Çin, çip üretimi konusunda kendi kendine yetmek isterken, ABD bunun olmasını engellemenin yollarını bulmuştur. ABD’nin bunu başarmasının bir yolu, Hollandalı ASML firmasının en gelişmiş litografi makinelerini Çin’e göndermesini engellemesi için Hollanda’ya baskı yapmasıdır. Son teknoloji talaşların üretimi söz konusu olduğunda bu büyük ve pahalı makineler gereklidir.

ABD’nin EUV makinelerini Çin’e satma yasağı Hollanda ekonomisine zarar veriyor

Bu litografi makinelerinin yaptığı şey, devre desenlerini bir gofretin üzerine kazımaktır. Güçlü mobil çiplerin içinde milyarlarca transistör olduğu düşünüldüğünde, bu desenlerin insan saçından daha ince olması gerekiyor. En gelişmiş litografi makineleri, Aşırı Ultraviyole Litografi (EUV) olarak bilinen bir işlemi kullanır ve her makinenin maliyeti 150 milyon dolar, 100.000 parça içerir ve ağırlığı 200 tona yakındır. Bu makineler yalnızca Hollandalı şirket ASML’den temin edilebilir.

Bir sonraki en gelişmiş litografi yöntemi, Derin Ultraviyole Litografi (DUV) olarak bilinir ve ASML, Nikon ve Canon gibi diğer firmalarla birlikte bu makineleri de üretir. Bu makineler Çinli yonga üreticileri tarafından satın alınabilir.

Hollandalı yetkililer, ABD’nin ASML’nin Çin’e EUV makineleri satmasını engelleyen kısıtlamalara kızmaya başlıyor. Üst düzey bir Hollandalı yetkili, konu Çin’e çip yapma ekipmanı satmaya geldiğinde Hollanda’nın ekonomik çıkarlarını savunacağını söyledi.
İngilizce diline göre Güney Çin Sabah Postası, Hollanda sırf Amerika’nın Çin üzerindeki kısıtlamalarını uygulamasına yardım etmek için gelirinden vazgeçmekten bıktı. Salı günü, Hollanda Dış Ticaret Bakanı Liesje Schreinemacher milletvekillerine “Kendi çıkarlarımızı – ulusal güvenliğimizi ve aynı zamanda ekonomik çıkarlarımızı da savunmamız önemlidir. Bunu bir AB sepetine koyup ABD ile müzakere edersek ve sonunda , meğer ABD’ye derin ultraviyole litografi makineleri verirsek, durumumuz daha kötü olur.”
Hollanda, Çin’i bir ticaret ortağı olarak kucaklamak istiyor ve Çin’in askeri kullanım için kendi çiplerini yapmasıyla ilgili Amerikan endişelerini dinlemekle daha az ilgileniyor. ASML tarafından Çinlilere hiçbir EUV makinesi satılmadı ve ABD şimdi Hollandalıların, ASML’nin sunduğu en gelişmiş Derin Ultraviyole Litografi (DUV) ekipmanı türü olan daldırmalı litografi teknolojisinin Çin’e satışını yasaklamasını sağlamaya çalışıyor.

Biden yönetimi, Hollanda ve Japonya da dahil olmak üzere ABD müttefiklerini Çin’e daha fazla çip yapma ekipmanı sevkiyatını engellemeye ikna etmeye çalışıyor. Sanayi ve güvenlikten sorumlu ticaret müsteşarı Alan Estevez için bu ayın sonlarında Hollanda’ya bir gezi planlanıyor. Hollandalı yetkililerle ihracat kontrollerini görüşmeyi umuyor.

Çin Devlet Başkanı Xi, Hollanda ile Çin’e EUV satışlarına izin vermesi için konuşmaya çalışıyor

Çinliler, Hollanda üzerinde kendi baskılarını oluşturuyorlar. Geçen hafta G-20 toplantısında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüştü ve onu küresel ticareti bozmaktan kaçınmaya çağırdı. Xi, “Ekonomik ve ticari konuların siyasallaştırılmasına karşı çıkmalı ve küresel sanayi zinciri ile tedarik zincirinin istikrarını sağlamalıyız” dedi.

Çin’deki en büyük yonga döküm firması SMIC’dir ve şirket, en azından şu anda, küresel süreç liderleri TSMC ve Samsung Foundry için hiçbir zorluk teşkil etmemektedir. Süre dökümhane temel 7nm yongaları geliştirdi, bu bileşenler kripto para birimi madenciliği içindir ve SMIC için mantık ve belirli bellek yeteneklerine sahip “gerçek” 7nm yongaların üretimine yönelik bir “basamağıdır”. SMIC’in ASIC çipleri, yalnızca kripto para madenciliği gibi belirli uygulamalar için yapılmıştır.
SMIC sonunda bir EUV makinesi kullanmadan daha karmaşık 7nm yongalar yapabilirken, 150 milyon dolarlık kısım olmadan 5nm’ye geçmek mümkün olmayabilir. O noktada Hollanda gerçekten zor bir karar vermek zorunda kalacak, bir kulağında ABD konuşurken, diğerinde Çin fısıldaşıyor.telefon-1