Google bugün, meme kanseri taraması için AI araştırma modelini tıbbi teknoloji şirketi iCAD’e lisansladığını duyurdu. Bu, Google’ın sonunda daha doğru meme kanseri tespiti ve risk değerlendirmesine yol açacağı umuduyla teknolojiyi ilk kez lisanslıyor.

Google iletişim müdürü Nicole Linton, iki şirketin sonunda teknolojiyi gerçek dünya klinik ortamlarında dağıtmayı hedeflediğini ve “2024 sürümünü” hedeflediğini söyledi. Sınır bir e-postada. Ancak ticari dağıtım, devam eden araştırma ve testlerin ne kadar başarılı olduğuna bağlıdır. Linton e-postada, “Kasıtlı olarak hareket edeceğiz ve ilerledikçe bazı şeyleri test edeceğiz” dedi.

“Kasıtlı olarak hareket edeceğiz ve ilerledikçe bir şeyler test edeceğiz.”

İş ortaklığı, Google’ın meme kanseri tespitini iyileştirmeye yönelik önceki çalışmasını temel alıyor. 2020’de Google araştırmacıları bir kağıt dergide Doğa AI sisteminin meme kanseri belirtilerini belirlemede birkaç radyologdan daha iyi performans gösterdiğini tespit etti. Model, incelenen binlerce mamogram arasında yanlış negatifleri yüzde 9,4’e kadar ve yanlış pozitifleri yüzde 5,7’ye kadar azalttı.

iCAD, Google’ın mamografi yapay zeka araştırma modelini iCAD’in mevcut araçlarına dahil etmeyi planlıyor. İlki, bazen gelişmiş bir görüntüleme tekniği olan dijital meme tomosentezinden (DBT) görüntüleri analiz eden “ProFound AI” aracıdır. “3 boyutlu mamografi.” Araç, kötü huylu yumuşak doku yoğunluklarını ve kalsifikasyonları aramak için DBT görüntülerini tarar. iCAD ayrıca Google’ın modelini, şirketin her kişiye göre kişiselleştirilmiş meme kanseri risk tahmini sağladığını söylediği risk değerlendirme aracıyla kullanmayı planlıyor.

Umut, AI’nın radyologlara ve hastalarına yardımcı olacak bir araç haline gelmesidir. Genel olarak, tıp uzmanları yapay zekaya dikkatle yaklaşıyor. Google’ın 2020’de bazı örnekleri vardı radyologlar, modelin başlangıçta görmediği kanseri tespit ettiğinde araştırma. Bunun ötesinde, var tam olarak bir altın standart değil kanser teşhisi için. Bu, bir algoritmayı eğitirken iyi bir temel oluşturmayı zorlaştırabilir, SınırJames Vincent daha önce bildirmişti. Dolayısıyla, “kanser” veya “kanser yok” gibi bir ikili sonuca bağlı kalmak yerine, bu tür yapay zeka araçları, “teşhisin gri alanını” hesaba katmak için ikiden fazla seçenek sunarak gelişebilir, diye yazıyor Vincent. Özellikle erken evre kanseri tespit etmeye çalışmak söz konusu olduğunda, bir hastanın sağlığının tüm nüanslarını değerlendirmek için doktorları getirmeden yapay zekaya çok fazla güvenmek, aşırı teşhis riskini artırabilir.

Google’dan ayrı olarak diyor ayrıca, yapay zeka teknolojisinin çift okuma mamogramlarında “ikinci bir bağımsız okuyucu” olarak çalışıp çalışmayacağını görmek için Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi (NHS) ve Imperial College London ile birlikte çalışıyor. ve tarama kalitesi.”genel-2