Bahama Başsavcısı Ryan Pinder Pazar günü yaptığı açıklamada, çöken kripto para borsası FTX’in Bahamalı yetkililer tarafından “aktif ve devam eden bir soruşturma” konusu olmaya devam ettiğini ve Bahamalar’ın düzenleyici rejimini ve krize yanıt vermedeki hızlılığını övdüğünü söyledi.

Dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan FTX’in merkezi Bahamalar’da bulunuyor. Likidite sıkışıklığı nedeniyle 11 Kasım’da iflas ilan eden firma, Bahamalı ve ABD’li yetkililer tarafından soruşturma konusu ediliyor. Kasım ayı ortasında, Bahamalar Kraliyet Polisi, Bahamalar’daki hükümet müfettişlerinin herhangi bir “suç teşkil eden suiistimal” olup olmadığını incelediklerini söyledi.

Konuşma için hazırlanan açıklamalara göre, Pinder Pazar günü “Aktif ve devam eden bir soruşturmanın ilk aşamalarındayız.” dedi. “Bu çok karmaşık bir soruşturma.” Hem sivil hem de ceza makamlarını ilgilendirdiğini söyledi.

Pinder, Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu, Mali İstihbarat Birimi ve polisin Mali Suçlar Biriminin “FTX’in iflas kriziyle ilgili gerçekleri ve koşulları ve Bahama yasalarının olası ihlallerini araştırmaya devam edeceğini” söyledi.

Pinder ayrıca Bahamalar’ın düzenleyici rejimini savundu ve Menkul Kıymetler Komisyonu’nun “yasama çerçevesinin gücü nedeniyle” hızlı hareket ettiğini söyledi.

Bahamalar menkul kıymet düzenleyicileri, ABD iflas davasının başlamasından bir gün önce FTX Digital’in lisansını iptal etmiş ve gönülsüz tasfiye işlemlerini başlatmıştı.

Pinder, “FTX’in genel merkezi burada olduğu için bu fiyaskonun tamamını Bahamalar’ın ayaklarına yıkmaya yönelik herhangi bir girişim, gerçeğin aşırı basitleştirilmesi olacaktır.” .

30 yaşındaki Sam Bankman-Fried, 2019’da FTX’i kurdu ve Forbes’un bir yıl önce 26,5 milyar dolar (kabaca 2.16.560 crore) olarak belirlediği bir net değere kripto para birimi patlaması yaptı. Bankman-Fried, firmanın iflas başvurusuyla aynı gün FTX’in CEO’luğundan istifa etti.

Reuters’in konuya aşina iki kişiye dayandırdığı haberine göre, Bankman-Fried gizlice FTX müşteri fonlarının 10 milyar dolarını (kabaca 81.700 Rs. 81.700 crore) tescilli ticaret şirketi Alameda Research’e aktardıktan sonra likidite sıkışıklığı geldi.

Kıdemli menkul kıymetler dolandırıcılığı savcısı Damian Williams liderliğindeki Manhattan’daki ABD Savcılığı, Reuters’e verdiği demeçte, soruşturma hakkında bilgisi olan bir kaynağın Kasım ayı ortasında FTX’in müşteri fonlarını nasıl ele aldığını araştırmaya başladığını söyledi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu da soruşturma açtı.

FTX’in ölümü, Voyager Digital ve Celsius Network dahil olmak üzere diğer önemli oyuncuları deviren ve bazı küresel yatırımcıların kripto para birimi sektörünün uygulanabilirliğini sorgulamasına yol açan bir dizi çöküşün ardından geldi.

© Thomson Reuters 2022


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8