Renkli bulutlar yalnızca kızılötesi ışıkta görülebildiği için James Webb Uzay Teleskobu tarafından yakalanmadan önce hiç görülmemişti.

James Webb Uzay Teleskobu, merkezinde yeni oluşan bir yıldızdan fırlatılan turuncu ve mavi tozdan oluşan ruhani bir kum saati olan göksel ihtişamın en son görüntüsünü Çarşamba günü açıkladı.

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı yaptığı açıklamada, renkli bulutların yalnızca kızılötesi ışıkta görülebildiğini, bu nedenle Webb’in Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam) tarafından yakalanmadan önce hiç görülmediğini söyledi.

Protostar L1527 olarak bilinen çok genç yıldız, kum saatinin boynunda dönen bir gaz diskinin kenarı tarafından karanlıkta gizlenmiştir.

Ancak diskin üstünden ve altından ışık sızarak kum saati şeklindeki bulutları aydınlatır.

Açıklamada, bulutların yıldızdan fırlayan malzemenin çevredeki maddeyle çarpışmasıyla oluştuğu belirtildi. Tozun mavi bölümlerde en ince ve turuncu bölümlerde en kalın olduğunu ekledi.

Henüz 100.000 yaşında olan ve yıldız oluşumunun en erken evresinde olan protostar, henüz kendi enerjisini üretebilecek durumda değil.

Bildiride, güneş sistemimizin büyüklüğünde olan çevreleyen siyah disk, en sonunda “nükleer füzyonun başlama eşiğine” ulaşana kadar protostarı malzeme besleyecek.

“Nihayetinde, L1527’nin bu görüntüsü, Güneşimizin ve güneş sistemimizin emekleme dönemlerinde nasıl göründüğüne dair bir pencere sunuyor.”


Bu video, büyümesini besleyen bir malzeme bulutunun içine gömülü NASA/ESA/CSA James Webb Uzay Teleskobu tarafından görülen nesneyi ortaya çıkarmak için protostar L152’ye doğru yakınlaştırıyor. Yıldızdan fırlatılan malzeme, bu kızılötesi görüntüde sınırları turuncu ve mavi renkte parıldayan, üstündeki ve altındaki boşlukları temizledi. Üst merkezi bölge, yıldız “geğirmeleri” veya sporadik püskürmeler nedeniyle baloncuk benzeri şekiller gösterir. Webb ayrıca geçmiş yıldız püskürmeleri tarafından şok edilmiş moleküler hidrojenden yapılmış iplikçikleri de saptar. İlginç bir şekilde, sol üst ve sağ alt kısımdaki boşlukların kenarları düz görünürken, sağ üst ve sol alt kısımdaki sınırlar kavislidir. Sağ alt kısımdaki bölge mavi görünür çünkü kendisi ile Webb arasında üstündeki turuncu bölgelere göre daha az toz vardır. Kredi: ESA/Webb, NASA, CSA, unWISE/JPL-Caltech/D. Lang (Perimeter Institute), E. Slawik, N. Risinger, N. Bartmann, M. Zamani Müzik: Tonelabs—The Red North (www.tonelabs.com)

Protostar, Dünya’dan yaklaşık 430 ışıkyılı uzaklıkta yüzlerce neredeyse oluşmuş yıldıza ev sahipliği yapan bir yıldız doğumevi olan Boğa moleküler bulutunda yer almaktadır.

Temmuz ayından beri faaliyette olan Webb, şimdiye kadar yapılmış en güçlü uzay teleskobu ve şimdiye kadar görülmemiş bir veri yığınının yanı sıra büyüleyici görüntüleri de ortaya çıkardı. Bilim adamları bunun yeni bir keşif çağını müjdeleyeceğinden umutlu.

10 milyar dolarlık teleskopun ana hedeflerinden biri, yıldızların yaşam döngüsünü incelemek. Bir başka ana araştırma odağı, Dünya’nın güneş sisteminin dışındaki gezegenler olan ötegezegenler üzerinedir.

© 2022 AFP

Alıntı: Webb teleskopu, 24 Kasım 2022’de https://phys.org/news/2022-11-webb-telescope-reveals-blazing-hourglass.html adresinden alınan, oluşan yıldızın (2022, 24 Kasım) etrafındaki yanan kum saatini ortaya koyuyor

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1