God of War 2018’in en büyük gizemlerinden biri nihayet bir cevap görüyor ve bunun, God of War Ragnarok’ta Atreus’un kurtarmaya karar verdiği yılanla ilgisi var.

Spoiler uyarısı – Oyunu henüz bitirmediyseniz, oyunsonu ile ilgili spoiler içerdiği için muhtemelen bunu okumak istemezsiniz.

Rastgele Bir Yılandan Daha Fazlasını Kurtarmak

Çok erken bir tarihte Atreus, dünya yılanı Jormungandr’dan kalan son devlerin nerede olduğunu öğrenir. Bu yer Demir Orman olarak bilinir ve burada Atreus, uzun süredir Loki’nin (Atreus) gelişini bekleyen başka bir dev olan Angrboda ile tanışır.

İkisi tanışır ve sonunda çiftin Angrboda’nın büyükannesi Grýla’nın ruhlarını çalabilmek için Demir Orman’da hayvanları kaçırdığını öğrenmesine yol açar. Hayvansever Atreus, onu durdurmak ve yakın zamanda kaçırılan bir kurdu kurtarmak için yola çıkar.

Angrboda, Gryla’nın evine varmadan önce, Atreus’a bir torba misket verir ve içlerinde devlerin ruhlarının olduğunu ve önceki oyunda inandırıldığı gibi hepsinin ölmediğini açıklar.

Çift, Grýla’nın evine girer girmez, kısa süre sonra bu ruhsuz hayvanlardan biri olan dev bir yılanla temasa geçer. Angrboda’nın ricasına rağmen Atreus, devin misketlerinden birini alıp yılanın içine ruhu aşılamaya karar verir. Bu, yılanı uyandırır ve sonra kayar, Atreus’un kafasını karıştırır ve yanlış bir şey yaptığını ve devin ruhlarına güvenilmemesi gerektiğini hissettiği için kendini ikinci kez tahmin etmesine neden olur.

Peki, bu yılan dünyanın neresine gidiyor? Oyunun tam ortasında, Angrboda tarafından yılanın Demir Orman’da yaşamaya devam ettiği ve çılgın bir hızla büyüdüğü ortaya çıktı. Yılanın, onunla son karşılaştıklarından beri pek çok kişi gibi büyüdüğünü ve büyümeye devam ettiğini belirtiyor.

Oyunun ilerleyen bölümlerinde Asgard’ın yıkımı olan Ragnarok nihayet gelir ve böylece son savaş başlar. Tüm diyarlar birleşerek, Odin’in zulmüne son vermeyi umarak hepsi Asgard’a saldırmaya başlar. Yine dünya yılanı Jormungandr’ı son savaşa katılırken, olacağı kehanet edildiği gibi Thor ile kafa kafaya giderken görüyoruz. Ancak Jormungandr’a baktığınızda, siz ve diğer karakterler onun çok farklı göründüğünü fark edeceksiniz. O kadar büyük ya da yaşlı görünmüyor. Bunun nedeni, ortaya çıktığı üzere, Atreus’un kurtardığı yılanın Jormungandr’ın daha genç bir versiyonu olmasıydı. Ama nasıl?

Zaman Döngüsü Yok

God of War 2018’de Freya, Kratos ve Atreus’a bir gün Dünya Yılanı’nın Dokuzlar Gölü’nde göründüğünü ve Thor’u onunla savaşmaya sevk ederek bir çıkmaza yol açtığını açıklar. Dev daha sonra büyümeye devam ederek gölün altında uyumaya karar verdi. O kadar büyüdü ki Freya, tüm vücudunun Midgard’ın tamamını sarabileceğini söyledi.

Daha sonra Mirmir, Jormungandr hakkında bir hikaye anlatır ve bir gün Ragnarok sırasında Thor ile karşı karşıya geleceklerinin nasıl kehanet edildiğini anlatır, ancak gök gürültüsü tanrısı ona o kadar sert vurur ki, döngüyü tekrarlamak için zamanda geriye atılır.

Ragnarok’ta, Thor Jormungandr’a o kadar sert vurur ki Jormungandr savaş alanından kaybolur ve herkesi şaşırtır. Gerçek şu ki, Jormungandr’ın bu genç versiyonu zamanda geri gönderilerek Atreus’un geleceği günü bekliyor ve böylece God of War 2018 olaylarını tetikliyor.

God of War Ragnarok dünya yılan zaman yolculuğu

Bu, Jormungandr’ın bir zaman döngüsünde sıkışıp kaldığını, ancak döngü olmadığını gösteriyor. Geçmişe gönderilen Jormungandr, geleceğini yaşıyor ve bir daha asla zamanda yolculuk yapmıyor. Bu, God of War Ragnarok olayları sırasında, içinde bulunduğumuz dönemde bir değil iki dünya yılanının olduğu anlamına gelir. Oyunun başlarında orijinal 2018 Jormungandr ile tanıştığınızı düşünürsek biraz kafa karıştırıcı, ancak son savaş sırasında, Jormungandr’ın bu versiyonu hala Midgard’da ürperiyor ve dünya yılanlarının boş zamanlarında yaptıklarını yapıyor.

Atreus’u, doğabilmesi ve sonunda kendisinin genç versiyonunun zamanda geri gönderilebilmesi için Demir Orman’a yönlendirir. Sırf daha önce olmadığı için son dövüşe katılmaz, bu nedenle müdahale etmek tamamen farklı bir kaderle sonuçlanabilir.

Bu, Midgard’da oyun sonrası Freya ile seyahat ettikten kısa bir süre sonra onaylandı ve burada son savaşta ortadan kaybolmasına rağmen Jormungandr’ın hala ortalıkta olduğuna dair işaretler olduğu hakkında yorum yaptı. Mirmir, efsanelerin doğru olduğunu ve Thor’un onu tamamen büyümüş Jormungandr hala ortalıktayken zamanda geri gönderdiğini söyleyerek bu konuda yorum yapıyor. Kratos, Jormungandr’ın, God of War Ragnarok’taki ilk karşılaşmalarına atıfta bulunarak, God of War 2018’de ilk tanıştıklarında Atreus’un tanıdık göründüğünden bahsettiğini söylüyor.

Bu açıklamanın tam bir çember haline geldiğini görmek oldukça harika, ancak daha da ilginç olanı, bunun God of War’daki diğer bazı şeyleri açıklayabilmesidir, çünkü World Serpent, Atreus doğmadan çok önce ve hatta muhtemelen Kratos gelmeden çok önce geri gönderildi. Midgard. Bu, Jotnar’ın (devlerin) geçmiş ve gelecek hakkında bu kadar çok bilgiye sahip olmasının nedeninin o olabileceği anlamına gelir, çünkü devler Midgard’da dolaşırken bunu paylaşmış olabileceği söz konusu bile olamaz. Ayrıca, Ragnarok sırasında Thor’la karşı karşıya gelmesinin hikayesinin bir yerden kaynaklanması gerektiğini de düşünmelisiniz ve geçmişte onunla, muhtemelen dev arkadaşlarına, muhtemelen Kratos’un karısı Faye ile anlattığı bir hikayeydi.

Umarız bu makale, sahip olabileceğiniz kafa karışıklıklarını gidermenize yardımcı olmuştur.oyun-6