ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), 25 Kasım’da bir düzine şirkete yeni ürünlerin pazarlanmasını ve ithal edilmesini yasaklayan bir kararname yayınladı. İlgili şirketler ABD güvenliği için “kabul edilemez bir risk” olarak görülüyor ve çoğu Çinli. Huawei’de bunlardan biri.

FCC, bu kararı ABD politikasıyla tutarlı bir önlem olarak görüyor

FCC, bu yürütme emrini şu şekilde tanımlar: ülkemizin iletişim ağlarının korunması için Komisyon tarafından alınan son tedbir “. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Huawei ve ZTE bu yasaktan etkilenen listede yer alıyor. Birleşik Krallık’ta tehdit altındaki bir radyo ekipmanı şirketi olan Hytera, Hikvision Technology ve video güvenlik kameraları uzmanları Dahua Technology de var.

aynı kategoride

Avrupa uçuşlarında 5G’ye izin verildi

Bu şirketlerin geniş anlamdaki telekomünikasyon ürünleri artık lisans alamayacak, akıllı telefonlar, yönlendiriciler, kameralar vb. Ancak FCC Başkanı Jessica Rosenworcel, ” Gelecekte kapsam dahilindeki ekipman için mevcut herhangi bir yetkilendirmeyi iptal etmenin nasıl ve gerekli olup olmadığını da soruyoruz. “.

Jessica Rosenworcel için bu yeni önlemler ” ekipman yetkilendirme prosedürlerimizi diğer ulusal güvenlik politikalarımızla uyumlu hale getirin “. olduğuna inanıyor Ağlarımızda bu ekipmanın mevcudiyetinin diğer olasılıklarını açık bırakmak amacıyla bu listelere ve bu yasaklara sahip olmaya pek ilgi duymuyoruz. “.

Hikvision, ABD tarafından yayınlanan bir açıklamada ABD önlemlerine meydan okudu. ReutersBu FCC kararı, Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğini korumak için hiçbir şey yapmayacak, ancak Amerikan küçük işletmelerinin, yerel yetkililerin, okul bölgelerinin ve bireysel tüketicilerin kendilerini, evlerini, işletmeler ve mülk şirket söyledi.

Huawei ve ZTE hala görüş alanında

Haziran 2022 gibi erken bir tarihte, FCC bu tür önlemlerin lehinde karar verdi ve ilgili şirketler, Mart 2021’de listeye alındı. Huawei ve ZTE, birkaç yıldır çeşitli kısıtlayıcı önlemlerin hedefi oldu.

2020’de Trump yönetimi, Huawei’nin alt yüklenicilerinden Çinli şirket Amerikan bileşenlerini satmak için bir lisans talep etti ve bu, gelişen akıllı telefon işini baltaladı. Sertlik politikası, Donald Trump’ın Demokrat halefi Joe Biden tarafından sürdürüldü.

FCC, ABD telekomünikasyon ağlarında Huawei ve ZTE ekipmanlarını değiştirmek için bir politika başlattı. Küçük operatörler için karmaşık bir operasyon, Çin ürünleri genellikle teknolojik olarak gelişmiş ve ucuz. Amerikan ajansı, bu küçük operatörlerin Çin’deki kurulumlardan kurtulmasına yardımcı olmak için 1.8 milyar dolar ve hatta daha fazla bir zarf planladı, ancak bu iş beklenenden daha pahalı ve zor görünüyor.

genel-16