matthew Haber ve Phil Gulley

Cofactr’ın kurucu ortakları Matthew Haber ve Phil Gulley. Görsel Kaynakları: Kofaktr (yeni bir pencerede açılır)

Yatırım turu, Y Combinator, Broom Ventures, Cathexis Ventures, Sweet Spot Capital, Pioneer Fund, Seed River, Litani Ventures, Correlation Ventures ve birkaç melek yatırımcının katılımıyla Bain Capital Ventures tarafından yönetildi.

“Kapsam tablosundaki büyük oyuncular Bain Capital Ventures (BCV) ve Y Combinator. YC, insanların Cofactr hakkında gerçekten sevdiği şeyleri bulmaya ve sağlamaya odaklanmamıza yardımcı oldu ve bizi Ajay Agarwal ile BCV’de buluşturdu ve bu hemen bir eşleşme gibi geldi. BCV ekibi, donanımı, lojistiği ve yazılımı tek bir çözümde birleştiren bir işletmeden doğabilecek fırsatların yanı sıra aynı anda birçok alanda inşaat yapmanın getirdiği zorlukları da anladı,” diyor Gulley.

Yatırımcılar ise, Cofactr ekibinin elektroniğin nasıl üretildiğine bir çentik atabileceği bir gelecek görüyor.

“Cofactr’ın kurucularıyla ilk tanıştığımızda, onların elektronik bileşen tedarikinin zorluklarını anlamalarından gerçekten etkilenmiştim. Yaptıkları entegre yazılım ve lojistik sisteminin benzerini hiç görmedik. BCV’nin ortağı Agarwal, TechCrunch ile yaptığı bir röportajda, bulut satın alma yazılımını, bir tedarikçi ağını ve nakliye, gümrük yönetimi, sahtecilik sigortası, envanter, donanım ve nakliye yönetimini yöneten anahtar teslimi bir lojistik platformunu birleştiriyor. “Cofactr platformu ile donanım üreticileri elektronik bileşenleri bulabilir, fiyatları kontrol edebilir, parça sipariş edebilir, ikmal yapabilir ve ortak üreticilerine parça gönderebilir. Sahne arkasında Cofactr, parçaların satın alınması, envanterin depolanması ve yönetimi, envanterin sahte olmadığından emin olmak için kontrol kontrolleri ve bileşenlerin üreticilere düzenli olarak gönderilmesi dahil her şeyi hallediyor.”

Cofactr, BCV’nin lojistik ve tedarik zincirine odaklanmasının bir devamını temsil ediyor gibi görünüyor. Yatırımcı, Kiva Systems (Amazon’a satılan robotik yerine getirme); FourKites (Ağustos’ta 30 milyon dolar toplayan tedarik zinciri görünürlüğü); ShipBob (e-ticaret markaları için bulut gerçekleştirme); TruckSmarter (navlun sürücülerinin bir sonraki yüklerini bulmasına ve ayırtmasına olanak sağlayan mobil uygulama) ve şimdi de Cofactr. Ayrıca geçen yıl benzer bir alanda faaliyet gösteren Flux’a da yatırım yaptı.

Tabii özellikle pandemi tedarik zincirindeki birçok çatlağı da açığa çıkardı. Örneğin Ford, yatırımcılarını, büyük ölçüde tedarik zinciri zorlukları nedeniyle bu yılın 3. çeyreğinde ek 1 milyar dolarlık maliyeti tüketmesi gerektiği konusunda uyardı ve GM bu yıl 2. çeyrekte kârında %40’lık bir düşüş gördü. Orası pek hoş değil, ancak tedarik zinciri girişimlerinin fırsatlarını ektiği verimli bir zemin.

“Elektronik bileşenlere ulaşmak özellikle zordu. Bu, ister bulaşık makinesi, ister robot veya akıllı hoparlör üretsinler, donanım şirketleri için pek çok zorluk anlamına geliyordu. Agarwal, bir avuç sektörde, dikey olarak entegre bir yazılım ve lojistik çözümü oluşturma fırsatı olduğunu düşünüyoruz” diye açıklıyor. “Bunun iyi bir örneği, ShipBob ve orta ölçekli e-ticaret markaları için oluşturdukları şey. Cofactr bunu, donanım üreticileri için eksiksiz bir yazılım ve lojistik çözümü ile elektronik bileşenlerin tedariki için yapıyor.”

Kurucuları, Cofactr’ın nihai hedefinin donanımı çok da zor olmayan bir hale getirmek olduğunu söylüyor.

“Donanım mühendisliği alanına saldıran yeni girişimlerde gerçek bir temel dalga oluşmaya başlıyor, ancak hepimizin yazılım geliştirme araçlarının yaptığı gibi birbirine bağlanmalı ve birlikte çalışmalıyız. Cofactr, diğer startup’lar ve donanıma hizmet eden köklü kuruluşlar arasında daha fazla işbirliği göreceksiniz” diyor Gulley. “Birkaç yıl ileri saralım ve Cofactr’ı üretim öncesi altyapı için bulut çözümü olarak görüyoruz. Vizyonumuz, AWS’nin donanım üretim versiyonu gibi bir şey hissediyor; fiziksel üretim için isteğe bağlı, bulut tabanlı çözümler. Bugün şirketler, altyapı yatırımlarını aksatmadan MVP’den devasa ölçeğe bir yazılım ürünü alabilirler. On yıl içinde, aynı şey donanım ürünleri oluşturmak için de geçerli olacak ve Cofactr’ın bu dönüşümün temel sağlayıcısı olacağına inanıyoruz.”

Tüm bunlar, ABD’nin daha güvenilir ve esnek bir kara üretim kapasitesi inşa etme isteği bağlamında çok anlamlı. CHIPS yasası, yarı iletken endüstrisinde bazı gerçek dalgalar yaratıyor ve geçen yıl lojistik ve elektronik imalatına önemli miktarda yatırım yapıldı. Geçen ay Makersite 18 milyon dolar, Altana ise 100 milyon dolar topladı.genel-24