ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), artık Huawei, ZTE, Hytera, Hikvision ve Dahua’nın elektronik ekipmanlarına “kabul edilemez” bir ulusal güvenlik tehdidi olarak nitelendirerek yetki vermeyeceğini resmen duyurdu.

Tüm bu Çinli telekom ve video izleme şirketleri daha önce Kapsanan Liste 12 Mart 2021 itibariyle.

FCC Başkanı Jessica Rosenworcel, “FCC, güvenilir olmayan iletişim ekipmanlarının sınırlarımız içinde kullanılmasına izin verilmemesini sağlayarak ulusal güvenliğimizi korumaya kararlıdır ve bu çalışmayı burada sürdürüyoruz.” söz konusu Cuma siparişinde.

“Bu yeni kurallar, Amerikan halkını telekomünikasyonu içeren ulusal güvenlik tehditlerinden korumak için devam eden eylemlerimizin önemli bir parçası.”

Yasağa göre, Hytera, Hikvision ve Dahua’nın, firmaların devlet kullanımına ve kritik altyapı tesislerinin gözetimine yönelik cihazlarının satışına ilişkin uyguladıkları güvenlik önlemlerini belgelemesi gerekiyor.

Gelişme, düzenleyicinin ABD ağlarındaki Çin devletine ait havayollarının erişimini azaltmak amacıyla Pacific Network Corp ve China Unicom’u (Amerika) Kapsanan Listeye eklemek için harekete geçmesinden iki ay sonra gerçekleşti.

Sadece ABD değil Birleşik Krallık da benzer bir hareketle Çin’den temin edilen görsel gözetim sistemlerinin “hassas” devlet sitelerine kurulmasını yasakladı.

Hükümet, “Departmanlara, bu tür ekipmanların departman çekirdek ağlarına bağlanmaması gerektiği ve planlanmış herhangi bir yükseltmeyi beklemek yerine, hassas sitelere konuşlandırıldıkları yerlerde bu tür ekipmanları kaldırıp değiştirmemeleri gerektiğini düşünmeleri tavsiye edildi.” söz konusu.siber-2