Münih'teki Rosenstrasse'deki Apple Store'un görünümü.

Münih’teki Rosenstrasse’deki Apple Store’un görünümü.
Fotoğraf: Frank Hoermann/Sven Simon (AP)

Dokuz eyalet ve Columbia Bölgesi’ndeki başsavcılar, bu hafta Apple’ı üreme sağlığıyla bağlantılı hassas sağlık verilerini korumak için tasarlanmış yeni App Store gereksinimleri sunmaya çağırıyor.

İçinde bir mektup Apple CEO’su Tim Cook’a göre, bir düzine emniyet yetkilisi, şirketi veri koruma politikalarında “App Store tüketicilerinin gizliliğini ve güvenliğini tehdit eden ve Apple’ın kamuya açık ilkelerine doğrudan ters düşen” bir “boşluk” bırakmakla suçladı. kullanıcı verilerini koruma taahhüdünü ifade etti.”

Yetkililer, Cook’tan uygulama geliştiricilerine “üreme sağlığı hizmeti arayan, erişen veya yardımcı olan” kullanıcıların konumu ve arama geçmişleri dahil olmak üzere gerekli olmayan verilerin silinmesini gerektiren yeni kurallar uygulamasını istiyor.

Ek olarak, yetkililer Apple’ı uygulama üreticilerinden üreme sağlığı verilerini yalnızca “geçerli bir mahkeme celbi, arama emri veya mahkeme kararına” yanıt olarak ifşa edeceklerini onaylamalarını istemeye çağırdı. Yetkililer, uygulama üreticilerinin, bu tür sağlık verilerinin üçüncü taraflara ifşa edilme olasılığı olduğunda tüketicilere “açık ve dikkat çekici bildirimler” sağlamaları gerekmesi gerektiğini söyledi.

Yetkililer, “App Store’da bulunan üçüncü taraf uygulamaları, tüketicilerin özel üreme sağlığı verilerini toplar ve bu veriler, kolluk kuvvetleri, özel kuruluşlar veya bireyler tarafından tüketicilere karşı silah haline getirilebilir” dedi.

Mektupta, Apple müşterilerinin, mobil uygulamaların üreme verilerini işleme biçimiyle ilgili endişelerini açık bir şekilde dile getirdikleri belirtiliyor. Dobbs – Jackson, yaklaşık 50 yıl sonra anayasal kürtaj hakkını ortadan kaldıran Yüksek Mahkeme davası. Mektupta, Apple sık sık gizliliğin “temel değerleri” arasında yer aldığını söylese de, şirketin bu konuda “yeterince çaba göstermediği” belirtiliyor.

Yetkililer, “App Store’daki uygulamaların bu hassas sağlık verilerini korumak için aktif önlemler alması gerekmiyorsa, tüketiciler Apple’ın gizlilik vaatlerine güvenemezler” diye ekledi.

Mektup, Cook’a yaklaşma çabalarına öncülük eden New Jersey Başsavcısı Matt Platkin’in yanı sıra California, Connecticut, District of Columbia, Illinois, Massachusetts, Kuzey Carolina, Oregon, Vermont ve Washington eyaleti başsavcıları tarafından imzalandı.

Bloomberg ve Huffpost daha önce bu hafta mektupta bildirildi.

Yazma sırasında, dönüm noktasının yürürlükten kaldırılması Roe Wade’e Karşı Karar, 13 eyalette çoğu kürtajı yasaklayan eyalet yasalarını tetikledi veya sonuçlandırdı. Bu, tecavüz veya ensest kurbanları için hiçbir istisna yapılmayan dokuz eyaleti içerir. (Mississippi yasası tecavüz için bir istisna içerir, ancak ensest için bir istisna içermez.)

Diğer sekiz eyaletteki Cumhuriyetçi milletvekilleri yasakları geçirmeye çalıştı, ancak şu anda yasal savaşlar devam ederken mahkemeler tarafından engelleniyorlar.

Kürtajın suç sayılması, eyalet ve yerel kolluk kuvvetlerinin dijital gözetim uygulamalarına ilişkin yeni korkuları ateşledi, özellikle Teksas gibi, kürtaj arayanların bakımın hâlâ yasal olduğu diğer eyaletlere seyahat etmesine yardım ettikleri için insanların potansiyel cezai kovuşturmaya maruz kaldığı eyaletlerde.

Teksas’ta, hakimlerin internet şirketlerine eyaletin kürtaj ödül sisteminden kaynaklanan hukuk davalarında verileri teslim etme emri verebileceğine dair endişeler de var. Sistem, sıradan vatandaşları kürtaj işlemine karışan herkesi dava etmek için etkili bir şekilde yetkilendiriyor. Kanunsuz davacılar, kazanılan her davada 10.000 $ nakit ödeme alacaklardır.

Eşit derecede endişe verici olan, kolluk kuvvetlerinin potansiyel olarak mahkemelerden tamamen kaçması ve konum verilerini satın almak için Dördüncü Değişiklik yasal boşluğunu kullanmasıdır. Yüksek Mahkeme, polisin arama emri olmadan konum verilerine erişimi zorlamasının anayasaya aykırı olduğuna karar verirken, ABD Adalet Bakanlığı ve diğer sayısız kurum bunun yerine bunu satın almanın yasal olduğuna karar verdi.

Eyalet ve yerel polis teşkilatları zaten biliniyor insanların hareketlerini izlemek için mobil uygulama verilerini kullanan yazılım satın almak. Bu tür araçlar, kadın sağlığı kliniklerinin etrafındaki faaliyetleri izlemek veya savcıların bir prosedür için eyalet dışına seyahat eden kişilere karşı kanıtları ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak için kullanılma potansiyeline sahiptir.

Dokuz başsavcı, Apple’a yazdıkları mektupta regl takip cihazları, hamilelik ve doğurganlık uygulamaları ile sağlık ve fitness giyilebilir cihazlarla ilgili belirli endişeleri de vurguladı. Alıntı güncel araştırma Kâr amacı gütmeyen Mozilla Vakfı tarafından yapılan açıklamada yetkililer, birçok uygulamanın minimum güvenlik standartlarını karşılayamadığını ve hatta bazılarının “hassas bilgilerin kullanımına yönelik politikalar şöyle dursun, temel gizlilik ilkelerinden” bile yoksun olduğunu belirtti.

Yetkililer, “Apple’ın, kullanıcı sağlık verilerini korumak için şifreleme kullanmasının yanı sıra kullanıcı verileri için kolluk kuvvetleri taleplerine karşı şeffaflığının kanıtladığı gibi, ürünlerinde gizlilik ve güvenlik taahhüdünü kabul ediyoruz” dedi. “Ancak, App Store’daki üçüncü taraf uygulamaları Apple’ın gizlilik anlayışına saygı duymuyor ve bağlı kalmıyorsa, bu tek başına yeterli değil.”genel-7