Otomatik tamamlama geliştirme araçları endüstrisinde erken hareket edenlerden biri olan Kite, daha gidilecek çok yol olduğunu ve kod üzerine ML (makine öğrenimi) materyalindeki en son teknolojinin yeterince iyi olmadığını söyleyerek işini bırakmaya karar verdi.

San Francisco girişimi, 2014’ten beri geliştiriciler için Python ve JavaScript kodu otomatik tamamlama araçları üzerinde çalışıyor. Programlamada tekrar eden görevleri azaltmayı amaçlayan araçlar. Kite CEO’su ve Kurucusu Adam Smith, Kite’ın sonunu duyurdu bir blog yazısındaürününün aylık 500.000 aktif geliştiriciye ulaşmasına rağmen şirketin bundan para kazanmayı başaramadığını belirtti.

“Yapay zeka destekli programlama vizyonumuzu gerçekleştiremedik çünkü pazarın 10 yıldan fazla ilerisindeydik, yani teknoloji henüz hazır değil” diye yazdı. “Ürünümüz para kazandırmadığı için bir iş kuramadık ve bunu anlamamız çok uzun sürdü. »

Microsoft’tan IntelliSense’e rakip

Adam Smith ayrıca Kite’ın kod sentezi problemini güvenilir bir şekilde çözebileceğini, ancak bunun için 100 milyon dolar ve daha fazla mühendis gerektireceğini öne sürüyor.

“En büyük sorun, son teknoloji modellerin yerel olmayan bağlam gibi kod yapısını anlamamasıdır. Kod için daha iyi modellere doğru biraz ilerleme kaydettik, ancak sorun çok fazla mühendislik gerektiriyor. Kodu güvenilir bir şekilde sentezleyebilen bir üretim aracı oluşturmak 100 milyon dolardan fazlaya mal olabilir ve henüz kimse bunu denemedi,” diye belirtiyor Smith.

Uçurtma yine de gelecek vaat eden bir alternatifti. IntelliSense, Microsoft’un kod tamamlama aracı. 2019’da şirket, Python’da yalnızca kod tamamlamayı desteklerken, o zamanlar GitHub’ın yeni CEO’su olan Nat Friedman’ın kişisel katılımıyla Trinity Ventures liderliğindeki bir A Serisi finansman turunda 19 milyon dolar topladı. TechCrunch’ın o sırada bildirdiği gibi.

Tabnine, yeni rakip

Ancak 2020’de, Tabnine gibi yeni rakipler dilden bağımsız kod tamamlama için OpenAI’nin GPT-2 Geniş Dil Modelini (LLM) kullanan Kite, GPT-2 kullanarak ürününüzü yeniden tasarlayın 11 ek dil için otomatik tamamlamayı desteklemek için. Daha sonra Kite, Microsoft’un VS Code düzenleyicisiyle de entegrasyon oluşturdu.

Kite kodunun çoğunu açtı GitHub’da. Kite’ın veri odaklı Python benzeri çıkarım motorunu, Python genel paket analiz aracını, masaüstü yazılımını, editör entegrasyonlarını, GitHub paletli ve analiz botunu ve daha fazlasını içerir.

Haziran 2021’de Microsoft, GitHub Copilot oluşturmak için OpenAI Codex’ten yararlanan bir VS Code uzantısının önizlemesini yayınladı. Haziran 2022’de GitHub Copilot, geliştirici başına aylık 10 ABD Doları veya kullanıcı başına yıllık 100 ABD Doları karşılığında kullanıma sunuldu.

“Yardımcı pilot çok umut verici, ancak daha gidecek çok yolu var”

Ancak Adam Smith, son teknoloji makine öğreniminin yapması gerekeni yapmak için hala yeterince iyi olmadığına dikkat çekiyor.

“O zamanlar geliştiricilere yardımcı olmak için en gelişmiş yapay zekayı oluşturduk, ancak ilerlemek için gereken 10 kat iyileştirmeyi başaramadı çünkü kod üzerinde makine öğrenimi için son teknoloji yeterince iyi değil. Bunu, GitHub tarafından Open AI ile işbirliği içinde oluşturulan GitHub Copilot’ta görebilirsiniz. 2022’nin sonunda, Copilot çok umut verici, ancak daha gidecek çok yolu var” diye yazdı.

Ancak Adam Smith’e göre bu araçlar için gelecek hâlâ parlak: “Yapay zekanın programlamada devrim yaratmasını bekleyemeyiz. Bilgisayarlar çok büyülü; bizim için yapabileceklerinin adım adım arttığını görmek harika olacak. »

Kaynak : ZDNet.com



genel-15