24 Kasım 2022’de Artemis I görevinin dokuzuncu uçuş gününde, NASA’nın Orion uzay aracına güç sağlayan ESA’nın Avrupa Hizmet Modülünden Ay’ın görünümü. O sırada uzay aracı uzak bir gerileme yolundaydı. Ay’ın etrafında yörüngede. Kredi bilgileri: NASA

Orion, Artemis I görevinin 12. gününde Ay’ın uzak bir geri hareket yörüngesinde ilerlerken, ekip üyeleri uzay aracındaki yıldız izleyicileri için planlanmış başka bir test gerçekleştirdi. Ayrıca başka bir reaksiyon kontrollü itici uçuş testine başladılar.

Mühendisler, uzay aracının farklı bölgelerini Güneş’e maruz bırakarak ve yıldız izleyicileri farklı termal durumlarda etkinleştirerek yıldız izleyicileri ile Orion atalet ölçüm birimleri arasındaki hizalamayı karakterize etmeyi umuyorlar. Bunların her ikisi de rehberlik, navigasyon ve kontrol sisteminin bir parçasıdır. Yıldız izleyicileri navigasyon araçları uzay aracının yönünü belirlemesine yardımcı olmak için yıldızların konumlarını ölçen. Atalet ölçüm birimleri, uzay aracı gövde dönüş hızlarını ölçmek için kullanılan jiroskop adı verilen üç cihaz ve uzay aracı ivmelerini ölçmek için kullanılan üç ivmeölçer içerir.

Yıldız izleyici ve atalet ölçüm birimi verileri birlikte Orion’un araç yönetim bilgisayarları tarafından uzay aracının konumunu, hızını ve tutumunu hesaplamak için kullanılır. Ölçümler, mühendislerin termal durumların sıcaklığı nasıl etkilediğini anlamalarına yardımcı olacaktır. kesinlik uzay aracı manevraları için gereken itici gaz miktarını nihai olarak etkileyen navigasyon durumunun. Orion’un kılavuzluk, navigasyon ve kontrol sistemi hakkında daha fazlasını okuyun. Artemis I başvuru kılavuzu.

Orion ve Avrupa Servis Modülü Ay'ın Yörüngesinde

Sanatçının Ay Üzerindeki Orion izlenimi. Orion, NASA’nın insanları uzaya gönderecek bir sonraki uzay aracı. Astronotları uzaya her zamankinden daha uzaklara, Ay’ın ötesine asteroitlere ve hatta Mars’a göndermek için tasarlanmıştır. Kredi: NASA/ESA/ATG Medialab

Mühendisler bugün, minimum jet ateşleme süresini değiştiren bir geliştirme uçuş testi hedefi başlattı. reaksiyon kontrol iticileri 24 saat boyunca. Bu test amacı, mürettebat için itici jetlerin nasıl kullanılacağını modellemek için reaksiyon kontrol sistemi jetlerini farklı bir konfigürasyonda çalıştırmak için tasarlanmıştır. Artemis II misyon.

Ekipler ayrıca kallisto Lockheed Martin’in Amazon ve Cisco iş birliğiyle sunduğu teknoloji gösterimi. Callisto, Orion kabininde bulunuyor ve derin uzay ortamında sesle etkinleştirilen ve video teknolojisini test edecek.

28 Kasım Pazartesi, Orion, ana gezegenimizden yaklaşık 270.000 mil uzaktayken Dünya’dan en uzak mesafesine ulaşacak.

16:30 CST itibariyle Orion, Dünya’dan 264.000 mil ve Ay’dan 45.600 mil uzaktaydı ve saatte 2.750 mil hızla seyrediyordu.

Görevi gerçek zamanlı takip etmek için şunları yapabilirsiniz: Orion’u takip et Ay’ın etrafındaki ve geri dönüşü sırasında ve kontrol edin NASA TV programı Bir sonraki televizyon etkinlikleriyle ilgili güncellemeler için.uzay-2