Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü tarafından 17 Kasım 2022 Perşembe günü kullanıma sunulan bu görüntü, James Webb Uzay Teleskobu tarafından dev gökada kümesi Abell 2744’ün dış bölgelerinde yakalanan, bugüne kadar görülen en uzak gökadalardan ikisini gösteriyor. kümenin içinde değil, milyarlarca ışıkyılı daha gerisinde. “1” olarak adlandırılan galaksi, büyük patlamadan sadece 450 milyon yıl sonra var oldu. “2” olarak adlandırılan galaksi, büyük patlamadan 350 milyon yıl sonra var oldu. (AP aracılığıyla NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA), Zolt G. Levay (STScI))

NASA’nın Webb Uzay Teleskobu, kozmik yaratan Büyük Patlama’dan sadece 350 milyon yıl sonra oluşmuş olabilecek bir tanesi de dahil olmak üzere şimdiye kadar gözden uzak olan parlak, erken galaksileri buluyor.

Gökbilimciler Perşembe günü, eğer sonuçlar doğrulanırsa, yeni keşfedilen bu yıldız topluluğunun, evrenin başlangıcından 400 milyon yıl sonra oluşan bir kayıt sahibi olan Hubble Uzay Teleskobu tarafından tanımlanan en uzak galaksiyi yeneceğini söyledi.

Geçen Aralık ayında Hubble’ın halefi olarak başlatılan Webb teleskopu, yıldızların daha önce düşünülenden daha erken, belki de birkaç milyon yıllık yaratılış içinde oluşmuş olabileceğini gösteriyor.

Webb’in son keşifleri ayrıntılı olarak açıklandı. Astrofizik Dergi Mektupları Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden Rohan Naidu liderliğindeki uluslararası bir ekip tarafından. Makale, ilkinin Büyük Patlama’dan 350 milyon yıl sonra, diğerinin ise 450 milyon yıl sonra oluştuğu düşünülen, son derece parlak iki gökadayı detaylandırıyor.

Naidu, yeni bir mesafe rekoru sahibi olduğunu iddia etmeden önce Webb tarafından kızılötesinde daha fazla gözlem yapılması gerektiğini söyledi.

Bazı araştırmacılar, 13.8 milyar yıl önce evrenin yaratılışına daha da yakın olan galaksileri ortaya çıkardıklarını bildirseler de, bilim adamları bir NASA basın toplantısında, bu adayların henüz doğrulanmadığını vurguladılar. Bunlardan bazılarının daha öncekileri taklit eden daha sonraki galaksiler olabileceğini belirttiler.

Webb Uzay Teleskobu, Hubble'dan gizlenen erken galaksileri tespit etti

Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü tarafından 16 Kasım 2022 Çarşamba günü kullanıma sunulan bu görüntü, James Webb Uzay Teleskobu tarafından yakalanan, büyümesini besleyen bir malzeme bulutunun içine gömülü L1527 kara bulutu içindeki bir protostarı gösteriyor. Yıldızdan fırlatılanlar, bu kızılötesi görüntüde sınırları turuncu ve mavi renkte parıldayan, üstündeki ve altındaki boşlukları temizledi. Sağ alt kısımdaki bölge mavi görünür çünkü kendisi ile Webb arasında üstündeki turuncu bölgelere göre daha az toz vardır. (NASA, ESA, CSA, STScI, Joseph DePasquale (STScI), Alyssa Pagan (STScI), AP aracılığıyla Anton M. Koekemoer (STScI))

Perşembe günü yayınlanan makalenin ortak yazarlarından Santa Cruz’daki California Üniversitesi’nden Garth Illingworth, “Bu çok dinamik bir zaman” dedi. “Daha eski galaksilere dair birçok ön duyuru yapıldı ve biz hala topluluk olarak bunlardan hangilerinin gerçek olabileceğini çözmeye çalışıyoruz.”

Webb’in erken yayın bilim programının baş bilim adamı olan Los Angeles, California Üniversitesi’nden Tommaso Treu, Büyük Patlama’dan 350 milyon sonra oluştuğuna inanılan galaksi için şimdiye kadar sunulan kanıtların “olabildiğince sağlam” olduğunu söyledi.

Webb Uzay Teleskobu, Hubble'dan gizlenen erken galaksileri tespit etti

NASA tarafından 19 Ekim 2022 Çarşamba günü sağlanan bu birleşik görüntü, solda NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu tarafından 2014’te ve sağda NASA’nın James Webb Teleskobu tarafından görüntülendiği şekliyle Yaratılış Sütunlarını gösteriyor. NASA’ya göre, James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan yeni, yakın kızılötesi ışık görüntüsü, yıldız oluşum bölgesindeki tozun daha fazlasını görmemize yardımcı oluyor. Kredi: AP aracılığıyla NASA, ESA, CSA, STScI

Bulgular doğrulanırsa ve daha erken galaksiler oradaysa, Raidu ve ekibi Webb’in “kozmik sınırı Büyük Patlama’nın eşiğine kadar itmede oldukça başarılı olacağını” yazdı.

Makalelerinde “İlk galaksilerin ne zaman ve nasıl oluştuğu en ilgi çekici sorulardan biri olmaya devam ediyor” dediler.

Webb Uzay Teleskobu, Hubble'dan gizlenen erken galaksileri tespit etti

NASA tarafından 19 Ekim 2022 Çarşamba günü yayınlanan bu görüntü, James Webb Uzay Teleskobu tarafından yakın kızılötesi ışık görünümünde yakalanan Yaratılış Sütunlarını gösteriyor. Kredi: AP aracılığıyla NASA, ESA, CSA, STScI

Webb’in proje bilimcisi olan NASA’dan Jane Rigby, bu galaksilerin “Hubble’ın yapabileceklerinin sınırlarının hemen altında saklandığını” kaydetti.

Gazetecilere “Orada bizi bekliyorlardı” dedi. “Öyleyse, incelenecek çok sayıda galaksinin olması mutlu bir sürpriz.”

Dünyanın şimdiye kadar uzaya gönderilen en büyük ve en güçlü teleskopu olan 10 milyar dolarlık gözlemevi, Dünya’dan 1 milyon mil (1,6 milyon kilometre) uzaklıkta bir güneş yörüngesinde bulunuyor. Tam bilim operasyonları yaz boyunca başladı ve NASA o zamandan beri evrenin bir dizi göz kamaştırıcı anlık görüntüsünü yayınladı.

© 2022 Associated Press. Tüm hakları Saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Webb Uzay Teleskobu, Hubble’dan gizlenen erken galaksileri tespit ediyor (2022, 24 Kasım), 24 Kasım 2022’de https://phys.org/news/2022-11-webb-space-telescope-early-galaxies.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1