Elon Musk Apple’ın iddia ettiği bilinmeyen nedenlerle Twitter’ı iOS App Store’dan “tutmakla” tehdit etti. Haberler bir tweet’i takip eder Musk, Apple’ın platformda “reklamları büyük ölçüde durdurduğunu” söyledi ve Apple’ın “müşterilerini etkileyen tüm sansür eylemlerini yayınlayıp yayınlamayacağını” soran bir anket. Apple, Musk’ın iddiasıyla ilgili hemen yorum yapmadı.

Haber, Apple ile Musk’a ait Twitter arasındaki gerilimin çok daha incelikli belirtilerini takip ediyor. Musk var Apple’ın App Store ücretini eleştirdi uygulama içi satın alımlar için, bunu internette “gizli %30 vergi” olarak adlandırıyor. Ve Apple App Store patronu Phil Schiller Twitter hesabını sildi Musk’ın devralmasının ardından, Donald Trump’ın hesabı eski durumuna getirildikten kısa bir süre sonra.

İçinde 15 Kasım röportajı CBS News ile Apple CEO’su Tim Cook, “ılımlı olmaya devam edeceklerini söylüyorlar. Bunu yapmaya devam edeceklerine güveniyorum.” Ancak Musk, Twitter’ın moderasyon yönergelerini gevşetme sözü verdi ve askıya alınan hesapların toplu olarak yasaklarının kaldırılması fikrini ortaya attı.

Twitter, potansiyel olarak rahatsız edici içeriği (tipik olarak yetişkinlere yönelik içerik) gizlemek veya tamamen yasaklamak için Discord, Tumblr ve diğer hizmetleri başarılı bir şekilde zorlayan Apple’ın App Store denetiminin sınırlarını uzun süredir test ediyor. Twitter, uygulamasında yetişkinlere yönelik içeriğe izin vermeye devam eden tek büyük platformlardan biri olmaya devam ediyor ve eski Twitter yöneticisi Yoel Roth’un yakın tarihli bir başyazısı, bunu ortaya çıkardı. Apple ile periyodik olarak paylaşılır ırkçı hakaretler ve #boobs hashtag’i gibi içerikler üzerine.

Musk’ın ifadesi doğruysa, “gizleme”, Twitter uygulamasına yapılan bir güncellemeyi geçici olarak reddetmek anlamına gelebilir veya Twitter’ı iOS App Store’dan başlatmak için daha ciddi bir tehdit içerebilir – Twitter için yıkıcı bir potansiyel sonuç.

genel-2