League of Legends Worlds 2022, Riot Games için bir zaferdi. 5,15 milyondan fazla izleyiciyi çeken finallerin açılış töreniyle MOBA’nın önde gelen espor turnuvasının 2022 yinelemesi, bugüne kadar en çok izlenen turnuva oldu. Büyük olasılıkla performans devleri Lil Nas X ve Jackson Wang’ın bir sonucu olarak, bu yılki Dünya Şampiyonası işbirlikleri gerçekten muhteşemdi, ancak sonuç olarak yeni Şampiyon K’Sante’nin yol kenarına bırakılması utanç verici.

Ne de olsa Nazumah’ın Gururu sadece bir şampiyon değil, sanal bir kültürel ikon. Queer, zenci ve gururlu, video oyunu endüstrisi tarafından genellikle ihmal edildiğini hisseden toplumun birkaç farklı kesiminin simgesi. Görünürlüğü benim gibi tuhaf insanlar için çok şey ifade ediyor, bu yüzden oyun içi performansı beni tamamen hayal kırıklığına uğrattı.

Üst koridorda olmasam da harika suç ortağım öyle. Prestige Empyrean K’Sante’sinin bir duvardan geçip onu öldürmesini ve ardından şampiyon mücadeleye devam ederken onu diğer ana hattına dönmesi için teşvik etmesini izledim. Bana göre, buradaki yıldız Lil Nas X ve sonradan akla gelen K’Sante gibi görünüyor, bu da League of Legends’ın geleceği hakkında endişeleri artırıyor.

Ana akıma kayma

Espor, dünyanın en büyük endüstrilerinden biri haline geldi. David Beckham ve Snoop Dogg gibi multi-milyarderlerin harika dijital evrenimize akın etmesiyle, espor the olması gereken yer – özellikle LoL esporları.

LoL, Riot’un ana akım medyayla kusursuz entegrasyonu sayesinde bir espor devi haline geldi. K/DA’nın popüler K-pop trendinden yararlanması, müzikal devler Imagine Dragons’un Worlds şarkıları yapması ve ardından tabii ki Arcane ile Riot, League of Legends’ı çok yönlü bir markaya dönüştürdü.

Küresel halkla ilişkiler lideri Hanna Woo geçenlerde bana Lil Nas iş birliğinin şarkı, cilt ve töreni kapsayan “üç çatallı” bir ortaklık olduğunu söyledi. “Oyuncuların, Lil Nas X’i ekosistemimize, ürünlerimize ve oyuncularımız için bir şeyler yapma yollarımıza katma şeklimizi anlamalarını umuyoruz ve genel olarak bu, onları heyecanlandıran bir şey.”

Sözde bir Worlds şarkısının bestecisi Simon Rosenfeld tarafından şirkete yöneltilen son iddialar, Riot’un “daha ana akım bir izleyici kitlesini çekebilmesi” için parçasının bir kenara itildiğini iddia etti (ancak Riot, Rosenfeld ile çalışmadığını iddia etti).

Tabii ki aptal değilim. Markaları büyütmek ve para kazanmak şu anda herkesin zihninde ön planda, özellikle de COVID sonrası. LoL’ün erişiminin ne kadar geniş olduğunu görmek beni heyecanlandırıyor, ancak benim endişem, Riot’un daha geniş bir kitleye hitap etmek için MOBA’nın kendisini feda etmesi. Bunu geçmişte hissetmiştim ama K’Sante, Gerçekten beni düşündürdü

Mor ve altın rengi bir ceketle kırpılmış beyaz bir gömlek giyen rastalı siyah bir adam, göksel kelebeklerle çevrili sola bakan iki büyük silahla duruyor.

Öncelikle Prestige kostümü hakkında konuşmak istiyorum. Gördüğüm anda ona aşık oldum – vücut bulmuş siyah zarafetti ve ona ihtiyacım vardı. Ancak, öğütme konusunda harika değilim, bu yüzden onun yerine partnerim anladı. Oyun içinde bu beni hayrete düşürdü – kesinlikle harika görünüyor – ama görsel efektler cansız.

