Meta, bir AI ajanını, diğer oyuncularla sohbet ederek onları stratejilerini desteklemeye ikna etmeyi ve ardından onlara ihanet etmeyi içeren bir masa oyunu oynaması için eğitti.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi olan şirket, Cicero yapay zekasının yakın gelecekte doğal dil işleme (NLP) ve stratejik akıl yürütme gibi teknolojilerin birlikte kullanımıyla daha akıllı sanal asistanlar geliştirmek de dahil olmak üzere yaygın uygulamalara sahip olabileceğini söylüyor. Blog yazısı şirket tarafından yayınlandı.

İçinde akademik Science dergisindeki araştırma makalesiMeta, Cicero yapay zekasının 82 kişiye karşı 40 maç oynadığı çevrimiçi bir ligde strateji tahta oyunu Diplomacy’de insan düzeyinde performans elde ettiğini ve birden fazla oyun oynayan katılımcıların ilk %10’u arasında yer aldığını söyledi.

Diplomasi, bir Avrupa haritasının kontrolü için yedi oyuncuyu karşı karşıya getirir. Her sıra, oyuncuların planlarını desteklemek için birbirleriyle müzakere etmesiyle başlar ve aynı anda hamlelerini gerçekleştirmeye çalışmasıyla sona erer. Diğer oyuncuların desteği olmadan bu hamlelerin çoğu başarısız olacaktır.

Meta, oyunun AI ajanı için bir zorluk teşkil ettiğini, çünkü kazanmanın, rakiplerinin oyunu kazanmak için belirli bir şekilde blöf yapıp yapmadığını veya strateji geliştirip geliştirmediğini anlamasını gerektirdiğini söyledi. Yapay zekanın diğer oyuncularla işbirlikleri oluşturmak için oyunu oynarken belirli bir düzeyde empati geliştirmesi gerekiyordu; bu, yapay zekaların insan rakiplere karşı satranç gibi oyunlar oynarken yapması gerekmeyen bir şeydi.

AI aracıları yıllar içinde strateji oyunlarında daha iyi hale geldi: 1997’de IBM’in Deep Blue yazılımı dünya satranç şampiyonu Gary Kasparov’u yendi ve 2016’da DeepMind’in AlphaGo’su en iyi Go oyuncusu Lee Sedol’u yendi. Facebook ayrıca Poker’de insanları geride bırakabilecek başka bir AI motoru geliştirdi.

stratejik muhakeme

Cicero iki ana teknoloji bileşeni üzerine inşa edilmiştir: stratejik akıl yürütme ve doğal dil işleme (NLP). Araştırmacılar, stratejik akıl yürütme motorunun diğer oyuncuların hareketlerini tahmin edip bu bilgileri kendi stratejisini oluşturmak için kullanırken, doğal dil işleme motorunun müzakere etmek ve anlaşmaya varmak için diğer oyuncularla yapılan konuşmalarda mesajlar oluşturduğunu ve yanıtları analiz ettiğini açıkladı.

Yapay zeka aracısının ilgili konuşmalar oluşturmasına yardımcı olmak için araştırmacılar, internetten gelen metin üzerinde önceden eğitilmiş 2,7 milyar parametreli bir doğal dil oluşturma modeliyle başladı ve 40.000’den fazla oyunda insan oyuncular arasındaki konuşmalarla ince ayar yaptı. webDiplomasi.net.

Araştırmacılar, “Eğitim verilerindeki mesajlara oyundaki karşılık gelen planlı hareketlerle otomatik olarak açıklama eklemek için teknikler geliştirdik, böylece çıkarım zamanında temsilci ve konuşma ortakları için istenen belirli eylemleri tartışmak için diyalog oluşturmayı kontrol edebiliyoruz” dedi. detaylı blog yazısı.

meta var Cicero için açık kaynaklı kod diğer araştırmacıların yapay zeka temsilcisinin yeteneklerini geliştirmesi için.

Ayrıca, şirketin oluşturduğu araştırma tekliflerini davet etmek için bir portal Diplomasiyi temel kavram olarak kullanan NLP aracılığıyla insan-yapay zeka işbirliği alanında.

Uzun vadeli planlar

Microsoft, Google, Amazon gibi büyük teknoloji şirketleri, çağrı merkezlerinden duygu analizi yapabilen ve yeni beceriler öğretebilen yapay zeka temsilcilerine kadar çeşitli ticari kullanım durumlarını desteklemek için daha akıllı bağımsız sanal asistanlar geliştirmek için birbirleriyle yarış halindeler. bir birey. Fortune Business Insights’ın bir raporuna göre, bu tür asistanları içeren küresel doğal dil işleme (NLP) pazarının 2022’de 26,4 milyar dolardan 2029’da 161,8 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Meta’daki araştırmacılar, bir blog gönderisinde Cicero’nun diplomasideki başarısının bugün mevcut olan diğer sanal asistanların yeteneklerinin yerine geçtiğini öne sürüyor gibiydi: “Örneğin, mevcut AI asistanları, size hava durumunu söylemek gibi basit soru-cevap görevlerini tamamlayabilir – ama ya size yeni bir beceri öğretmek amacıyla uzun vadeli bir konuşma yapabilirlerse?”

Bu, Google Duplex, Amazon Alexa, Microsoft’un Xiaoice’si ve Apple’ın Siri’si gibi araçlarda bir inceleme. Ancak Cicero’nun mantığı kesinlikle kısa vadeli olduğu için uzun vadeli konuşmalara da uygun değil. Meta’nın araştırmacılarının Science dergisindeki makalelerinde belirttiği gibi, “Stratejik bir bakış açısıyla, Cicero diyaloğu tamamen oyuncuların mevcut dönüşteki eylemleri açısından değerlendirdi. Bir oyunun uzun vadeli seyri boyunca kendi diyaloğunun diğer oyuncularla olan ilişkiyi nasıl etkileyebileceğini modellemedi.”

Telif hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.genel-12