Büyüyen kambur Ay, 4 Kasım 2022’de Avustralya’nın ada eyaleti Tazmanya’nın güneybatısında Hint Okyanusu üzerinde yörüngede dönerken uzay istasyonundan görüntülendi. Kredi: NASA

Şükran Günü’nde, üç kozmonot Cuma günü uzay yürüyüşüne hazırlanırken dört Expedition 68 astronotu rahatlayacak. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) sakinler de bu hafta sonu yeni güneş panelleri ve bilim deneyleri getiren bir uzay teslimatı bekliyorlar.

Çarşamba, üç[{” attribute=””>NASA astronauts and one astronaut from the Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) spent the day performing numerous research, cargo, and maintenance tasks. Thursday, the quartet will be off-duty observing the U.S. holiday before going into a busy weekend.

To observe the effects of microgravity on humans, NASA Flight Engineer Frank Rubio turned on the Ultrasound 2 device on Wednesday and scanned the leg, neck, and shoulder veins of JAXA Flight Engineer Koichi Wakata. Earlier, Rubio had partnered with fellow NASA astronaut Josh Cassada and inspected spacewalking tethers before participating in a NanoRacks botany experiment. Wakata checked ethernet connections inside the Columbus laboratory module.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dışında, Expedition 68 ekibinden Roscosmos kozmonotları Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin, Rassvet modülünden bir radyatörü Nauka’ya taşımak için 25 Kasım’da bir uzay yürüyüşü yapacaklar. İstasyon bakımı ve yükseltmelerini destekleyen 256. uzay yürüyüşü olacak, dördüncüsü Prokopyev için ve ikincisi Petelin için olacak. Kredi bilgileri: NASA

Cassada güne, ağırlıksız ortamda günlük nesnelerin kütlesinin nasıl ölçüleceğini gösteren bir gösteriyi filme alarak başladı. Daha sonra, 9 Kasım’da gelen Cygnus uzay gemisinden kargoyu boşalttı. Çarşamba gününün büyük bölümünde NASA Uçuş Mühendisi Nicole Mann, Harmony modülünde yaşam desteği bakımı üzerinde çalıştı. İçinde paketlenecek kargoyu organize ederek gününü tamamladı. UzayX Dragon kargo gemisi, birkaç gün içinde vardıktan sonra Dünya’ya dönecek.

Dragon ikmal gemisi, Falcon 9 roketinin tepesine bağlı ve fırlatma rampasında duruyor. Çarşamba günü fırlatılması planlanıyordu, ancak Florida’nın Uzay Kıyısı boyunca uzanan bölgedeki kötü hava koşulları nedeniyle fırlatma ertelendi. NASA şimdi kalkışı hedefliyor 14:20 Doğu Saati Cumartesi günü Kennedy Uzay Merkezi’nden. Pazar günü sabah 7:30’da otomatik yanaşma için Harmony modülünün uzaya bakan bağlantı noktasına varacak. Dragon, bir çift yeni güneş panelleri teslim edecek, yeni uzay tarımı ve biyoteknoloji çalışmalar ve yiyecek, yakıt ve mürettebat malzemeleri. NASA TV, ajansın uygulama ve İnternet sitesifırlatma kapsamına Cumartesi günü saat 14:00’te ve yanaşma kapsamına Pazar günü sabah 6’da başlar.

Bu arada, kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin Orlan uzay giysilerini donatıyorlar ve Cuma günü sabah 6:15’te başlaması planlanan bir uzay yürüyüşü öncesinde sızıntı olup olmadığını kontrol ediyorlar. İkili, Cuma günü bir radyatörü Rassvet modülünden Nauka çok amaçlı laboratuvar modülüne taşımak için yaklaşık yedi saat harcayacak. Kozmonot Anna Kikina Avrupa robotik kolunu hazırladı ve hafta sonunda uzay yürüyüşçülerinin radyatörü hareket ettirmelerine yardımcı olmak için kullanacağı robotik manevraları bugün uyguladı.uzay-2