Geri çağrıldığında Star Walkin’i oynatmamakla kalmıyor (bence büyük bir eksiklik, ancak muhtemelen telif hakkıyla ilgili endişelerden kaynaklanıyor), bu konuda özel bir şey yok. Bu göksel kelebekler gerçekten öne çıkmıyor, her şey biraz hantal görünüyor ve yarı pişmiş gibi geliyor. Benim için, Riot’un cildi ne kadar abarttığı düşünüldüğünde, bu bir hayal kırıklığı ve sonradan akla gelen bir şey gibi geliyor.

Aynı dönemde çıkan Empyrean Pyke, 1920RP’lik bir cilttir. haritayı değiştirir Pyke ultisinde ilerlerken. Bu çığır açıcı (kelimenin tam anlamıyla); Bunu LoL’de daha önce hiç görmemiştik ama neden böyle bir efekt yılın en büyük kostümü için ayrılmış değil? Empyrean Pyke’ı satın aldım, Prestige Empyrean K’Sante için eziyet etmedim ve dürüst olmak gerekirse, bu anlaşmadan daha iyi sonuç aldığımı düşünüyorum. Özellikle de partnerimi oynarken izledikten sonra.

Sahip olduğum ikinci yakınma, kostümün ve şampiyonun kendisinin böceklerle dolu olması. Duvar aşaması yeteneği harika olsa da, onun aksaklığını, takılıp kalmasını ve anında bir atış yapmasını izledim (hepsi çok, çok kızgın bir ortağın acıklı sözlerine kadar). Benim durumumda onun yanında durmak pingimi yavaşlattı. Üstüne üstlük, birkaç sayıcı ve güçsüz bir forma ile o kadar da uygun değil.

K’Sante, Nazumah’ın Gururu olabilir ama o da Bel’Veth gibi Boşluğa düştü. l ile%50 kazanma oranından daha az yüksek seviyede ve League of Legends 2023 sezon öncesi yama notlarında görünürde bir güçlendirme yokken, şampiyon kendini Lil Nas X planından sonra ikinci sırada hissediyor.

Benim için, onun geliştiğini görmekten çok ama çok heyecanlanan tuhaf bir insan olan K’Sante, LoL’ün şimdiye kadarki en büyük hayal kırıklıklarından biri. Elbette, bazı yamalar muhtemelen onun sıralamalarda tekrar yükseldiğini görecek, ancak şu anda Star Walkin’in iyimser ve kitlesel pazarlanabilir seslerinden sonra ikinci sırada yer alıyor.

YouTube Küçük Resmi

Riot Games’in sözde ‘başkanı’ Lil Nas X’in yönetiminde, League of Legends ana akımı kazandı, ancak bu süreçte kendisinin bir parçasını kaybetti. Star Walkin’i sevdim (ama Fire’ı the Fuse’a tercih ettim), ama LoL’ü daha çok seviyorum. K’Sante’nin harika olmasını, Nazumah’ın Gururu olmasını istedim, ancak bunun yerine, oyuncuların çabuk unutduğu Lillia’ya benzer şekilde, faturaya eklenecek başka bir şampiyon gibi hissediyor.

OP olmasını pek istemesem de, Lil Nas’ın etrafındaki yutturmacayla eşleşmesi için çıkışını olabildiğince iyi yapmak için biraz zaman harcanacağını umuyordum. Ne yazık ki, ikincisinin varlığı bunu açıkça gölgeledi.

Riot, League of Legends’ı ana akım bir marka yapmaya çalışırken, umarım oyunu bu kadar özel kılan şeylerden ödün vermezler. Aksi takdirde, Dota 2 veya gelecek vaat eden rakip Evercore Heroes gibileri bazı oyuncuları çalmaya hazır olabilir.

2023 Dünya Şampiyonası’nın doldurulması gereken pek çok büyük ayakkabı var – Riot’un bunu doğru tarzda yapmaya devam etmesini umalım.oyun-2