Artemis I, NASA’nın derin uzay keşif sisteminin ilk entegre uçuş testidir: Florida, Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Orion uzay aracı, Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi ve yer sistemleri. Kredi bilgileri: NASA/Liam Yanulis

Artemis I görevinin sekizinci gününde, NASAOrion uzay aracı, uzak bir geriye dönük yörüngeye girmeye hazırlanırken Ay’dan daha da uzaklaşmaya devam ediyor. Yörünge, Ay’ın yüzeyinden yüksek bir irtifada olması anlamında “uzak” ve “geriye dönük” çünkü Orion, Ay’ın Dünya etrafında hareket ettiği yönün tersine Ay etrafında seyahat edecek.

Orion, 22 Kasım Salı günü saat 21:49 CST’de 39.993 mil (64.362 km) Ay yüksekliğinde Ay’ın çekimsel etki alanından çıktı. Uzay aracı, 25 Kasım Cuma günü Ay’dan en uzak mesafesine ulaşacak. Bu, yörüngeye girmek için bir sonraki büyük yakma işlemini gerçekleştirmeden hemen önce gerçekleşecek. Uzak retrograd yörünge yerleştirme yanması, Orion’u Ay’ın etrafında seyahat ederken minimum yakıt tüketimi gerektiren oldukça kararlı yörüngeye itmek için gereken bir çift manevranın ikincisidir.

Orion Optik Navigasyon Kamerası Ayın Uzak Yüzü

Uçuşun 7. Günü, Orion’un Optik Navigasyon kamerası, uzay aracı yüzeyin 81,1 mil (130,5 km) üzerinde yörüngede dönerek Uzak bir Geriye Dönük Yörüngeye doğru ilerlerken Ay’ın uzak tarafını yakaladı. Orion, Dünya ve Ay’ın farklı aşamalarda ve mesafelerde görüntülerini yakalamak için optik navigasyon kamerasını kullanır ve uzay aracını mürettebatla gelecekteki görevlerde yönlendirmeye yardımcı olmanın bir yolu olarak farklı aydınlatma koşullarında etkinliğini doğrulamak için gelişmiş bir veri gövdesi sağlar. Kredi bilgileri: NASA

Çarşamba günü saat 12:09’da, NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki Görev Kontrol Merkezi, Orion ve Deep Space Network arasındaki iletişim bağlantısını yeniden yapılandırırken beklenmedik bir şekilde uzay aracına 47 dakika boyunca veri kaybetti. Ekipler sorunu çözdü ve uzay aracı sağlıklı bir konfigürasyonda kaldı. Mühendisler, sorunun nedenini belirlemek için verileri analiz ediyor.

Uzak retrograd yörüngeye geçiş sırasında mühendisler, görevin hareketsiz veya daha az aktif bölümlerinde programlanan pervane çalkantısı adı verilen itici gaz tankı çalkalama geliştirme uçuş testinin ilk bölümünü gerçekleştirdiler. İtici sıvı sıçrama testinde, uçuş kontrolörleri, yakıt tankları farklı seviyelerde dolduğunda reaksiyon kontrol sistemi iticilerini ateşler. Bu, mühendislerin, Orion uzayda hareket ederken itici gazın çalkalanmasının uzay aracı yörüngesi ve yönü üzerindeki etkisini ölçmesine olanak tanır. Test, gemideki farklı itici gaz seviyeleri ile görevdeki noktalardaki verileri karşılaştırmak için giden uçuş yanmasından sonra ve tekrar dönüş uçuş yanmasından sonra gerçekleştirilir.

Uzayda itici gaz hareketinin veya çalkalanmanın Dünya’da modellenmesi zordur çünkü sıvı itici gaz yerçekimi eksikliğinden dolayı uzaydaki tanklarda Dünya’dakinden farklı hareket eder. bu reaksiyon kontrol iticileri servis modülünün yanlarında dörtlü altı set halinde bulunur. Bu motorlar sabit konumlardadır ve uzay aracını farklı yönlerde hareket ettirmek veya herhangi bir konuma döndürmek için gerektiğinde ayrı ayrı ateşlenebilir. Her motor yaklaşık 50 pound itme sağlar.

23 Kasım Çarşamba itibariyle, fırlatma öncesi beklenen değerlerden yaklaşık 147 pound daha az olan toplam yaklaşık 3.971 pound itici gaz kullanıldı. Görev sırasında kullanılması planlananın üzerinde 2.000 pound’dan fazla marj var, lansman öncesi beklenen değerlerden yaklaşık 74 poundluk bir artış.

23 Kasım günü saat 13.00’den hemen sonra Orion, Dünya’dan yaklaşık 212.437 mil (341.884 km) seyahat ediyordu ve Ay’dan 48.064 milden fazla uzaktaydı ve saatte 2.837 mil (saatte 4.566 km) hızla ilerliyordu.

Görevi gerçek zamanlı takip etmek için şunları yapabilirsiniz: Orion’u takip et Ay etrafındaki görevi sırasında ve geri dönerken, bir canlı yayın Orion’un kameralarından ve en yeni görüntülere ve videolara şuradan ulaşın: Flickr. Artemis Tam Erişim’in ikinci bölümü, görevin son birkaç gününün bir özeti ve bundan sonra olacaklara bir bakış olarak artık mevcut.uzay-2