iOS 16.1 mevcut olsa da, iOS 16 bir bütün olarak Canlı Etkinlikler, iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı ve yeni işbirliği araçları gibi çeşitli yeni özelliklerle birlikte gelir.

Yine de her şey yeni özelliklerle ilgili değil, çünkü aynı zamanda iOS 15’in geçen yıl gelen mükemmel Canlı Metin özelliğine büyük bir güncelleme getiriyor.

Akıllı özellik, başlangıcından bu yana inanılmaz derecede kullanışlı hale geldi ve kullanıcıların resimlerden telefon numaralarını, adresleri ve çok daha fazlasını almasına izin verdi. İyi haber şu ki, şimdi daha da iyi – bu nedenle, Canlı Metin’deki yenilikler ve iOS 16’da iPhone’unuz için nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Canlı Metin nedir ve iOS 16’daki yenilikler nelerdir?

Canlı Metin, en basit haliyle, bir görüntüde bulunan metni değiştirmenize olanak tanır. Örneğin, unutmamak için bir restoran menüsünün fotoğrafını veya bir kartvizitin fotoğrafını çekmiş olun, Canlı Metin metni kopyalayıp mesaj göndermek, not oluşturmak için kullanmanıza olanak tanır. , bir e-posta adresi kullanın veya arama yapın.

Bu, cihaz üstü zeka kullanılarak yapılır, ancak bu, bir iPhone XS, XR veya sonraki bir modele ihtiyacınız olacağı anlamına gelir.

Ayrıca Ekim 2022’de piyasaya sürülen iPadOS 16.1’de de çalışacak, böylece gerektiğinde bu özelliği tüm cihazlarınızda kullanabileceksiniz.

Bununla birlikte, iOS 16 çalıştırabilen bir iPhone’unuz varsa, Canlı Metin için bu yılki yeni başlık özelliği, video içeriğinden metin çekmenin eklenmesidir.

Buradaki fikir, örneğin bir eğitim videosunu duraklatırsanız ve notlarınıza eklemek için verilerin bir kısmını aşağı çekmeniz gerekirse, bunu videoyu duraklatıp metni vurgulayarak yapabilirsiniz.

Bir başka büyük yeni özellik de Canlı Metin için ‘Hızlı İşlemler’in dahil edilmesidir. Bu, örneğin başka bir dildeki metnin fotoğrafını çekmenize ve anında çevirmenize olanak tanır.

Mevcut diğer hızlı işlemler, bir e-posta adresi bulurken bir e-posta başlatmak, telefon numaralarını aramak, para birimini dönüştürmek ve çok daha fazlasını içerir.

Kamera uygulamasında Canlı Metin nasıl kullanılır?

iOS 16’nın Kamera uygulamasında, cihazınızı metin ekranınızda açıkça görünecek şekilde tutun ve vizörün köşesindeki barkod tarayıcıya benzeyen simgeye dokunun.

Bunu yapmak, Canlı Metin kaplamasını getirir ve gösterilen metnin bölümlerini vurgulamanızı sağlar. ‘ simgesine de dokunabilirsiniz.Hepsini kopyalaHemen bir uygulamaya yapıştırabilmeniz için tüm metni panonuza kopyalayacak olan köşedeki Hızlı Eylem.

Yukarıdaki örnekte, Canlı Metnin görüntünün baş aşağı olduğunu düşünerek biraz karıştığını görebilirsiniz, ancak metni kopyalamak doğal olarak onu doğru yöne döndürecektir.

Fotoğraflar uygulamasında Canlı Metin nasıl kullanılır?

Aynı işlem, Fotoğraflar uygulamasındaki resimler ve videolar için de geçerlidir. Yukarıda belirtilen “Barkod” düğmesine dokunmanız yeterlidir; “Tümünü Kopyala” veya metnin tek tek bölümlerini vurgulama seçeneğine sahip olursunuz.

Bu, bazı bilgilerin üzerine gelip kopyalamak için zamanınız olmadığında özellikle yararlı olabilir; sadece bir fotoğraf veya video çekin ve istediğiniz zaman ona geri dönün.

Çeviri uygulamasında Canlı Metin nasıl kullanılır?

iOS 16’daki en büyük eklemelerden biri, etkileyici Çeviri uygulaması aracılığıyla Canlı Metin’e erişebilmektir. Uygulamayı daha önce kullanmadıysanız, Uygulama Kitaplığınızda veya Spotlight aramasında bulabilirsiniz.

İçeri girdikten sonra, kamerayı açmak için ekranın altında yeni bir seçenek var. Fotoğraf çekmeniz gerekeceğinden gerçek zamanlı olarak tercüme edilmeyecek, ancak uygulama inanılmaz derecede hızlı çalışıyor.

Dili gerçekten sonra da seçebilirsiniz, yani bir cümleyi birden fazla dile çevirmeniz gerekiyorsa bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.genel-6