Perşembe günü yayınlanan Avrupa Birliği verilerine göre, Twitter’ın nefret içeren içeriği incelemesi daha uzun sürdü ve 2022’de bir önceki yıla kıyasla daha az içeriği kaldırdı.

AB rakamları, çevrimiçi platformların 27 ülkeden oluşan bloğun dezenformasyona ilişkin davranış kurallarına uyumuna ilişkin yıllık değerlendirmenin bir parçası olarak yayınlandı.

Twitter yalnız değildi – gönüllü koda kaydolan diğer çoğu teknoloji şirketi de daha kötü puanlar aldı. Ancak, sahibi Elon Musk, platformun 7.500 tam zamanlı çalışanının birçoğunu ve içerik denetleme ve diğer önemli görevlerden sorumlu sayısız yükleniciyi işten çıkardıktan sonra, rakamlar Twitter’ın AB’nin zorlu yeni çevrimiçi kurallarına uyma konusunda sorun yaşayacağının habercisi olabilir.

İlkbaharda altı haftadan uzun bir süre boyunca yürütülen AB raporu, Twitter’ın yasa dışı nefret söylemi hakkında aldığı bildirimlerin yarısından biraz fazlasını 24 saat içinde değerlendirdiğini tespit etti.

Buna karşılık, Facebook’un 24 saat içinde incelediği işaretlenen materyal miktarı yüzde 64’e, Instagram yüzde 56,9’a ve YouTube yüzde 83,3’e düştü. TikTok, gelişen tek şirket olarak yüzde 92 ile geldi.

Twitter’ın işaretlendikten sonra kaldırdığı nefret söylemi miktarı, bir önceki yıl yüzde 49,8’den yüzde 45,4’e düştü. TikTok’un kaldırma oranı çeyreklik düşüşle yüzde 60’a düşerken, Facebook ve Instagram yalnızca küçük düşüşler gördü. Yalnızca YouTube’un yayından kaldırma oranı artarak yüzde 90’a yükseldi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sosyal medya platformları tarafından yapılan yasa dışı nefret söylemi ile ilgili bildirimlerin gözden geçirilmesinde düşüş eğilimi görmek endişe verici” dedi. “Çevrimiçi nefret söylemi, dijital çağın bir belası ve platformların taahhütlerini yerine getirmesi gerekiyor.”

Twitter, yorum talebine yanıt vermedi. Şirketin Avrupa iletişim ekibindeki birkaç personele gönderilen e-postalar, teslim edilemez olarak geri döndü.

Musk’ın geçen ay Twitter’ı satın alması, yalan ve yanlış bilgi sağlayıcılarının sitede gelişmesine izin verileceği yönündeki yaygın endişeleri körükledi. Twitter’ın çok kısıtlayıcı hale geldiğine inandığını sık sık dile getiren milyarder Tesla CEO’su, eski Başkan Donald Trump’ınki de dahil olmak üzere askıya alınan hesapları eski durumuna getiriyor.

Twitter, internet kullanıcılarının çevrimiçi güvenliğini korumayı amaçlayan yeni AB kurallarının en büyük çevrimiçi platformlarda uygulanmaya başlayacağı gelecek yılın ortasında Avrupa’da daha fazla incelemeyle karşı karşıya kalacak. İhlaller, bir şirketin yıllık küresel gelirinin yüzde 6’sına varan büyük para cezalarıyla sonuçlanabilir.

Fransa’nın çevrimiçi düzenleyicisi Arcom, Twitter’dan bu hafta başlarında şirkete yazıp personel ayrılmalarının Twitter’ın “kullanıcıları için güvenli bir ortam sağlama becerisi” üzerindeki etkisinden endişe duyduğunu belirten bir yanıt aldığını söyledi.

Arcom ayrıca şirketten çevrimiçi nefret söylemiyle mücadelede “yasal yükümlülüklerini” yerine getirebileceğini ve yeni AB çevrimiçi kurallarını uygulamaya kararlı olduğunu doğrulamasını istedi. Arcom, Twitter’dan bir yanıt aldığını ve “yanıtlarını inceleyeceğini” söyledi. ” daha fazla ayrıntı vermeden.

AB’nin dezenformasyon yasasına kaydolan teknoloji şirketleri, dezenformasyonu azaltmayı amaçlayan önlemler almayı ve verdikleri sözleri yerine getirip getirmediklerine dair düzenli raporlar sunmayı kabul ediyor, ancak ceza konusunda çok az şey var.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8