Foxconn, Apple’ın her yıl iPhone birimlerinin çoğunu monte etmek için ödeme yaptığı sözleşmeli üreticidir. Çin’de en çok Apple cep telefonunu üreten Foxconn fabrikası Zhengzhou’da bulunuyor ve son zamanlarda dünyanın dikkatini çekti. Çin’in COVID’in yeniden dirilişi nedeniyle hükümet, Zhengzhou da dahil olmak üzere belirli şehirlerde baskı emri verdi. Bu, işçilerin kampüsten ayrılmasını engelledi ve Foxconn, işçilerin yemeklerini ortak bir yemek odası yerine yurt odalarında yemelerini talep etti.

Foxconn çalışanları ücret ve COVID hakkında şikayet etmek için şiddete başvuruyor

Salı akşamı işler kaynadığında Zhengzhou fabrikasındaki işçiler ve güvenlik görevlileri karşı karşıya geldi. Şiddet sahnesinin, Foxconn’un kendilerini COVID-pozitif olabilecek yaşlı çalışanlardan ayıramadığını iddia eden çalışanlar tarafından başlatıldığı bildirildi. Çalışanlar ayrıca, şirketin kendilerinden imzalamalarını istediği sözleşmelerin Foxconn’un kendilerine ilk başta gösterdiğinden farklı olduğunu iddia etti.
İngiliz diline göre Güney Çin Sabah Postasıİşçiler için umutsuz olan Foxconn, şiddetli protestoları durdurmak amacıyla Zhengzhou kampüsünden ayrılmaları için yeni işe alınan her çalışana 10.000 yuan (1.400 $) teklif ediyor. Foxconn’un tatil alışveriş sezonu için montaj hatlarını tam kapasite çalıştıracak kadar işçiyi güvence altına almak için gittiği olağandışı mesafeler düşünüldüğünde, aynı işçilere fabrikadan ayrılmaları için ödeme yapmak çılgınca bir şey gibi görünüyor.
CNN Foxconn’un İnsan Kaynakları departmanından işçilere gönderilen kısa mesajı gördüğünü bildirdi. Mesaj, “lütfen yurtlarınıza dönün” diyor ve Foxconn’dan ayrılmaya söz verirlerse her birine 8.000 yuan ödeme sözü veriyor. 2.000 yuan daha, onları Zhengzhou kampüsünden çıkaran otobüse bindiklerinde işten ayrılan işçilere ödenecek.

Foxconn’un işe alım çabaları, 100.000’den fazla yeni işçiyi işe almasına olanak sağladı. CNN tarafından görülen bir belge, Foxconn’un bu işçilere işte geçirdikleri ilk 30 günden sonra 3.000 yuan ikramiye (419$) vaat ettiğini gösterdi. 60 gün sonra hala şirkette çalışan işçilere 3.000 yuan daha vaat edildi.

Ancak şirkete katılan işçilerden biri, bu yeni çalışanlara Foxconn tarafından ilk ikramiyenin 15 Mart’a kadar dağıtılmayacağı ve ikinci ikramiyenin Mayıs ayında dağıtılacağının söylendiğini söyledi. Sonuç olarak, çalışanlar ilk ikramiye miktarını alabilmek için Ocak ayındaki Yeni Ay Yılı tatilinde çalışmak zorunda kalacaklardı. Bu işçi, “Yeni işe alınanlar, kendilerine söz verilen ikramiyeyi almak için daha fazla çalışmak zorunda kaldılar, bu yüzden kendilerini aldatılmış hissettiler” dedi.

Foxconn, Apple yayın açıklamaları

Bugün yayınlanan bir bildiride Foxconn, “Bilgisayar sistemindeki bir giriş hatası için özür dileriz ve gerçek ödemenin kararlaştırılanla aynı olduğunu garanti ediyoruz.” Apple ayrıca yorum yaptı ve teknoloji devi, “Durumu gözden geçiriyoruz ve çalışanlarının endişelerinin giderildiğinden emin olmak için Foxconn ile yakın bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

Tehlikeli madde giysisi giyen gardiyanlar ile çalışanlar arasında çıkan çatışmada protestocular tekmelendi, cop ve metal çubuklarla vuruldu. İşçiler, polis arabalarını devirip parçalarken güvenlik görevlilerine şişe ve bariyerler fırlattı.

Zhengzhou’daki Foxconn tesisi, dünyadaki yeni iPhone birimlerinin %50’sini bir araya getiriyor ve fabrika kampüsündeki istikrarsızlık, Apple CEO’su Tim Cook’un sık sık Maalox şişesine uzanmasına neden oluyor. Apple’ın iPhone üretimini tamamen Çin dışına taşımayı düşündüğü söyleniyor ve Foxconn, Hindistan’daki tesisindeki iş gücünü önümüzdeki iki yıl içinde dört katına çıkarmayı planlıyor. Ancak bu, izin vermek için neredeyse yeterli bir genişleme olmayacaktır. Apple, Çin’den tamamen çekiliyor.

Bu sabah bir işçi canlı yayında tesisten ayrılmayı kabul eden bazı işçilerin Foxconn’dan ayrılmayı kabul ettikleri için 8.000 yuan ödeme aldığını söyledi.telefon-1